reklama

Cestovné v prímestskej autobusovej doprave bude drahšie o dvadsať percent

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zvýši ceny lístok v prímestsej autobusovej doprave od 1. januára 2024 o dvadsať percent. Návrh schválili poslanci Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja na októbrovom zasadnutí.

TTSK naposledy zvyšoval cestovné za lístky platené v hotovosti po dvanástich rokoch od januára 2023. Zároveň vtedy kraj zaviedol do platnosti zónové členenie územia a predplatné cestovné lístky.

Zvyšovanie cien zdôvodňuje trnavská župa najmä vysokým rastom nákladov v prímestskej autobusovej doprave, prípravou pre budúcu prepojenosť systémov do jedného spoločného integrovaného dopravného systému či zavádzaním elektronických informačných systémov do autobusov s cieľom zvýšiť komfort cestovania obyvateľov kraja.

Ilustračné foto

„Cieľom TTSK je vytvoriť konkurencie schopnú dopravu voči individuálnej osobnej doprave, čo vyvíja tlak na zvyšovanie kvality služieb poskytovaných v oblasti dopravy a nie je možné všetky inovácie zaviesť len so zaťažením rozpočtu TTSK. Zvýšenie cien cestovného aspoň čiastočne zníži dopad na rozpočet Trnavského samosprávneho kraja,“ zdôvodňuje trnavská župa.

Cestujúci majú možnosť zakúpiť si sieťové predplatné cestovné lístky (PCL) za zvýhodnené ceny do konca tohto kalendárneho roka prostredníctvom www.cestujlahko.sk.

Študentský 180-dňový cestovný lístok ostáva v platnosti aj na najbližší rok. Držiteľov Senior pasu (70+), ktorí môžu využívať prímestskú autobusovú dopravu v kraji bezplatne, sa úprava cien nebude týkať.

„Cestovanie prímestskou autobusovou dopravou na území Trnavského kraja prešlo v poslednom období výraznými zmenami. V januári sme spustili zónové členenie kraja a nový druh predplatných cestovných lístkov (PCL), ktoré si môžu cestujúci až do konca roka zakúpiť za zvýhodnené uvádzacie ceny. Avšak udržať kvalitnú verejnú dopravu v náležitom štandarde pri tak vysokom raste nákladov a pri súčasných cenách cestovného nie je možné. Aby sme vedeli pokryť narastajúce výdavky, museli sme pristúpiť k nepopulárnemu navýšeniu cien cestovných lístkov o 20 percent, ktoré začne platiť od 1. januára 2024,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič

Ulož ako PDF
Napísal 26. októbra 2023 8:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.