reklama

Kniha Stredoveké výsady mesta Trnava priblíži čitateľovi autentické detaily o fungovaní života pred storočiami

Vo vydavateľstve Anima prichádza na knižný trh publikácia autora Adama Krupíka Stredoveké výsady mesta Trnava. Prezentácia knihy, ktorá je sondou do života stredovekého mesta, sa uskutoční v utorok 11. decembra 2018 o 17. hodine v refektoráte františkánskeho kláštora na Františkánskej 1.

V knihe sa autor venoval skúmaniu vzniku a vývinu komplexného systému trnavských mestských výsad v stredoveku. Pozornosť venoval nielen generálnemu privilégiu, ktoré bolo udelené trnavskej komunite panovníkom Belom IV. v roku 1238, ale najmä ďalšiemu vývoju mestských výsad, keďže dosiaľ neboli predmetom žiadnej komplexnej vedeckej práce.

Kniha prispieva k poznaniu stredovekého obdobia mesta Trnava a jej ďalšou ambíciou je prispieť k poznaniu národných dejín, keďže ide o jednu z prvých vedeckých prác k tematike mestských výsad v slovenskej historiografii.

Okrem autora Adama Krupíka sa prezentácie zúčastní aj dekan filozofickej fakulty Trnavskej univerzity Erik Hrnčiarik.


Pozvánka na prezentáciu knihy

Kniha Stredoveké výsady mesta Trnava priblíži čitateľovi ako fungovali mestské trhy, ktoré hospodárske odvetvie bolo pre mesto najvýnosnejšie či ako mesto ovplyvnila husitská okupácia, ale tiež získa prehľad o základných majetkoch mesta, mestských hradbách a súdnych kompetenciách.

Autor pri práci pracoval s autentickými dobovými prameňmi, v drvivej väčšine doteraz edične nevydanými. Ide najmä o stredoveké listiny vydané uhorskými panovníkmi, v ktorých udeľujú Trnave určité výsady.

Kniha svojím záberom a analýzou odkrýva nielen dejiny mestských výsad, ale čitateľovi ponúka aj pohľad do života obyvateľa Trnavy v stredoveku.

Publikáciu si môžete objednať v Artfóre.

Ulož ako PDF
Napísal 5. decembra 2018 10:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.