reklama

Vzácne dobové pohľadnice ukazujú, aké bolo mesto pred vyše sto rokmi. Vychádzajú v historickom kalendári Trnava 2017

Trnavu z obdobia rakúsko-uhorskej monarchie aj prvej republiky zachytáva v poradí štvrté vydanie historického kalendára Trnava 2017. Vydavateľom je opäť známy trnavský zberateľ a nadšenec Adrián Selnekovič.

Konské taxíky na Trojičnom námestí, ulica kráľa Ľudovíta Veľkého okolo roku 1900, pohľad na železnicu v cukrovare baróna Stummera, unikátny záber na Verejnú župnú nemocnicu, rovnako veľmi vzácny záber strechy gymnázia po požiari z roku 1931 alebo nádherný záber fontány v staničnom parku.

To sú len niektoré z dobových pohľadníc, s ktorými sa ich vlastník Adrián Selnekovič podelí s verejnosťou.

„Prevažná väčšina záberov Trnavy má asi sto rokov. V kalendári sú použité pohľadnice, ktoré majú frantkatúru, čiže prešli poštou. Mnohé z nich si nechali vytvoriť súkromné osoby alebo obchodníci či firmy,“ hovorí Selnekovič.

hk-tt2017-1
Titulná strana kalendára s konskými taxíkmi na Trojičnom námestí v prvých rokoch 20. storočia

Kalendár obsahuje spolu 25 unikátnych záberov vďaka pohľadniciam z jeho súkromnej zbierky. Vznik záberov použitých v nástennom kalendári na rok 2017 datuje odhadom do rokov 1900 až 1935.

Použité pohľadnice, dve na každý mesiac, zachytávajú podľa Adriána Selnekoviča verný obraz Trnavy vtedajšej doby. Ide o neupravované, pôvodné čiernobiele snímky.

Sú na nich zachytené budovy, ulice, verejné priestranstvá aj ľudia. Výnimočnou je okrem iných aj pohľadnica zachytávajúca smútočný sprievod prechádzajúci dnešným Námestím sv. Mikuláša.

„Snažil som sa vypátrať, komu vystrojili pohreb, ktorý je na zábere zachytený. Zjavne išlo o váženejšiu osobu z vyšších kruhov. Bohužiaľ, zistiť sa mi to nepodarilo,“ pridáva svoj vlastný príbeh cennej snímky.

Vydávanie hodnotného nástenného kalendára, zabaleného vo vkusnej grafickej forme, znamená pre Selnekoviča každoročnú výzvu.

Hoci mnoho historických fotiek Trnavy koluje po internete, fotografie použité v jeho kalendároch takmer bez výnimky pred vydaním na internete nenájdete.

„Nie som však z tých, ktorí by sa o svoje zberateľské úlovky nechceli podeliť s ostatnými, práve naopak. Dôkazom je tento kalendár, ktorý vydávam pravidelne od roku 2014. Naozaj ma teší záujem verejnosti. Patrím k zberateľom, ktorí svoju zbierku radi ukážu a potešia ňou aj ďalších ľudí,“ konštatuje.

Nástenný kalendár Historická Trnava 2017 vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predajni Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eur.

Na nahliadnutie je aj v elektronickej podobe na stránke www.staratrnava.sk.

hk-tt2017-2
Ku každému mesiacu roka prináležia dve historické pohľadnice

Ulož ako PDF
Napísal 2. decembra 2016 7:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vzácne dobové pohľadnice ukazujú, aké bolo mesto pred vyše sto rokmi. Vychádzajú v historickom kalendári Trnava 2017”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.