reklama

Dane z nehnuteľností v Trnave sa pre krajské kultúrne inštitúcie zvýšili o takmer 2200 percent

Odbor financií Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na základe interpelácie poslanca Zastupiteľstva TTSK Mateja Lančariča vypracoval správu o finančných dopadoch zvýšenia daní z nehnuteľností v meste Trnava na trnavskú župu a ním zriadené organizácie.

Mesto Trnava zvýšilo dane z nehnuteľností s účinnosťou 1. januára 2020. Zároveň mestskí poslanci rozhodli aj o zrušení oslobodenia dane pre objekty, ktoré slúžia kultúrnym účelom ako sú múzeá, galérie, knižnice, divadlá, výstavné siene či osvetové zariadenia.

A práve tieto inštitúcie, ktorých zriaďovateľom je TTSK, pocítia zvýšenie dane vo svojich rozpočtoch najviac. Vyšší objem peňazí vynaloží župa aj za daň z nehnuteľností za stredné školy v Trnave.

O desiatky tisíc eur viac v porovnaní s rokom 2019 zaplatí trnavská župa aj za zvýšené poplatky za komunálne odpady.


Galéria Jána Koniarka

Ilustračné foto: TTSK

Odbor financií TTSK vypočítal, že za kultúrne organizácie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na území mesta Trnava zaplatí za rok 2020 daň z nehnuteľností vo výške 51-tisíc eur. V roku 2019 to bolo len niečo cez dvestisíc eur. Nárast tak predstavuje takmer 2178 percent.

Západoslovenské múzeum z dane vo výške 1580 eur v minulom roku zaplatí za rok 2020 až takmer 29-tisíc eur, pre Galériu Jána Koniarka predstavuje navýšenie zo 156 eur na vyše 10-tisíc eur, Divadlo Jána Palárika zaplatí daň z nehnuteľnosti vo výške 11-tisíc eur, kým doteraz to bolo 380 eur.

“Dopad nového VZN pocítia aj školy a školské zariadenia. Pozemky a stavby alebo ich časti vo vlastníctve samosprávnych krajov slúžiace na stredné vzdelávanie a slúžiace strediskám praktického vyučovania sú síce oslobodené od dane zo zákona, avšak novelou VZN sa zrušilo oslobodenie pre internáty, školské bufety a tie časti nehnuteľností, ktoré neslúžia priamo na vzdelávací proces,” pripomína správa finančného odboru.

Za školy a školské zariadenia platil v roku 2019 TTSK daň z nehnuteľností vo výške necelých 16-tisíc eur, od roku 2020 sa daň zvýši na viac ako 20-tísíc eur, čo predstavuje nárast o 29 percent.

“Celkový dopad na TTSK je vo výške 65 829 eur, čo je 237 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom,” konštatuje odbor financií.

Na záver správy určenej poslancom krajského zastupiteľstva finančný odbor pre úplnosť doplnil, že na TTSK má dopad aj VZN Mesta Trnava o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

“Zvýšenie poplatku za komunálne odpady v meste Trnava má na TTSK a jeho podriadené organizácie celkový dopad v objeme 63 336 eur, čo je 117% navýšenie v porovnaní s rokom 2019.”


ZDROJ: Odbor financií TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 20. mája 2020 8:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

42 komentárov pre “Dane z nehnuteľností v Trnave sa pre krajské kultúrne inštitúcie zvýšili o takmer 2200 percent”

 1. 1
  maxim says:

  Nuž čo, kandidatúra na Európske hlavné mesto kultúry niečo stojí…

  • 1.1
   ABC says:

   Dobrí postreh, kultúra niečo stojí, preto navrhujem TSK daň z nehnuteľnosti zvýšiť na 5 000 %, aby zaplatili sekeru na zimáku. Na Hlavnú 17, kde chce kápo z TSK zprevádzkovať v celom objekte novú Archu, ako v začiatkoch 90 rokov, nech má mládež ideologické centrum.

   • 1.1.1
    j says:

    ABC sa v kultúrnej problematike dostal tak po Dobšinského rozprávky. Aj tie podľa kvality jeho gramatiky nedočítal.

 2. 2
  grobári says:

  Toto nevymyslíš to je brutál realita hrobárov mesta.

  Kultúra 2.177 % navyše = Mesto kultúry :):):)
  VUCka celkom 160.000 € navyše
  Nemocnica 120.000 € navyše
  Chýbajú ešte údaje koľko hasiči, policajti, kostoly a ďaľší.

  Sekeru si chcú zahojiť na štátnych inštituciách.
  To sa nestalo nikde na Slovensku ani v EU
  Historicky najneschopnejšie a najsprostejšie zastupiteľstvo 24ka LT

  Nezabudnite ich potom voliť brovce.

  • 2.1
   svetoznalec grobar says:

   Nikde na SK ani v EU :D :D :D Pretože takmer nikde na SK dane týmto inštitúciám ani nikdy odpustené neboli, narozdiel od Trnavy :D :D :D

   A získať státisíce do rozpočtu od štátu, je neschopnosť LT :D :D :D Ty budeš svetobežník a ekonóm :D :D

   • 2.1.1
    23 says:

    vy ste krali, ziskali ste statisice od statu tak ze ste dali muzeum a divadlo na uroven city areny alebo PSA.
    som zvedavy co by ste hovorilii keby vam matovic sekol podielove dane o polovicu a da si na fejsbucik statusik jak dostal do statneho rozpoctu desiatky milionov eur od obci a miest. ❤️

  • 2.2
   Icko says:

   Hlavne, ze Fico zacal hojit rozkradnuty stat na mestach. Hned ako Smer prisiel o primatorov velkych miest, okresal im rozpocty a kradol viacej zo statneho. Niekde to mesto musi dohnat, ak sa ma rozvijat. Krajsie mesta ako Trnava na Slovensku nemame. Takze mi prosim pekne vynadaj do brovce a chod si v mene zlodejov pindat proti vsetkemu na co sa za Brocku siahne.

 3. 3
  hugo says:

  Zoznam páchateľov nájdete tu :
  https://www.trnavskyhlas.sk/c/27579-definitiva-poslanci-schvalili-takmer-trojnasobne-zvysenie-dani-z-bytov.htm

  Kompletka Hrobárskej Trnavy bývalej Lepšej bola za to čo je uvedené v článku.
  Zvýšenie daní pre občanov, podnikateľov, živnostníkov, školy, nemocnice, kúltúrne zariadenia, VUCku atd atd

  Ste jedničky v SR aj Európe.
  Prihláste sa o titul “Európske mesto daní”

  • 3.1
   Dane says:

   V europe sa platia take velke dane z nehnutelnosti ze by si ti padla sanka tak netrep prosim ta. To co platime tu su omrvinky.

   • 3.1.1
    23 says:

    V europe ludia nechodia do prace za 450-600 eur v cistom ako v trnave, je tam ina kupna sila, tocia sa uplne ine peniaze ako v tejto strediskovej obci.

    Opytaj sa prednostky aky je nastupny plat napr. VS vzdelaneho cloveka na mestskom urade.

    • 3.1.1.1
     Dane says:

     V Rakusku zarobia moji znamy v priemere cc 3 litre a za byt zaplatia za taky isty byt ako mam ja 2 tisic e dan z nehnutelnosti a ja cca 90e takze je to 22 krat viac , mas pocit ze zarabaju 20 krat viac ako my?

     • 3.1.1.1.1
      23 says:

      tema je dan pre kulturne institucie, skoly, nemocnice. ak sa vam zda v poriadku ze ste im naparili dane ako obchodnym centram a vyrobnym zavodom, ktorych ulohou je tvorit zisk, tak vasa moralka je hodnoty su na velmi nizkej urovni. koncim. mam inu pracu ako debatovat z demagogom.

      • 3.1.1.1.1.1
       Dane says:

       Typicke niesu argumenty tak je utok. Pisal si o platoch a zrazu prejdes na ine. Ja som nikomu nic nezvysoval reagoval som na dane v europe a tie su v europe extremne vysoke a mesta z toho ziju a niesu zaostale jak nase na Slovensku.

       • 3.1.1.1.1.1.1
        23 says:

        to nebol utok ale konstatovanie.

        ty si sem hodil prvy europu a porovnaval si, ja som k tomu povedal svoj nazor ako reakciu.

        mesta v europe ziju a nie su zaostale lebo maju vysoky vyber dani. ok.

        aj u nas su dane a odvody vysoke pre ludi, zamestnavatelov aj zivnostnikov ale ludia maju nizke prijmy, nemozu si dovolit tolko minat a netocia sa prachy.

        a to je ten problem. oberie ta stat, oberie ta mesto a moc ti nezostane.

        • 3.1.1.1.1.1.1.1
         Dane says:

         Ste jedničky v SR aj Európe.
         Prihláste sa o titul “Európske mesto daní” toto si napisal ty tak kto pisal prvy o Europe? Vuc tiez dostava peniaze z mojich dani a takto sa dostanu naspet do mesta kde zijem takze mne to nevadi. Dane a odvody nech si riesi stat ked nehcce aby im odisli zamestnavatelia.

     • 3.1.1.1.2
      vlado5 says:

      Tu je výpočet dane z nehnuteľnosti vo Viedni. https://www.viennava.gov/index.aspx?NID=422

      Aby tvoji známi zaplatili 2000 daň, musel by ich byt stáť skoro milión eur. Lebo tam sa platí daň podľa ceny bytu. Ak majú príjem 3 tisíc, tak im gratulujem k výhre alebo dedičstvu. Alebo je ešte možnosť, že klameš a takú daň neplatia. Ak by sa v Trnave platila taká daň ako vo Viedni, tak by si za svoj byt zaplatil asi 300 eur. Čo je síce viac, ale porovnávame Viedeň s Trnavou.

   • 3.1.2
    Ach says:

    Ty asi zarábaš 6000.-€, keď si taký všeznalý.
    Sto eur hore dole, že?

  • 3.2
   viceamatér says:

   Za toto hlasoval aj nejaký Neštický. Nie je to náhodou dobre platený vicežupan VUC ? Berie od Jofa slušné prachy a hlasuje proti svojmu zamestnávateľovi, jeho záujmom a oberá ho o peniaze z rozpočtu.
   Jofo už aj tebe ……. nemal by si ho vyhodiť ?
   Poslanci VUC aj vy ste prispatí ? Toto je zodpovedný funkcionár ?
   Dajte info čo on osobne vybavil alebo zabezpečil pre Trnavský kraj okrem mínus – 160.000 € a ešte toho že nosí Jofovi tašku.

   • 3.2.1
    zaspatý says:

    Už 5 rokov spí na MZ nič nehovorí, neprotestuje, sedzí a kuká.
    To isté aj na aj tej vucke. Ništ umelcom ani školám nevybavil žádneho sponzora šak je učitel tak im dal aspon dane ale zaplacit.
    Nech placá ked ho volili.
    Robí čo mu kážu. Keď mal pohnúť rozumom na mestskej rade a protestovať tak zaspal. Ščúl sa zobudzil a zaseky kuká.
    Jofo mu to žere.

 4. 4
  jopi says:

  už nikdy viac mladých netopírov nebudem voliť, nech si nechajú aj celé železá na moste do polikliniky

 5. 5
  Občan za dverami says:

  teraz v časoch keď bude veľmi ťažké sa ekonomicky pozviechať aj na úrovni miest a obcí,do toho prišla takáto sekera na nás všetkých v Trnave v podobe neprimeraného zvýšenia daní, tak to ešte viac zabrzdí rozvoj. To fakt mesto potrebuje vlastných občanov, organizácie takto postaviť k múru ? fakt nehorázne a dôkaz o tom že mesto nemá sociálne cítenie so všetkými vrstvami jej obyvateľov. Toto sme si my všetci dušou a telom TRNAVČANIA nezaslúžili , takéto vedenie mesta.

 6. 6
  tragikomici says:

  A to mu Jofo dal zadarmo parkovací dom pri vucke a ratoval ho zadarmo s jedálňou Bottová.

  • 6.1
   ABC says:

   Jofo ho pumpol o melónik na zimáku a ešte sa chystá ho pumpnúť zo zriadením Archy na hlavnej 17, to na úkor hokejistov. No proste kamáráti až za hrob, len aby ich mal po 1. 6. 2020 nedajbože pochovať.

   • 6.1.1
    j says:

    Zriadenie Archy? Chcel by som vedieť, odkiaľ ABC berie tieto bludy. Na Hlavnej 17 sa riešia fondy EU. A nie, z fondu “KREATÍVNY PRIEMYSEL” fakt naozaj nezadotuješ hokejistov. To je ako dookola vysvetľovať, že z fondu na cyklodopravu neopravíš cestu pre autá. Tak to už pochop, bro!

    • 6.1.1.1
     ABC says:

     Ten primátorov systém ja šam, ja šam má vybudované dielne, garáže,šatne a kancelárie na Priemyselnej 5 Trnava. Tie priestory na zimáku čo chce sťahovať do nich SKaŠZ si vybudovali v akcii ,,Z,, hokejisti a jediný si navyše za všetko aj platili v plnej cene ako jediný na Slovensku. Systém ja šam, ja šam okráda občanov tohto mesta minimálne o 2 melóniky. Tá komunálna starostlivosť o zeleň, čistotu mesta, čistotu miestnych komunikácií je ako v rozvojovej africkej krajine a nie v strede Európy v 21 storočí. Dotovať hokejistov môžeš začať, z tých 1 074 tisíc bude aj na extraligu.

 7. 7
  sportovec says:

  Okrem kultúrnych stánkov a zdravotných zariadení ide aj o tie športové, aká je motivácia súkromných podnikateľov investovať do plavární, telocviční, posilovní … žiadna. Veď koľko musí zaplatiť daň taká Pohoda, Tenisové centrum Empire a iní, ktorí investovali do športu a vlastnia nehnuteľnosti…

 8. 8
  To tu ešte nebolo says:

  Chlapci, tak skáčete po zakvitnutej hruške, že aj mladé púčiky na nej likvidujete. Úrodu by ste však zbierať chceli. Radšej z hrušky dolu. K štetcom a lavičkám. Prípadne na kosačku. Tam vám to svedčí. Nemáte na nič iné, samozrejme okrem zvestovania snov a bludov na FB.
  Naviac ten stupeň spupnosti a arogancie to je čosi čo tu ešte nebolo.

  • 8.1
   JK says:

   Aktuálny stav v meste môžeme prirovnať k snívajúcemu záhradníkovi, ktorý si zaumienil, že je najlepším režisérom. Hlavnú úlohu v sne hrá jazdiaci dezorientovaný buldozér. Rýľ, motyka a sadenice sú v šatni, stále nevedia kedy vystúpia na scénu, a v akej roli budú vystupovať.

   • 8.1.1
    ..... says:

    Už sa rysuje herecká rola pre Rýľ. Bude vyrábať štúdie.
    Motyka sa bude tváriť že je strelnou zbraňou a Rýľovi bude strážiť produkčné tajomstvo

 9. 9
  maxim says:

  Takže:
  https://www.trnavskyhlas.sk/c/28513-viskupic-rokoval-s-brockom-ohladne-navratu-k-nizsim-daniam-pre-kulturne-institucie.htm

  – nemusí zníženie daní schváliť zastupiteľstvo?
  – VUC-ke zľavu na dani schvália a občanom nie?
  – zaplatí VUC tento rok plnú sumu, keďže nepožiadali o zľavu do 31.1.2020?

 10. 10
  Jozef says:

  A este perlicka kupaliska cez leto neotvoria nestihnu to dat do prevadzky.

 11. 11
  Jozef says:

  Este nie ale uz sa vyjadrili ze ich aj tak neotvoria

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.