reklama

Na svete je ďalšie vydanie unikátneho kalendára Trnava na starých pohľadniciach

Ani v roku 2020 nebude chýbať v stovkách nielen trnavských domácností historický nástenný kalendár Trnava na starých pohľadniciach od zberateľa a nadšenca Adriána Selnekoviča.

Nástenný kalendár je vytlačený v tradičnom a osvedčenom formáte A3 a obsahuje 25 čiernobielych pohľadníc zo súkromného archívu Adriána Selnekoviča. Ich spoločným menovateľom je skutočnosť, že snímky doteraz neboli nikdy publikované.

Siedme vydanie nám pripomenie atmosféru prvorepublikovej Trnavy. Ide o kolekciu pohľadníc z rokov 1918 až 1938.

„V porovnaní so zábermi z prelomu 19. a 20. storočia je jasne vidno technický pokrok v podobe vyššej technickej kvality fotografií,“ konštatuje Selnekovič.

Titulná strana nového kalendára

Zdroj: Adrián Selnekovič

Titulná snímka zachytáva lešením obklopenú Mestskú vežu v roku 1938. „Poznáme celý rad fotografií Mestskej veže. Pohľadnicu z konca tridsiatych rokov, zachytávajúcu renováciu veže v srdci Trnavy však považujem za mimoriadnu, a preto som sa rozhodol použiť ju na titulnú stranu,“ vysvetlil.

V najnovšom vydaní nástenného kalendára nájdeme zábery na Masarykovu ulici, dnešnú pešiu zónu, zaujme pohľad na Michalskú uličku pod hradbami pred druhou svetovou vojnou, pohľad na Evanjelický kostol s konskými záprahmi v popredí, ale aj na dnes už neexistujúci meštiansky dom na námestí, kde pôvodne stála kúria, v ktorej zomrel kráľ Ľudovít Veľký.

Unikátna je aj pohľadnica vytvorená krátko po slávnostnom odhalení pomníka Antona Bernoláka z roku 1937, snímka pôvodnej fortne dnešnej Bernolákovej brány či fotografia z odhalenia sochy M. R. Štefánika v roku 1924.

Autorom viacerých pohľadníc použitých v kalendári je fotograf Béla Rašovský z Nitry.

Adrián Selnekovič sa aktívne venuje zberateľstvu starých fotografií už vyše dve desaťročia. Vo svojom archíve má približne 2000 unikátnych fotografií a pohľadníc. Prvý kalendár vydal v roku 2013.

„Nikdy nie je jednoduché vybrať do kalendára zábery, ktoré budú pre ľudí zaujímavé. Stojí to veľmi veľa času a energie. Ale ako sa ukazuje každým rokom z reakcií zákazníkov, zdá sa, že sa to celkom darí. Práve v povzbudeniach a uznaniach od ľudí, najmä od starších Trnavčanov, nachádzam ešte stále motiváciu pokračovať v tom, čo robím,“ hovorí.

Prelistovať kalendár si môžete v elektronickej podobe na stránke www.stara-trnava.sk.

Siedme vydanie nástenného kalendára vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predajni Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eura.

Okrem predaja jednotlivcom umožňuje vydavateľ možnosť objednávky aj väčšieho množstva kusov pre firmy a organizácie s doplnkovou potlačou vlastného loga na spodnej lište.

Zdroj: Adrián Selnekovič

Ulož ako PDF
Napísal 10. decembra 2019 8:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na svete je ďalšie vydanie unikátneho kalendára Trnava na starých pohľadniciach”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.