reklama

Spoznajte trnavskú architektúru s vreckovým sprievodcom

Architektúru 20. storočia môžu teraz Trnavčania aj turisti spoznávať inými očami vďaka novej publikácii C20: Sprievodca architektúrou Trnavy, ktorá ich spracuváva vo forme troch tematických trás.

S touto knižkou do vrecka sa môžete vydať na potulky po medzivojnovom predmestí, ktoré sa pýši viacerými kľúčovými stavbami celoslovenského významu. Zistiť môžete i to, ako vznikalo moderné centrum či tzv. funkčné mesto, ktoré malo podľa dobových ideálov spájať prácu, bývanie, rekreáciu a dopravu.

Príprava knižky trvala bezmála dva roky. Architekt Martin Zaiček predtým poznal Trnavu len z diaľky. „Práca na príprave a tvorbe knižky C20 mi však umožnila ju detailne spoznať a vytvoriť si k nej vzťah. Našiel som tu veľa pekných zákutí a samotné centrum mesta so všetkým, ako je, sa stalo mojím obľúbeným miestom.“


Sprievodca architektúrou Trnavy je už k dispozícii záujemcom v kníhkupectve AF či Mestskej veži

Pre Zaička bolo dôležité zoznámiť sa s mestom a pochopiť stavby v ich mestskom a historickom kontexte.

Potrebné bolo aj vytipovať tie, ktoré by najlepšie rozpovedali príbeh premeny mesta v období modernizmu. Nasledoval dôkladný výskum v dobovej odbornej tlači, v mestskom archíve, no veľakrát boli nápomocné najmä návštevy u ešte žijúcich autorov stavieb.

Pri práci na trnavskom sprievodcovi ho zaskočilo, že o niektorých významným architektonických dielach, ako napr. o železničnej stanici alebo o poliklinike Družba, nie je v mestskom archíve ani zmienka. „Dokumentácia sa jednoducho stratila. Každá stavba sa však raz môže stať pamiatkou a vtedy je dostupnosť zdrojov k ich poznaniu na nezaplatenie. Tieto stavby sú súčasťou nášho životného prostredia. Ľahko sa ničia a devastujú, avšak starostlivosťou o ne získame do budúcnosti viac.“

Zvýšiť povedomie o cenných stavbách z 20. storočia a teda podporiť aj adekvátnu starostlivosť o ne bolo od počiatku cieľom, s ktorým publikácia vznikala.

S nápadom, aby sprievodca modernou architektúrou vznikol, oslovil Martina Zaička Michal Klembara z občianskeho združenia Publikum.sk, ktoré knižku vydalo spolu so združením Archimera. „Architektúra 20. storočia nie je ešte v Trnave dostatočne zmapovaná a zaznamenaná, ale podobne je to takmer všade. Chceli sme s tým začať, zistiť, čo je tu zaujímavé, hodnotné a upozorniť na to aj verejnosť,“ vysvetľuje.

Združenie Publikum.sk s Martinom Zaičkom od roku 2015 organizovalo prednášky o architektúre funkcionalizmu a neskorej moderny a už vtedy to bolo spojené s plánom zozbierať postupne materiál na knižku. Hotový sprievodca sa hravo zmestí do vrecka a podrobne sa venuje dvadsiatim významným modernistickým stavbám.

Do výberu sa dostala i budova Domu kultúry, s ktorou sa mnohí Trnavčania ani po desiatkach rokov nedokážu zmieriť. „Tiež mi je ľúto pri pohľadu na staré pohľadnice miesta, kde Dom kultúry stojí,“ vysvetľuje Martin Zaiček. „Rovnako aj sám architekt Jozef Danák pri osobnom rozhovore neskrýval názor, že pôvodná zástavba mala ostať zachovaná. Doba však bola taká, že o plošných asanáciách často nerozhodoval odborný a už vôbec nie pamiatkarský názor.“

Na druhej strane, stavba sa s kontextom mesta podľa Zaička vyrovnala novým a dovtedy nepoznaným jazykom, vďaka čomu jej patrí významné miesto v dejinách slovenskej architektúry. Mnohé súčasné stavby podľa neho ani zďaleka nekomunikujú s Trnavou tak dobre, ako táto.

V sprievodcovi nájdete čitateľ základné informácie o viac ako tridsiatich stavbách, podrobnejšie sa venuje dvadsiatke tých najdôležitejších, medzi ktorými nájdete napr. budovu bývalej Nemocenskej poisťovne (v súčasnosti budova Právnickej fakulty Trnavskej univerzity), ale aj technické pamiatky, akými sú mlyn NUPOD či Vodojem, obe od architekta Emila Belluša.

Knižku C20: Sprievodca architektúrou Trnavy si môžete zakúpiť v Kníhkupectve AF na Štefánikovej 5, v Mestskej veži na Trojičnom námestí a počas októbra aj na Trnavskom rínku.

Ulož ako PDF
Napísal 5. septembra 2017 10:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.