reklama

Pozvánka na prednášku: spoznajte kúpeľnú architektúru druhej polovice 20. storočia

Slovensko je bohaté na zdroje minerálnych vôd, ktoré premenili množstvo miest na kúpeľné zóny a umožnili vzniknúť veľkému počtu kúpeľných stavieb. Kultúrne centrum Malý Berlín prináša prednášku približujúcu architektúru kúpeľov a iných miest rekreácie 20. storočia. Prednáška sa uskutoční v pondelok 12. októbra 2020 o 19.00 hod.

Ako súvisí starostlivosť a architektúra? Staráme sa o ňu dostatočne? Mnohé kúpeľné stavby na Slovensku sú v zanedbanom, zabudnutom a často ohrozenom stave. Prednáška sa nebude venovať len téme regenerácie ako takej.

Pozornosť bude upriamená na miesta prepájajúce rekreáciu a architektúru. Na stavby svojbytných foriem, ktoré boli navrhnuté a postavené v druhej polovici 20. storočia a zaslúžia si našu pozornosť.


Liečebný dom Baník, Bojnice

FOTO: Peter Kuzmin

Prednášať bude architekt Martin Zaiček, ktorý spolu s fotografkou Andreou Kalinovou založili projekt názvom Opustená (re)kreácia.

Projekt sa venuje architektúre veľkých liečebných domov a hotelov neskorého modernizmu. V roku 2018 vydali knižnú monografiu Po sezóne / Off Season a uviedli aj rovnomenný dokumentárny film, obe venované opustenému liečebnému domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.

Od roku 2014 sa Opustená (re)kreácia intenzívne venovala slovenským kúpeľným lokalitám a vzťahu súčasnej spoločnosti k monumentom modernej architektúry. Tento rozsiahly výskum vyústil do podoby knižnej publikácie s názvom Architektúra starostlivosti.

Kultúrne centrum Malý Berlín sa nachádza na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4. Vstupné na podujatie je 2 €. Diváci si môžu vstupenky zakúpiť v online predaji na stránke centra.

V Malom Berlíne robia všetko pre bezpečnosť podujatí. Aktuálne opatrenia dodržiavané na kultúrnych podujatiach si môžete prečítať tu.

Podujatie z verejných zdrojov v rámci projektu Malý Berlín 2020 podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.


Liečebný dom Machnáč


Architektúra starostlivosti

FOTO: Opustená_(re)kreácia

Ulož ako PDF
Napísal 10. októbra 2020 10:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.