reklama

Zberateľ vydáva druhú edíciu kalendára Historická Trnava s unikátnymi fotografiami

Pohľad na sídlo Trnavskej banky na Hitlerovej ulici v centre Trnavy, záber do „dancing záhrady“ pôvodnej kaviarne Thalmeiner, spomienka na už neexistujúci hotel Imperiál, secesný bitúnok na dnešnej Zelenečskej alebo parnú tehelňu. Tieto a mnohé ďalšie unikátne zábery ponúka druhé vydanie nástenného kalendára Historická Trnava 2015, ktorý sa v týchto dňoch dostal do predaja.

Kalendár po minuloročnej pozitívnej odozve vydáva trnavský zberateľ a milovník histórie mesta Adrián Selnekovič.

Prostredníctvom jedinečných historických pohľadníc ponúka nevšedný pohľad do minulosti nášho mesta v období rokov 1900-1945.

Obsahuje 25 fotografií, ktoré pochádzajú zo súkromného archívu zberateľa. Ide o pohľadnice, ktoré boli vydané len v malých nákladoch, preto sú veľmi cenné a mnoho z nich je naozaj unikátnych.

kalendar
Titulka kalendára pochádza z roku 1907

„Použité fotografie sú pohľadnice z môjho vlastného archívu. V minulosti sa vydávali v malých nákladoch, objednávali si ich napríklad živnostníci. Často sa zachovalo sa skutočne len malé množstvo z nich, v mnohých prípadoch len jediný exemplár,“ hovorí Selnekovič.

Pridanou hodnotou pohľadníc s pohľadmi na trnavské ulice je pre zberateľa ručne písaný sprievodný text na druhej strane. „Sú to doslova celé príbehy. Kedysi neexistovali telefóny, ľudia posielali pohľadnice. Písali, že dobre docestovali, ako sa im darí a podobne. Prevažná časť fotografií nebola doposiaľ publikovaná a väčšina z nich je verejnosti aj odborníkom neznáma,“ ilustruje hodnotu použitých záber v kalendári Historická Trnava nadšený zberateľ.

Titulný záber rekonštruovanej baziliky sv. Mikuláša s robotníkmi pochádza z roku 1907. Na druhej strane pohľadnice je sprievodný text trnavského farára, ktorý si dopisuje so svojím kolegom z Ostrihomu.

Niekomu sa možno bude zdať výber titulnej snímky s dreveným lešením okolo baziliky nie práve najvhodnejší.

„Chcel som sa vyhnúť klišé. Snímka práve opravovanej baziliky okrem svojej jedinečnosti zobrazuje dobovú udalosť a má svoju výpovednú hodnotu,“ vysvetľuje rozhodnutie použiť na titulku kalendára tento konkrétny záber.

Zostavovateľ kalendára sa snažil aj v tomto kalendári ukázať dobový život, miesta, ktoré už neexistujú alebo zásadne zmenili tvár.

O tom, či bude Adrián Selnelkovič pokračovať vo vydávaní kalendára aj v ďalších rokoch, rozhodne neskôr. „Ak bude mať aj tento kalendár taký pozitívny ohlas ako minulý rok, rád by som vo svojej činnosti pokračoval. Predbežne počítam ešte s jedným vydaním na budúci rok, ale nie som ešte stopercentne rozhodnutý. Každopádne ma tešia pozitívne ohlasy a som rád, že môžem skonštatovať, že Trnavčania sú ozajstní lokálpatrioti,“ uzavrel.

Zakúpiť si ho môžete v OD ASO na Hlavnej ulici v predajni Pravá koža za cenu 6.90 eura.

kalendar-historicka
Už nejestvujúci hotel Imperiál

Ulož ako PDF
Napísal 4. novembra 2014 9:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zberateľ vydáva druhú edíciu kalendára Historická Trnava s unikátnymi fotografiami”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.