reklama

Historický kalendár Stará Trnava má čo ponúknuť aj vo svojej ôsmej edícii. Už je v predaji

Trnavčanom dobre známe, ale aj viacero neopozeraných zákutí a výnimočných pohľadov do minulosti Trnavy. Historický kalendár Stará Trnava má čo ponúknuť aj vo svojej ôsmej edícii, ktorá je už v predaji.

Vášnivý zberateľ a milovník histórie mesta Adrián Selnekovič vydáva už ôsmu edíciu nástenného kalendára Stará Trnava.

Aj v roku 2021 si jeho majitelia budú po celý rok pripomnať históriu mesta prostredníctvom kolekcie starých pohľadníc, ktoré sa Selnekovičovi úspešne darí zbierať už vyše tri desaťročia.

Kalendár na rok 2021 je opäť vytlačený v overenom formáte A3 a obsahuje okrem tradičných pohľadníc po prvý raz aj päť fotografií.

„Doteraz som v kalendári použil vždy len pohľadnice, v tomto ročníku sa nachádzajú aj fotografie. Za najcennejší kúsok považujem pohľadnicu so záberom na účastníkov vianočného večierku filiálky firmy Baťa v Trnave z obdobia Slovenského štátu na dnešnej Hlavnej ulici, ktorú zohnal jeden môj dobrý kamarát,“ konštatuje Adrián Selnekovič.

Historický kalendár Stará Trnava sa prostredníctvom pohľadníc venoval rôznym obdobiam života v našom meste, asi najčastejšie rokom 1900 – 1930.

V roku 2021 sa po prvý raz symbolicky prehupneme aj do druhej polovice 20. storočia, konkrétne do 60. a 70. rokov. „Použil som dve fotografie z tohto obdobia – záber na dnešné Trojičné námestie so schodíkmi, z čias socializmu je aj snímka z Hornopotočnej ulice, ktorá dokumentuje devastáciu historických budov v centre Trnavy počas minulého režimu,“ uviedol zberateľ.

Ako už býva dobrým zvykom, kalendár obsahuje aj viacero unikátnych pohľadov. K nim môžeme zaradiť okrem iných záber na výstavbu Saleziánskeho pastoračného centra na Kopánke z roku 1938, pohľad na zbúrané domy vedľa Bernolákovej brány, mostík ponad vodným tokom medzi kostolom sv. Jozefa a dnešným mestským úradom na Paulínskej ulici alebo záber z roku 1915 na Mestský bitúnok na Zelenečskej ulici, kde v súčasnosti stojí supermarket Lidl.

Samozrejmosťou sú dobové pohľadnice z centra mesta, ktoré nás prenášajú do čias sto aj viac rokov naspäť.

Selnekovič pripomína, že pre neho nikdy nie je jednoduché dať dohromady pohľadnice a zábery, ktoré budú pre ľudí zaujímavé. Aj napriek tomu, že vďaka svojej vášni a snaženiu má vo svojom archíve stovky cenných fotografií z trnavskej histórie.

“Hlavnou motiváciou pre pokračovanie v ďalšom vydávaní kalendára sú pre mňa ľudia, moji zákazníci. Hoci musím konštatovať, že ide zväčša o staršiu generáciu Trnavčanov, ktorá postupne odchádza, stále sa nájde relatívne dosť takých, ktorí majú záujem o históriu nášho mesta, radi si zaspomínajú na to, ako vyzeralo mesto pred mnohými desaťročiami. Práve vďaka nim nachádzam ešte stále motiváciu pokračovať v tom, čo robím,” pripomenul.

Historické kalendáre si obľúbili nielen Trnavčania, ale aj zberatelia z iných slovenských miest. Medzi pravidelných odberateľov patria aj viaceré trnavské firmy a inštitúcie.

Každoročné prípravy na vydanie znamenajú pre Selnekoviča hodiny práce. Devízou kalendára, graficky spracovaného tak, že na každý mesiac sú určené dve jedinečné zberateľské pohľadnice, je aj to, že použité zábery sa nikdy predtým nedostali na verejnosť.

Projekt však z pohľadu Adriána Selnekoviča nie je o zbohatnutí a finančnom prospechu. „O peniazoch a zisku to rozhodne nie je. V mojej zbierke sa nachádza približne 2000 historických pohľadníc a fotografií, ich dohľadanie a získanie stojí veľa času aj peňazí. Pomerne vysoká je aj samotná investícia do vytlačenia kalendárov.“

Prelistovať kalendár si môžete v elektronickej podobe na stránke www.staratrnava.sk.

V poradí ôsme vydanie nástenného kalendára Stará Trnava vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predaji Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eura.

Okrem predaja jednotlivcom umožňuje zberateľ a vydavateľ možnosť objednávky aj väčšieho množstva kusov pre firmy a organizácie s doplnkovou potlačou vlastného loga na spodnej lište.

Ulož ako PDF
Napísal 7. decembra 2020 12:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Historický kalendár Stará Trnava má čo ponúknuť aj vo svojej ôsmej edícii. Už je v predaji”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.