reklama

Originálny kalendár Historická Trnava dokumentuje život v meste na počiatku 20. storočia

Dvadsaťpäť unikátnych pohľadníc a fotografií dokumentujúcich ulice, parky, domy, ale aj ľudí žijúcich v Trnave na začiatku 20. storočia, obsahuje nový nástenný kalendár Historická Trnava, ktorý v týchto dňoch prichádza na trh.

Za vydaním vkusného a originálneho kalendára na rok 2014 stojí trnavský zberateľ Dipl. Med. Vet. Adrián Selnekovič. Kalendár zachytáva Trnavu v období od počiatkov vydávania pohľadníc na prelome 19. a 20. storočia po zánik monarchie v roku 1918.

V tej dobe sa vydávali pohľadnice v náklade približne 100 kusov, zachovali sa možno dve či tri.

Ako sám vraví, prvú myšlienku vydať a prezentovať vzácne dobové fotografie a pohľadnice Trnavy aj ostatným mu vnukli najmä jeho priatelia.

V archíve mám približne 800 pohľadníc a fotiek. Návštevy mojich známych sa väčšinou zvrtli na prezeranie starých fotiek a pohľadníc, priatelia od nich nemohli odtrhnúť oči a s nadšením sa nimi prehrabávali. Po čase, sledujúc tento opakujúci sa stav u mňa doma, som nadobudol pocit, že s fotkami sa chcem podeliť aj s ostatnými Trnavčanmi,“ spomína A. Selnekovič.

histor-kalendar-tt-1
Titulná strana kalendára

Ako zberateľský nadšenec a milovník historických artefaktov sa rozhodol sprostredkovať časť svojej bohatej zbierky ľuďom vo forme vkusného nástenného kalendára. Ako pripomína, snímky použité v kalendári nie sú retušované ani inak upravované. Pri výbere a definitívnom zložení fotografií strávil dlhé hodiny práce.

Pohľadnice a dobové fotografie zbiera približne 15 rokov. Navštevuje burzy starožitností, aukcie, prehľadáva antikvariáty.

Veľká väčšina fotografií v kalendári nebola nikdy knižne vydaná ani prezentovaná na internete. Autorom historických publikácií o Trnave sa zdali možne málo zaujímavé, možno im prekážali ľudia či zvieratá zachytené na snímkach. Ja si naopak myslim, že dobové zábery, ktoré ilustrujú okrem vtedajšej architektúry, budov či obchodov aj život v uliciach, majú svoju výpovednú hodnotu,“ hovorí Adrián Selnekovič.

Súhlasíme. Postavy Trnavčanov na Trojičnom námestí, železničnej stanici, Mikulášskom námestí, pred dnešným parkom Janka Kráľa, záprah volov na pešej zóne či konský povoz pre Katedrálou sv. Jána Krstiteľa pôsobia ako stroj času. A nedá sa im uprieť jedno – dýchajú nefalšovanou históriou a majú dušu.

Kalendár ukazuje centrum mesta v čase kedy bolo srdcom Trnavy, ozajstným centrom, kultúrnym, spoločenským, obchodným…kde sa stretávali a žili ľudia, tak ako to je zachytené na unikátnych pohľadoch na historických viac ako storočných pohľadniciach, z ktorých veľká väčšina ešte nebola doteraz publikovaná. Kalendár nemá priniesť exkurz do histórie mesta ani opis architektonických krás a skvostov. Má byť sondou do života Trnavčanov pred viac ako sto rokmi, má byť sondou do duše nášho milovaného mesta,“ vyznáva sa vydavateľ na stránke staratrnava.sk, kde je možné prelistovať si kalenár v elektronickej podobe.

histor-kalendar-tt-2
Pohľad do vnútra

Prvé vydanie nástenného kalendára Historická Trnava vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predaji Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eura.

Vytlačených je niekoľko stoviek exemplárov a podľa Selnekoviča je doterajší ohlas Trnavčanov pozitívny. Kalendár zaznamenal veľký úspech aj na sobotňajšom Trnavskom rínku.

Tento projekt určite nie je o finančnom prospechu ani zbohatnutí. Ako som už spomenul, vo svojej zbierke vlastním približne 800 historických pohľadníc a fotografií. V prípade, že sa podarí z predaja kalendára vyzbierať dostatok prostriedkov, rád by som o rok vydal druhé pokračovanie kalendára s dobovými snímkami Trnavy z obdobia prvej republiky,“ naznačil plány Adrián Selnekovič.

Ulož ako PDF
Napísal 16. októbra 2013 8:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Originálny kalendár Historická Trnava dokumentuje život v meste na počiatku 20. storočia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.