reklama

Dane z nehnuteľností v Trnave sa pre krajské kultúrne inštitúcie zvýšili o takmer 2200 percent

Odbor financií Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na základe interpelácie poslanca Zastupiteľstva TTSK Mateja Lančariča vypracoval správu o finančných dopadoch zvýšenia daní z nehnuteľností v meste Trnava na trnavskú župu a ním zriadené organizácie.

Mesto Trnava zvýšilo dane z nehnuteľností s účinnosťou 1. januára 2020. Zároveň mestskí poslanci rozhodli aj o zrušení oslobodenia dane pre objekty, ktoré slúžia kultúrnym účelom ako sú múzeá, galérie, knižnice, divadlá, výstavné siene či osvetové zariadenia.

A práve tieto inštitúcie, ktorých zriaďovateľom je TTSK, pocítia zvýšenie dane vo svojich rozpočtoch najviac. Vyšší objem peňazí vynaloží župa aj za daň z nehnuteľností za stredné školy v Trnave.

O desiatky tisíc eur viac v porovnaní s rokom 2019 zaplatí trnavská župa aj za zvýšené poplatky za komunálne odpady.


Galéria Jána Koniarka

Ilustračné foto: TTSK

Odbor financií TTSK vypočítal, že za kultúrne organizácie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na území mesta Trnava zaplatí za rok 2020 daň z nehnuteľností vo výške 51-tisíc eur. V roku 2019 to bolo len niečo cez dvestisíc eur. Nárast tak predstavuje takmer 2178 percent.

Západoslovenské múzeum z dane vo výške 1580 eur v minulom roku zaplatí za rok 2020 až takmer 29-tisíc eur, pre Galériu Jána Koniarka predstavuje navýšenie zo 156 eur na vyše 10-tisíc eur, Divadlo Jána Palárika zaplatí daň z nehnuteľnosti vo výške 11-tisíc eur, kým doteraz to bolo 380 eur.

„Dopad nového VZN pocítia aj školy a školské zariadenia. Pozemky a stavby alebo ich časti vo vlastníctve samosprávnych krajov slúžiace na stredné vzdelávanie a slúžiace strediskám praktického vyučovania sú síce oslobodené od dane zo zákona, avšak novelou VZN sa zrušilo oslobodenie pre internáty, školské bufety a tie časti nehnuteľností, ktoré neslúžia priamo na vzdelávací proces,“ pripomína správa finančného odboru.

Za školy a školské zariadenia platil v roku 2019 TTSK daň z nehnuteľností vo výške necelých 16-tisíc eur, od roku 2020 sa daň zvýši na viac ako 20-tísíc eur, čo predstavuje nárast o 29 percent.

„Celkový dopad na TTSK je vo výške 65 829 eur, čo je 237 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom,“ konštatuje odbor financií.

Na záver správy určenej poslancom krajského zastupiteľstva finančný odbor pre úplnosť doplnil, že na TTSK má dopad aj VZN Mesta Trnava o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

„Zvýšenie poplatku za komunálne odpady v meste Trnava má na TTSK a jeho podriadené organizácie celkový dopad v objeme 63 336 eur, čo je 117% navýšenie v porovnaní s rokom 2019.“


ZDROJ: Odbor financií TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 20. mája 2020 8:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dane z nehnuteľností v Trnave sa pre krajské kultúrne inštitúcie zvýšili o takmer 2200 percent”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.