reklama

Ceny vodného a stočného spoločnosti TAVOS pre rok 2017

AKTUALIZOVANÉ

Trnavská vodárenská spoločnosť, a. s., (TAVOS) oznámila ceny vodného a stočného pre rok 2017.

Cenu za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom – vodné – bude v tomto roku na 0,8154 eura s DPH za 1 m3.

Cenu za odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou vrátane zrážkovej – tzv. stočné – bude pre odberateľov Tavosu 1,2272 eura s DPH za 1 m3.

Cena za výrobu a distribúciu pitnej vody verejným vodovodom je pre rok 2017 stanovená na 0,5708 eur s DPH.

Podľa naposledy zverejnených cien pre rok 2015 je aktuálna cena za vodné pre rok 2017 nižšia o približne 0,059 eura za meter kubický, cena stočného bude v tomto roku v porovnaní s rokom 2015 nižšia o 0,0638 eura za kubík.


Vodojem spoločnosti TAVOS v Trnave

Ilustračné foto

Od 1. januára 2017 zavádzajú vodárenské spoločnosti na Slovensku, vrátane TAVOS-u, nový fixný ročný poplatok podľa veľkosti potrubia.

Ročne zaplatí väčšina odberateľov vody sumu 8,40 eur s DPH za najbežnejšie potrubie s priemerom do 20 mm (kategória T1) za vodné a 13,20 eur s DPH mesačne pri stočnom. Poplatok sa platí bez ohľadu na spotrebu vody, teda aj pri nulom odbere.

Ak majú zákazníci zavedené potrubie s väčším priemerom (kategória T2-T6), zaplatia fixnú sumu vyššiu.

Kompletný cenník nájdete na stránke TAVOS-u (link tu).

TAVOS realizuje kalkuláciu cien podľa nákladov a navrhuje výšku pre obdobie jedného kalendárného roka. Navrhnutú cenu následne schváľujú zástupcovia štatutárnych orgánov a zástupcovia miest a obcí, ktorí sú akcionármi TAVOS, a.s.

Spoločnosť TAVOS, a.s., má sídlo v Piešťanoch. Pitnou vodou zásobuje okolo sto obcí v okresoch Trnava, Piešťany a Hlohovec, okrajovo pôsobí aj v okresoch Galanta a Nové Mesto nad Váhom.

Pre zabezpečenie zásobovania spoločnosť využíva 59 vodných zdrojov, z toho 13 prameňov.

Hlavnou činnosťou spoločnosti je zásobovanie pitnou vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v územnej pôsobnosti trnavského, piešťanského a hlohovského regiónu.

Vodári zmenu legislatívy vítajú, keďže fixným poplatkom si môžu kompenzovať náklady spojené s prevádzkou zariadení.

„Pri odbere elektrickej energie, ako aj plynu musí každý odberateľ platiť za pripojenie fixnú sadzbu bez ohľadu na to, či energiu odoberá, alebo nie. Pri dodávke pitnej vody sa doteraz platilo len za jej reálny odber. Pritom prevádzkovateľ verejného vodovodu mal náklady spojené s prevádzkou a údržbou sietí, fakturáciou, odpočtom meradla a jeho pravidelnou výmenou,“ konštatuje Asociácia vodárenských spoločností.

Fixná zložka ceny je stanovená na odberné alebo výpustné miesto vody podľa príslušnej tarifnej skupiny. Variabilná zložka ceny určuje cenu za kubický meter.

„Táto zložka ceny bude v budúcom roku priemerne o šesť percent nižšia ako súčasná priemerná cena pitnej a odpadovej vody. Výsledkom je, že vo väčšine vodárenských spoločností zostanú ceny vody v roku 2017 rovnaké ako v súčasnosti platné maximálne ceny. Spolu priemerné vodné a stočné stúpne medziročne o 0,3 percenta, teda možno konštatovať, že ide o skutočne minimálny nárast,“ uviedol predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík.

Podľa prepočtov úradu tak môže v roku 2017 trojčlenná rodina v bytovom dome so 16 bytmi pri ročnej spotrebe asi 120 m3 vody napokon zaplatiť priemerne ročne o 7,55 eura menej ako v minulom roku. Šéf regulačného úradu tvrdí, že investície vodární príliš tlačia na ceny, aj keď to podľa neho nemuselo byť tak.

Zdroj: Pravda.sk

Ulož ako PDF
Napísal 16. januára 2017 11:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Ceny vodného a stočného spoločnosti TAVOS pre rok 2017”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.