reklama

Pozvánka na prednášku: Umenie v uliciach – pozostatok minulého režimu, alebo kvalitné umelecké diela?

Ako by vyzerali mestá, ak by sa obnovila podpora vzniku umeleckých diel ako súčasť našich ulíc a sídlisk? Kultúrne centrum Malý Berlín pozýva na prednášku teoretika a architekta Martina Zaička vo štvrtok 30. marca o 19.00 hod.

V minulosti bolo umenie, najmä sochárstvo a maľba, pevnou súčasťou architektúry. Nebolo tomu inak ani v 20. storočí, kedy vzniklo množstvo kvalitných diel, ktoré sú dodnes súčasťou verejných stavieb aj u nás.

Tie, ktoré vznikli v druhej polovici posledného storočia, sa museli držať určitých pravidiel, ich základným predpisom bola Hlava V. súhrnného rozpočtu stavby v stavebnom zákone.

Po roku 1990 však ostalo v tejto oblasti pusto. Mnohé zo zrealizovaných diel sú v zlom stave a verejnosť na ne má rozpačitý názor. Často sú vnímané ako ideologický pozostatok minulého režimu. Ako je však tomu dnes? Čo sa bude diať v nasledujúcich rokoch? Obnoví sa Hlava V.?


Joseph Jurča – Materstvo, Mozartova ulica, Trnava

FOTO: Petra K. Adamková (Malý-Berlín)


Martin Zaiček

FOTO: Petra K. Adamková (Malý-Berlín)

O tejto problematike porozpráva architekt a teoretik Martin Zaiček. Okrem pôsobenia v Spoločnosti Jaromíra Krejcara je členom občianskeho združenia Archimera, členom medzinárodnej organizácie DOCOMOMO International, ako aj umeleckej skupiny Opustená (re)kreácia.

Je autorom knižnej série sprievodcov architektúry 20. storočia pod názvom C20, ako aj spoluautorom knihy Architektúra starostlivosti venovanej bohatým dejinám povojnovej kúpeľnej architektúry na Slovensku.

Prednáška spojená s diskusiou s divákmi sa koná vo štvrtok 30. marca o 19.00 hod v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4).

Vstupné na podujatie je 2 €. Diváci si môžu vstupenky kúpiť v online predpredaji na stránke www.malyberlin.sk (https://www.malyberlin.sk/eventy/navrat-hlavy-v-umenie-vo-verejnom-priestore-ako-sucast-novej-architektury/).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 28. marca 2023 0:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.