reklama

Historický kalendár Stará Trnava ponúka unikátne kolorované pohľady na mesto v rokoch 1900-1930

Už od roku 2013 prináša zberateľ a nadšenec trnavskej histórie Adrián Selnekovič vo svojej vlastnej réžii obyvateľom Trnavy a ľuďom, ktorí majú radi neopozerané pohľady na naše mesto pred sto rokmi, unikátny nástenný kalendár Stará Trnava. Aj aktuálne šieste vydanie na rok 2019 zaujme originálnymi historickými pohľadnicami.

Nástenný kalendár je vytlačený v osvedčenom formáte A3 a obsahuje 25 unikátnych záberov, ako aj bonusovú snímku katastrálnej mapy Trnavy a okolia z druhej polovice 19. storočia. V porovnaní s minulými vydaniami prešiel vydarenou grafickou premenou podkladu, ktorý tvorí práve stará katastrálna mapa.

Každoročné prípravy na vydanie znamenajú pre Selnekoviča hodiny práce. Devízou kalendára, graficky spracovaného tak, že na každý mesiac sú určené dve jedinečné zberateľské pohľadnice, je aj to, že použité zábery sa nikdy predtým nedostali na verejnosť.

Pohľadnice, ktoré sú použité v kalendári na rok 2019 majú jedného spoločného menovateľa – sú farebné.

„Samozrejme, pôvodne išlo o čiernobiele zábery. V období ich vzniku sa často využívala technika ručného kolorovania. Fotograf vyrobenú snímku priniesol maliarovi, ktorý na ňu primaľoval farby. Tak vznikali už na začiatku 20. storočia farebné, lepšie povedané kolorované pohľadnice,” vysvetľuje zberateľ a dopĺňa: „Keďže išlo o ručnú prácu, tak každá pohľadnica bola vlastne originálom.“

Reprofoto: staratrnava.sk

Titulná fotografia historického kalendára Stará Trnava 2019 patrí Mestskej veži.

Vo vnútri nájdete pohľady na ulicu kráľa Ľudovíta Veľkého (dnešná Hviezdoslavova), na Námestie Františka Jozefa (Trojičné) aj s budovou divadla v pôvodnom empírovom štýle pred rekonštrukciou, zaujme aj záber na trnavskú stanicu a nosičov batožiny, vstup do Alžbetinho parku (Park Janka Kráľa), bývalú Pracháreň, budovu Kráľovského súdu (okresný súd) či Mariánsky stĺp a meštianske domy na ulici Kráľa Bélu (Kapitulská).

Pohľadnice použité v kalendári vznikali v rokoch 1900 až 1930.

Ani šieste vydanie kalendára neuberá nič na jeho originalite a unikátnosti, hoci, ako hovorí Adrián Selnekovič, nikdy nie je jednoduché dať dohromady pohľadnice a zábery, ktoré budú pre ľudí zaujímavé. Aj napriek tomu, že vďaka svojej vášni a snaženiu má vo svojom archíve stovky cenných fotografií z trnavskej histórie.

„Hlavnou motiváciou pre pokračovanie v ďalšom vydávaní kalendára sú pre mňa ľudia, moji zákazníci. Hoci musím konštatovať, že ide zväčša o staršiu generáciu Trnavčanov, ktorá postupne odchádza, stále sa nájde relatívne dosť takých, ktorí majú záujem o históriu nášho mesta, radi si zaspomínajú na to, ako vyzeralo mesto pred mnohými desaťročiami. Práve vďaka nim nachádzam ešte stále motiváciu pokračovať v tom, čo robím,“ zdôveril sa.

Ako pripomenul, „tento projekt, prirodzene, nie je o finančnom prospechu ani zbohatnutí. V mojej zbierke sa nachádza približne 2000 historických pohľadníc a fotografií, ich dohľadanie a získanie stojí veľa času aj prostriedkov. Pomerne vysoká je aj samotná investícia do vytlačenia kalendárov“.

Prelistovať kalendár si môžete v elektronickej podobe na stránke www.staratrnava.sk.

Šieste vydanie nástenného kalendára Stará Trnava vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predaji Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eura.

Okrem predaja jednotlivcom umožňuje vydavateľ možnosť objednávky aj väčšieho množstva kusov pre firmy a organizácie s doplnkovou potlačou vlastného loga na spodnej lište.

Reprofoto: staratrnava.sk

Ulož ako PDF
Napísal 7. decembra 2018 0:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.