reklama

Petícia proti zvýšeným sadzbám dane z nehnuteľností sa dostane na rokovanie mestského zastupiteľstva

Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Trnava sa budú na prvom tohtoročnom zasadnutí zaoberať petíciou proti zvýšeniu daní z nehnuteľností, ktoré s platnosťou od 1. januára 2020 schválili na decembrovom rokovaní.

Petíciu adresovanú mestskému zastupiteľstvu, primátorovi mesta a poslancom mestského zastupiteľstva prijalo mesto Trnava 3. januára 2020.

Zástupcovia petičného výboru spolu s petíciou priložili aj tabuľkový súbor so zoznamom 1100 podpísaných ľudí, ako aj súbor vo formáte „.html“ so zoznamom vyše 3200 ľudí, ktorí sa mali pod petíciu podpísať. Druhý súbor na rozdiel od tabuľkového súboru neobsahoval adresu pobytu osôb podporujpcich petíciu.

„Keďže takto podporená petícia je určená aj mestskému zastupiteľstvu, je zastupiteľstvo povinné petíciu prerokovať na svojom zasadnutí a umožniť vystúpiť počas prerokovania petície zástupcovi. Predmetná petícia je určená aj primátorovi. Podľa názoru spracovateľa v tejto súvislosti pre účely prerokovania petície primátorom postačí, ak primátor na zasadnutí MZ oznámi ústne svoje stanovisko prítomnému zástupcovi,“ vyjadril stanovisko za spracovateľa petície vedúci odboru právneho na Mestskom úrade v Trnave Peter Kubovič.

Ilustračné foto

Predkladatelia petície poukazujú na skutočnosť, že nové sadzby daní z nehnuteľností spôsobia priveľké navýšenie nákladov pre vlastníkov bytov, domov aj podnikateľov.

Požadujú, aby došlo k zmene sadzieb za domy, byty a garáže na „primeranú úroveň“, a ktoré budú „kopírovať realitu a pomery v meste Trnava“.

Petícia obsahuje aj návrh nových sadzieb – pri domoch, bytoch a garážach namiesto súčasného 1 eura za meter štvorcový požadujú sadzbu 0,50 eura, pri podnikateľských priestoroch namiesto platnej sadzby 5 eur navrhujú autori petície 4 eurá za meter štvorcový.

„Apelujeme na výs, vážení poslanci, aby ste zastupovali naše záujmy ako občanov mesta Trnava a hľadali riešenia, ktoré nebudú na úkor obyvateľov, podnikateľov a majiteľov nehnuteľností v meste Trnava. Príjmy Trnavy z podielových daní kontinuálne už niekoľko rokov rastú a trojnásobné zvýšenie dane z nehnuteľností je nedôvodným, odborne neodargumentovaným a prvoplánovým riešením. Trnava má jednu z najvyšších sadzieb dane z nehnuteľností na Slovensku, čo bude mať sekundárny dopad na odradenie potenciálnych investorov pôsobiť v meste Trnava,“ uvádza sa v petícii.

Ako pripomína v stanovisku spracovateľa petície vedúci odboru právneho na Mestskom úrade v Trnave Peter Kubovič, „zákon o dani z nehnuteľností definuje, že sadzbu dane je možné všeobecne záväzným nariadením znížiť alebo zvýšiť s účinnosťou od 1. januára príslušného zdaňovacieho obdobia. VZN č. 529 schválené 3.decembra 2019 Mestským zastupiteľstvom s účinnosťou od 1.1.2020 zostáva pre rok 2020 v platnosti a účinnosti a nie je možné sadzby definované v tomto VZN pre rok 2020 meniť. Sadzby je preto možné meniť s účinnosťou od 1. januára 2021.“

Ulož ako PDF
Napísal 4. februára 2020 14:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Petícia proti zvýšeným sadzbám dane z nehnuteľností sa dostane na rokovanie mestského zastupiteľstva”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.