reklama

Na svete je ďalšie vydanie unikátneho kalendára Trnava na starých pohľadniciach

Ani v roku 2020 nebude chýbať v stovkách nielen trnavských domácností historický nástenný kalendár Trnava na starých pohľadniciach od zberateľa a nadšenca Adriána Selnekoviča.

Nástenný kalendár je vytlačený v tradičnom a osvedčenom formáte A3 a obsahuje 25 čiernobielych pohľadníc zo súkromného archívu Adriána Selnekoviča. Ich spoločným menovateľom je skutočnosť, že snímky doteraz neboli nikdy publikované.

Siedme vydanie nám pripomenie atmosféru prvorepublikovej Trnavy. Ide o kolekciu pohľadníc z rokov 1918 až 1938.

“V porovnaní so zábermi z prelomu 19. a 20. storočia je jasne vidno technický pokrok v podobe vyššej technickej kvality fotografií,” konštatuje Selnekovič.

Titulná strana nového kalendára

Zdroj: Adrián Selnekovič

Titulná snímka zachytáva lešením obklopenú Mestskú vežu v roku 1938. “Poznáme celý rad fotografií Mestskej veže. Pohľadnicu z konca tridsiatych rokov, zachytávajúcu renováciu veže v srdci Trnavy však považujem za mimoriadnu, a preto som sa rozhodol použiť ju na titulnú stranu,” vysvetlil.

V najnovšom vydaní nástenného kalendára nájdeme zábery na Masarykovu ulici, dnešnú pešiu zónu, zaujme pohľad na Michalskú uličku pod hradbami pred druhou svetovou vojnou, pohľad na Evanjelický kostol s konskými záprahmi v popredí, ale aj na dnes už neexistujúci meštiansky dom na námestí, kde pôvodne stála kúria, v ktorej zomrel kráľ Ľudovít Veľký.

Unikátna je aj pohľadnica vytvorená krátko po slávnostnom odhalení pomníka Antona Bernoláka z roku 1937, snímka pôvodnej fortne dnešnej Bernolákovej brány či fotografia z odhalenia sochy M. R. Štefánika v roku 1924.

Autorom viacerých pohľadníc použitých v kalendári je fotograf Béla Rašovský z Nitry.

Adrián Selnekovič sa aktívne venuje zberateľstvu starých fotografií už vyše dve desaťročia. Vo svojom archíve má približne 2000 unikátnych fotografií a pohľadníc. Prvý kalendár vydal v roku 2013.

“Nikdy nie je jednoduché vybrať do kalendára zábery, ktoré budú pre ľudí zaujímavé. Stojí to veľmi veľa času a energie. Ale ako sa ukazuje každým rokom z reakcií zákazníkov, zdá sa, že sa to celkom darí. Práve v povzbudeniach a uznaniach od ľudí, najmä od starších Trnavčanov, nachádzam ešte stále motiváciu pokračovať v tom, čo robím,” hovorí.

Prelistovať kalendár si môžete v elektronickej podobe na stránke www.stara-trnava.sk.

Siedme vydanie nástenného kalendára vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predajni Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eura.

Okrem predaja jednotlivcom umožňuje vydavateľ možnosť objednávky aj väčšieho množstva kusov pre firmy a organizácie s doplnkovou potlačou vlastného loga na spodnej lište.

Zdroj: Adrián Selnekovič

Ulož ako PDF
Napísal 10. decembra 2019 8:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na svete je ďalšie vydanie unikátneho kalendára Trnava na starých pohľadniciach”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.