reklama

Nová kniha Trnava a Trnavčania predstavuje príbehy obyvateľov mesta z prvej polovice minulého storočia

V stredu 27. novembra 2019 o 17. 00 hodine sa uskutoční v Knižnici Juraja Fándlyho uvedenie knihy Trnava a Trnavčania.

Rozhovor s autorkou Simonou Jurčovou a grafikom Milošom Prekopom o procese vzniku knihy bude viesť Pavol Tomašovič.

Trnava a Trnavčania je voľným pokračovaním knihy Trnava – prechádzka v čase. Zaoberá sa však životom Trnavčanov v čase od konca 19. storočia asi do polovice 20. storočia.


Obálka novej knihy Simony Jurčovej

V knihe sa spomínajú miesta, ktoré dnes už v Trnave nenájdeme – ako napríklad Medzijatky, dobytčí trh, Južná Amerika, staré trnavské kiná, niekdajšie kaviarne, cukrárne či hostince, do ktorých chodili ešte pra-prarodičia súčasných Trnavčanov.

Autorka predstavuje niekoľko príbehov Trnavčanov, napríklad Ilonku-nény z Kapitulskej ulice, klobučníka Grünnera a klobučníka Rodera, kaderníka Frombergera, obchodníka Oudesa, fotografa Strnáta a prostredníctvom nich predstavuje život v meste v minulom a predminulom storočí.

Príbehy a originálne fotografie poskytli potomkovia konkrétnych trnavských rodín a tak sa v knihe k čitateľom dostávajú aj originálne zábery z rodinných archívov.

Keďže materiálu bolo viac, počas podujatia sa bude premietať výber z fotografií, ktoré sa do knihy nedostali.

Ulož ako PDF
Napísal 25. novembra 2019 8:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Nová kniha Trnava a Trnavčania predstavuje príbehy obyvateľov mesta z prvej polovice minulého storočia”

 1. 1
  biznis says:

  Knihy o propagácii mesta ako značky sú už pasé a naj trápnejšie je, že mesto spraví veľký ko*ot pre napredovanie nadaných ľudí, jedlo a politická značka + zábava prevážia nad vedou a výskumom . V Trnave hneď po Seredi sa vždy darilo v blbinách tipu kniha o Trnave. Mimochodom koľko ich už je vydaných s týmto trtnutým titulom .

  • 1.1
   Karol M. says:

   Hlavne by som to nevidel ako problém, keby sa kniha nesponzorovala z peňazí mesta, ale ak by si na seba zarobila v rámci komerčného projektu, teda vlastným predajom. Vtedy by musela byť publikácia dostatočne kvalitná, aby sa ” predávala ako sa vravi sama”. To žiaľ pri tejto publikácii nekonštatujem. Zdá sa mi, pri všetkej úcte k autorke, ktorá nedispobuje vzdelaním v histórii, že bola knižka tak trocha “šitá horúcou ihlou” . Autorka nevyužila svoje kontakty na odborníkov a ani skúsenosti z blogov a hlavne neoslovila kompetentných erudovaných znalcov v oblasti histórie mesta. Je to na veľkú škodu. Takto mi to pripomína skôr pár článkov do regionálnych časopisov kompilovaných do jedného celku. Od serióznej publikácie ďaleko. Ale oceňujem snahu blogerky stať sa reálne aj autorkou niečoho printového. I keď je treba ešte veľa veľa na sebe seriózne popracovať, hlavne na odbornosti. Vzdelávať sa. História je veda, v ktorej sa dá napredovať celý život. Aj ak je človek amatér. Držím palce do ďalšieho štúdia.

 2. 2
  Rudinko says:

  no ak tam budu priezviska miestnych vybavovacov prospecharov arizatorov kolaborantov sudruhov stbakov sudcov z ludu a dalsich kminov a miestnych kuriev bude k poznaniu minulosti zivota v meste prinosom.

 3. 3
  andrea says:

  Akoze je vám teraz lepsie, ked ste si tu vyvracali svoju dávku žlče pod nevinnym článkom o knižke? Nehanbíte sa za seba? Fakt si ľudia nič nezaslúžia, aby pre nich niekto niečo robil. Je mi zle z toho čo sa s ľudmi porobilo, len zloba a nenávisť.

  • 3.1
   trnavak says:

   Treba sa opytat spravcu ci mu nevadi ze ma 90% diskusie len zvratky nejakych posahanych ludi

   • 3.1.1
    andrea says:

    To akože kvôli pošahaným ľudom by si tí normálni nemohli sem napísať svoje názory? Ako za to môže správca stránky? To nieje len tu. To je bohužiľ už všade, a niekto sa nehanbí ani na fb pod svojim menom. Je to o ľuďoch, kam to s nimi speje..

   • 3.1.2
    chlapci says:

    ked ste si tu za minuleho vedenia urobili z diskusie utocne komando na cele s fuzkom to vam nevadilo nic, a teraz ked konfrontuju vasu cinnost zrazu su tu zvratky a na vine je spravca.

 4. 4
  Stary Trnavcan - pozorovatel says:

  Novy trnavsky slovnik: Zvratok – nazor, ktory oponuje alebo nesuhlasi s nazorom sucasneho primatora neomylneho Vodcu Zakladatela a jeho vernych zaslepenych nasledovnikov.

  • 4.1
   trnavak says:

   Zvratok nemoze byt aj vymysel? predvedem ti to na priklade pan X pise odkedy tam je LT mesto sa len zadlzuje a bla bla REALITA ? od roku 2014 klesol do konca roka 2018 dlho skoro o 4 mil. a mohol by som pokracovat v dalsich zvratkoch ale to by som pisal asi 2 dni. Jedine ciel je napisat zvratok aby ludia mali mising v hlave to je asi tak jedine oco tu ide . Dovi

   • 4.1.1
    sprava says:

    Skús napísať o koľko sa navýšil odvod za obdobie 2014 – 2018 zo štátu na mesto z našich daní . Skús napísať výšku nehospodárne vynaložených našich peňazí na Mlaďochove rozmary.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.