reklama

Tretia edícia Historického kalendára Trnava 2016 ukazuje vzácne kolorované pohľadnice

Malý Rím na počiatku 20. storočia zachytený prostredníctvom 25 dobových pohľadníc prináša v poradí už tretia edícia Historického kalendára Trnava 2016. Jeho vydavateľom je trnavský zberateľ a milovník histórie mesta Adrián Selnekovič.

Aj tentoraz získajú majitelia nového nástenného kalendára možnosť nechať sa po celý rok sprevádzať jedinečnými a neopozeranými pohľadmi na starú Trnavu.

Všetky použité pohľadnice sú neupravované. Vydavateľ ich zverejnil tak, ako boli vyrobené v čase ich vzniku.

„Historický kalendár pre rok 2016 zachytáva Trnavu najmä v období rokov 1900 až 1918, niektoré zábery sú z obdobia prvej Československej republiky,“ priblížil Selnekovič.

historicky-kalendar1
Titulná strana nástenného kalendára

Každá z 25 pohľadníc v kalendári je farebná. Nie je to však preto, že by sa s nimi pohral grafik alebo ich umelo upravovali.

„V tej dobe bolo zvykom, že fotograf využíval pomocou svojho maliara techniku kolorovania. Fotograf vyrobenú snímku priniesol maliarovi, ktorý na ňu primaľoval farby. Tak vznikali už na začiatku 20. storočia farebné, lepšie povedané kolorované pohľadnice,“ vysvetľuje zberateľ.

S úpravami vtedajších fotografií je to podobné ako dnes. V súčasnosti sa využívajú na vylepšenie záberov rôzne počítačové softvéry a filtre, aby fotografie vynikli, boli krajšie, alebo pôsobili umeleckým dojmom.

„Niektoré pohľadnice verne zachytávajú skutočnosť, aká bola. Boli aj maliari, ktorí kolorovali trošku divokejším spôsobom a tie pohľadnice vyzerajú možno až insitne, detinsky. Boli aj prípady, že pohľadnicu Trnavy vyrábali napríklad v Pešti či Viedni maliari, ktorí mesto ani nepoznali. Vtedy prichádzalo k nereálnemu kolorovaniu farbami, ktoré s realitou nemali nič spoločné,“ hovorí Adrián Selnekovič.

Zo svojej súkromnej zbierky použil viacero pohľadníc, ktoré sú toho dôkazom. Ako príklad slúži pohľad na červenú kupolu Mestskej veže či do výrazne modrej sfarbené veže Baziliky sv. Mikuláša.

„Kalendár ukazuje historické pohľadnice, ničím neskreslené. Preto majú pre mňa svoju hodnotu. Samozrejme, kolorovaných pohľadníc bolo veľmi málo, len asi desať percent z celkového počtu vydávaného v tom období. Ich výroba bola totiž logicky drahšia,“ konštatuje.

Tretia edícia Historického kalendára ukazuje rovnako ako tie predošlé centrum Trnavy, no z iných a nových pohľadov.

Na titulnej strane sa ocitla secesná pohľadnica dokumentujúca multikultúrnosť mesta v prvých rokoch 20. storočia vydaná v nemeckom a maďarskom jazyku.

Vo vnútri nájdeme zábery na Mestskú vežu, Štefánikovu ulicu, Námestie sv. Mikuláša, pohľad na starý cukrovar, Park Janka Kráľa, železničnú stanicu či kiosk v Promenáde.

Jedinečným úlovkom do zbierky Adriána Selnekoviča je aj pohľadnica z roku 1900, ktorá znázorňuje predstavu Trnavčanov o tom, ako bude vyzerať mesto v 21. storočí. Vidíme na nej v centre mesta sa pohybujúce električky a koľajnice prechádzajúce zo Štefánikovej na Hlavnú ulicu, nadzemnú železnicu, lietadlá, motorky aj vzducholoď.

Nástenný kalendár Historická Trnava 2016 vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predajni Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eur.

K nahliadnutiu je aj v elektronickej podobe na stránke www.staratrnava.sk.

historicky-kalendar2
Grafická uprava pozadia kalendára necháva vyniknúť samotné pohľadnice

Ulož ako PDF
Napísal 30. októbra 2015 6:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Tretia edícia Historického kalendára Trnava 2016 ukazuje vzácne kolorované pohľadnice”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.