reklama

Spoločnosť TAVOS od augusta zvýšila ceny vodného a stočného

Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS) oznámila, že počnúc 3. augustom 2010 zvyšuje ceny za odber a distribúciu vody. Ako uviedol vedúci piešťanského závodu TAVOS Peter Antal pre agentúru TASR, „cenu vodného sme neupravovali tri roky. V poslednom období sme mali vyššie náklady ako výnosy a k tomu sa pridali aj náklady na veľké investičné projekty na odkanalizovanie regiónu“.

Za 1 meter kubický vody (vodné a stočné spolu) zaplatia teraz odberatelia 1,8864 eura (s DPH), doteraz to bolo 1,8194 eura. Cenový nárast vodného a stočného tak predstavuje  3,68 percenta.
Cena za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovom – vodné, je 0,8186 eura za m3, namiesto 0,7814 eura za m3, cena za odvedenie a čistenie odpadovej (zrážkovej) vody verejnou kanalizáciou – stočné, je 1,0678 eura za m3, doteraz bola 1,0380 eur za m3.

Tabuľka s upravenými cenami:


Trnavská vodárenská spoločnosť, a.s., v súčasnosti zásobuje pitnou vodou obyvateľstvo i ostatných odberateľov v mestách a obciach na území okresov Trnava, Piešťany a Hlohovec. Zároveň z tohto územia zabezpečuje odvádzanie a čistenie odpadových vôd verejnou kanalizáciou. Pre zabezpečenie zásobovania obyvateľov pitnou vodou využíva 59 vodných zdrojov, z toho 13 prameňov.
Celková dĺžka vodovodnej siete je 856 kilometrov, na sieti je 31 799 vodovodných prípojok. Spoločnosť využíva 57 čerpacích staníc, ktoré zásobujú 28 vodojemov a akumulačných nádrží. Celková kapacita vodných zdrojov podzemnej vody je 1517 litrov za sekundu. TAVOS vznikol v roku 2003 transformáciou Západoslovenských vodární a kanalizácií, š.p., Bratislava.

Vodárenská veža

Čo tvorí cenu vody?

Platby za sprostredkovanie služby v oblasti vodohospodárskych činností majú dve časti a to tzv. vodné a stočné, ktoré upravuje Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodovch a verejných kanalizáciách, § 28 – Vodné a stočné.
TAVOS, a.s. realizuje kalkuláciu cien podľa nákladov a navrhuje výšku pre obdobie jedného kalendárného roka. Navrhnutú cenu následne schváľujú zástupcovia štatutárnych orgánov a zástupcovia miest a obcí, ktorí sú akcionármi TAVOS, a.s.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej ÚRSO) vydáva podľa cieľov regulačnej politiky štátu každý rok cenový výnos, ktorým ustanovuje zásady výpočtu ceny vodného a stočného. Týmto výnosom sa vodárenská spoločnosť má riadiť pri návrhu ceny pre ďalší.

Najdôležitejším údajom, ktorý slúži na stanovenie cien pre jednotlivých odberateľov (producentov) je priemerná cena vodného a stočného. Táto cena sa tvorí na základe vyšpecifikovaného objemu oprávnených nákladov a primeraného zisku pripadajúcich na 1 m3 vody povýšeného (poníženého) o určitý objem výnosov, o ktoré bola spoločnosť v minulom období (pred 2 rokmi) nedostatočným odhadom plánovaných nákladov ukrátená, resp. premršteným odhadom obohatená. Na základe splnenia určitých kritérií sa určuje spôsob výpočtu cien pre odberateľov (producentov).

V roku 2007 boli určené nasledovné spôsoby:

Vodné – dva spôsoby: 1. výpočet jednotnej ceny, 2. výpočet na základe špecifických kritérií a ich vzájomnej kombinácie (technických, geografických, kvalitatívnych a kvantitatívnych)
Stočné – 2 spôsoby: 1. výpočet jednotnej ceny, 2. výpočet na základe špecifických kritérií a ich vzájomnej kombinácie (technických, geografických, kvalitatívnych a kvantitatívnych)

Ulož ako PDF
Napísal 20. augusta 2010 2:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.