reklama

Kalendár Historická Trnava je opäť k dispozícii, po vypredaní reagoval vydavateľ dotlačou

Aj tretia edícia Historického kalendára Trnava 2016 má medzi Trnavčanmi úspech. Celý náklad sa vypredal už na prelome novembra a decembra.
Jeho vydavateľ, trnavský zberateľ a milovník histórie mesta Adrián Selnekovič, sa pre pokračujúci záujem rozhodol nechať vyrobiť dotlač pre tých, ktorým sa kalendár neušiel.

Historický kalendár pre rok 2016 zachytáva prostredníctvom 25 fotografií Trnavu najmä v období rokov 1900 až 1918, niektoré zábery sú z obdobia prvej Československej republiky.

„Priznávam, že ma prekvapil pozitívny ohlas Trnavčanov, ktorí doslova vykúpili celý náklad. Napriek tomu, že ide o tretie pokračovanie kalendára, zaznamenal som výrazný nárast predaja oproti minulým rokom. Okamžite som reagoval dotlačou a po niekoľkodňovom výpadku si možu Trnavčania kalendár opäť zakúpiť,“ uviedol Selnekovič.

historicky-kalendar1
Titulná strana nástenného kalendára

Napriek tomu, že aktuálny nástenný kalendár je voľným pokračovaním predchádzajúcich, je inovatívny a vo viacerých ohľadoch iný. Tretie pokračovanie podľa zberateľa zrejme zaujalo novým grafickým spracovaním a použitím dobovo kolorovaných pohľadníc.

Každá z 25 pohľadníc v kalendári je farebná. Nie je to však preto, že by sa s nimi pohral grafik alebo ich umelo upravovali.

“V tej dobe bolo zvykom, že fotograf využíval pomocou svojho maliara techniku kolorovania. Fotograf vyrobenú snímku priniesol maliarovi, ktorý na ňu primaľoval farby. Tak vznikali už na začiatku 20. storočia farebné, lepšie povedané kolorované pohľadnice,” vysvetľuje zberateľ.

Tretia edícia Historického kalendára ukazuje rovnako ako tie predošlé centrum Trnavy, no z iných a nových pohľadov. Na titulnej strane sa ocitla secesná pohľadnica dokumentujúca multikultúrnosť mesta v prvých rokoch 20. storočia vydaná v nemeckom a maďarskom jazyku.
Vo vnútri nájdeme zábery na Mestskú vežu, Štefánikovu ulicu, Námestie sv. Mikuláša, pohľad na starý cukrovar, Park Janka Kráľa, železničnú stanicu či kiosk v Promenáde.

„Rád by som vyjadril poďakovanie všetkým Trnavčanom, inštitúciám a súkromným firmám, ktorí zakúpením predchádzajúcich ročníkov kalendárov, ako i kúpou aktuálneho ročníka umožnili pokračovanie tohoto projektu a prispeli k propagácii našej historickej Trnavy,“ uzavrel Adrián Selnekovič.

Nástenný kalendár Historická Trnava 2016 vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predajni Pravá koža hneď oproti vchodu do obchodného domu ASO na Hlavnej ulici za 6,90 eur.

historicky-kalendar2
Grafická uprava pozadia kalendára necháva vyniknúť samotné pohľadnice

Ulož ako PDF
Napísal 11. decembra 2015 5:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kalendár Historická Trnava je opäť k dispozícii, po vypredaní reagoval vydavateľ dotlačou”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.