reklama

Pozvánka na prednášku: spoznajte kúpeľnú architektúru druhej polovice 20. storočia

Slovensko je bohaté na zdroje minerálnych vôd, ktoré premenili množstvo miest na kúpeľné zóny a umožnili vzniknúť veľkému počtu kúpeľných stavieb. Kultúrne centrum Malý Berlín prináša prednášku približujúcu architektúru kúpeľov a iných miest rekreácie 20. storočia. Prednáška sa uskutoční v pondelok 12. októbra 2020 o 19.00 hod.

Ako súvisí starostlivosť a architektúra? Staráme sa o ňu dostatočne? Mnohé kúpeľné stavby na Slovensku sú v zanedbanom, zabudnutom a často ohrozenom stave. Prednáška sa nebude venovať len téme regenerácie ako takej.

Pozornosť bude upriamená na miesta prepájajúce rekreáciu a architektúru. Na stavby svojbytných foriem, ktoré boli navrhnuté a postavené v druhej polovici 20. storočia a zaslúžia si našu pozornosť.


Liečebný dom Baník, Bojnice

FOTO: Peter Kuzmin

Prednášať bude architekt Martin Zaiček, ktorý spolu s fotografkou Andreou Kalinovou založili projekt názvom Opustená (re)kreácia.

Projekt sa venuje architektúre veľkých liečebných domov a hotelov neskorého modernizmu. V roku 2018 vydali knižnú monografiu Po sezóne / Off Season a uviedli aj rovnomenný dokumentárny film, obe venované opustenému liečebnému domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.

Od roku 2014 sa Opustená (re)kreácia intenzívne venovala slovenským kúpeľným lokalitám a vzťahu súčasnej spoločnosti k monumentom modernej architektúry. Tento rozsiahly výskum vyústil do podoby knižnej publikácie s názvom Architektúra starostlivosti.

Kultúrne centrum Malý Berlín sa nachádza na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4. Vstupné na podujatie je 2 €. Diváci si môžu vstupenky zakúpiť v online predaji na stránke centra.

V Malom Berlíne robia všetko pre bezpečnosť podujatí. Aktuálne opatrenia dodržiavané na kultúrnych podujatiach si môžete prečítať tu.

Podujatie z verejných zdrojov v rámci projektu Malý Berlín 2020 podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.


Liečebný dom Machnáč


Architektúra starostlivosti

FOTO: Opustená_(re)kreácia

Ulož ako PDF
Napísal 10. októbra 2020 10:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.