reklama

Aj piate vydanie nástenného kalendára Stará Trnava sprostredkuje unikátne pohľady na mesto a jeho obyvateľov

Zberateľ a nadšenec trnavskej histórie Adrián Selnekovič vydáva v poradí piaty nástenný kalendár so vzácnymi snímkami starej Trnavy.

Nástenný kalendár Stará Trnava pre rok 2018 obsahuje rovnako ako jeho úspešní predchodcovia 25 unikátnych záberov na naše mesto.

Ako zdôrazňuje jeho autor a vydavateľ, drvivá väčšina z použitých dobových pohľadníc doposiaľ nebola publikovaná. Všetky pochádzajú z jeho súkromného archívu.

„Kalendár obsahuje pôvodné a retušovaním neupravené zábery na trnavské námestia, ulice, záhrady, parky, ale najmä na obyvateľov mesta. Použité reprodukcie dobových pohľadníc vznikali v období od konca 19. storočia do prvej polovice 20. storočia,“ hovorí trnavský zberateľ Dipl. Med. Vet. Adrián Selnekovič.

Dvanásť mesiacov, na každý z nich dve jedinečné fotografie starej Trnavy. Kalendár na rok 2018 zobrazuje podľa jeho vydavateľa Trnavu autenticky. Pri výbere a definitívnom zložení fotografií strávil dlhé hodiny práce.

„Ukazujem naše mesto také, akým bolo kedysi. S konskými záprahmi pri mestskej veži, so záprahmi volov na dnešnej pešej zóne, s obchodíkmi a predavačmi ponúkajúcimi k predaju svoje produkty na námestiach a uliciach.“


Titulná stránka kalendára

Okrem viacerých typických pohľadov na centrum mesta s mestskou vežou, divadlo, Námestie sv. Mikuláša, kostolík sv. Heleny či niektoré ulice, zaujme kalendár zábermi na Trnavčanov vtedajšej doby spred 100 a viac rokov.

Pózujú fotografovi v Parku Janka Kráľa, na Hollého ulici, Trojičnom námestí alebo, v prípade reklamných pohľadníc, hrdo stojac pred svojimi obchodmi.

S istotou tak možno vysloviť názor, že kalendár vďaka nadšenému zberateľovi ani vo svojej piatej edícii nestráca nič na jedinečnosti a originalite.

„Samozrejme, nie je jednoduché vyskladať každým rokom pomerne veľké množstvo dobových pohľadníc, ktoré sú neopozerané, originálne a doteraz nepublikované. Každý archív má svoje hranice a, prirodzene, zdroje vzácnych historických fotografií sú limitované. Na začiatku som mal obavu, či sa mi podarí dať dohromady dostatok kvalitného materiálu, ale verím, že sa mi to podarilo,“ vyznal sa Selnekovič.

Keďže väčšinu nákladu predáva ľuďom osobne, často sa najmä so staršími generáciami Trnavčanov rozpráva nielen o samotom kalendári, ale aj o tom, ako sa žilo v meste kedysi.

„Tieto rozhovory a debaty tvárou v tvár sú pre mňa prínosné a inšpirujúce. Snažím sa s ľuďmi rozprávať, počúvať ich, čo od kalendára očakávajú, aké zábery by chceli vidieť, často hovoria o svojich spomienkach na mladosť a dávne časy, radi sa podelia o svoje zážitky a skúsenosti,“ prezrádza jeden zo svojich receptov ako porozumieť tomu, čo sa páči samotným ľuďom a tým, ktorí si kalendár každý rok radi kupujú.

Ako pripomína, kalendár nemá priniesť exkurz do histórie mesta ani opis architektonických krás a skvostov. „Má byť sondou do života Trnavčanov pred viac ako sto rokmi, má byť sondou do duše nášho milovaného mesta.“

Adrián Selnekovič zbiera pohľadnice a dobové fotografie už dve desaťročia. Navštevuje burzy starožitností, aukcie, prehľadáva antikvariáty.

„Prirodzene, tento projekt nie je o finančnom prospechu ani zbohatnutí. Vo mojej zbierke sa nachádza bezmála 1000 historických pohľadníc a fotografií, ich dohľadanie a získanie stojí veľa času aj prostriedkov. Pomerne vysoká je aj samotná investícia do vytlačenia kalendárov,“ pripomína s dovetkom, že hlavným motívom vydávania kalendára zostáva možnosť podeliť sa so svojou zbierkou aj s ostatnými Trnavčanmi.

Prelistovať kalendár si môžete v elektronickej podobe na stránke www.staratrnava.sk.

Piate vydanie nástenného kalendára Historická Trnava vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predaji Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eura.

Okrem predaja jednotlivcom umožňuje vydavateľ možnosť objednávky aj väčšieho množstva kusov pre firmy a organizácie s doplnkovou potlačou vlastného loga na spodnej lište.


Nástenný kalendár je vytlačený v osvedčenom formáte A3

Ulož ako PDF
Napísal 22. novembra 2017 7:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.