reklama

Petícia proti zvýšeným sadzbám dane z nehnuteľností sa dostane na rokovanie mestského zastupiteľstva

Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Trnava sa budú na prvom tohtoročnom zasadnutí zaoberať petíciou proti zvýšeniu daní z nehnuteľností, ktoré s platnosťou od 1. januára 2020 schválili na decembrovom rokovaní.

Petíciu adresovanú mestskému zastupiteľstvu, primátorovi mesta a poslancom mestského zastupiteľstva prijalo mesto Trnava 3. januára 2020.

Zástupcovia petičného výboru spolu s petíciou priložili aj tabuľkový súbor so zoznamom 1100 podpísaných ľudí, ako aj súbor vo formáte “.html” so zoznamom vyše 3200 ľudí, ktorí sa mali pod petíciu podpísať. Druhý súbor na rozdiel od tabuľkového súboru neobsahoval adresu pobytu osôb podporujpcich petíciu.

“Keďže takto podporená petícia je určená aj mestskému zastupiteľstvu, je zastupiteľstvo povinné petíciu prerokovať na svojom zasadnutí a umožniť vystúpiť počas prerokovania petície zástupcovi. Predmetná petícia je určená aj primátorovi. Podľa názoru spracovateľa v tejto súvislosti pre účely prerokovania petície primátorom postačí, ak primátor na zasadnutí MZ oznámi ústne svoje stanovisko prítomnému zástupcovi,” vyjadril stanovisko za spracovateľa petície vedúci odboru právneho na Mestskom úrade v Trnave Peter Kubovič.

Ilustračné foto

Predkladatelia petície poukazujú na skutočnosť, že nové sadzby daní z nehnuteľností spôsobia priveľké navýšenie nákladov pre vlastníkov bytov, domov aj podnikateľov.

Požadujú, aby došlo k zmene sadzieb za domy, byty a garáže na “primeranú úroveň”, a ktoré budú “kopírovať realitu a pomery v meste Trnava”.

Petícia obsahuje aj návrh nových sadzieb – pri domoch, bytoch a garážach namiesto súčasného 1 eura za meter štvorcový požadujú sadzbu 0,50 eura, pri podnikateľských priestoroch namiesto platnej sadzby 5 eur navrhujú autori petície 4 eurá za meter štvorcový.

“Apelujeme na výs, vážení poslanci, aby ste zastupovali naše záujmy ako občanov mesta Trnava a hľadali riešenia, ktoré nebudú na úkor obyvateľov, podnikateľov a majiteľov nehnuteľností v meste Trnava. Príjmy Trnavy z podielových daní kontinuálne už niekoľko rokov rastú a trojnásobné zvýšenie dane z nehnuteľností je nedôvodným, odborne neodargumentovaným a prvoplánovým riešením. Trnava má jednu z najvyšších sadzieb dane z nehnuteľností na Slovensku, čo bude mať sekundárny dopad na odradenie potenciálnych investorov pôsobiť v meste Trnava,” uvádza sa v petícii.

Ako pripomína v stanovisku spracovateľa petície vedúci odboru právneho na Mestskom úrade v Trnave Peter Kubovič, “zákon o dani z nehnuteľností definuje, že sadzbu dane je možné všeobecne záväzným nariadením znížiť alebo zvýšiť s účinnosťou od 1. januára príslušného zdaňovacieho obdobia. VZN č. 529 schválené 3.decembra 2019 Mestským zastupiteľstvom s účinnosťou od 1.1.2020 zostáva pre rok 2020 v platnosti a účinnosti a nie je možné sadzby definované v tomto VZN pre rok 2020 meniť. Sadzby je preto možné meniť s účinnosťou od 1. januára 2021.”

Ulož ako PDF
Napísal 4. februára 2020 14:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

19 komentárov pre “Petícia proti zvýšeným sadzbám dane z nehnuteľností sa dostane na rokovanie mestského zastupiteľstva”

 1. 1
  poďme says:

  Bývalí nezávislí poslanci z LT ktorí sa v piatok začali miešať do politiky, ktorej vôbec nerozumejú stáli pod transparentami – Poďme do nich
  Súhlas tak teda “POĎME DO NICH” !

  • 1.1
   Politolog says:

   PODME DO NICH a MLADA SILA je najblbsi model ako oslovit volica. Zalozeny na pocite vlastnej nadradenosti a ponizovani inych s inym nazorom. Toto je absurdne.

 2. 2
  Vlado says:

  nic sa nedosiahne… klasika

 3. 3
  0,00039 % says:

  24 poslancov rozhodlo len tak o daniach pre 65.000 obyvateľov Trnavy
  Teda 0,000369 % obyvateľov
  bez diskusie
  To čo je ???

 4. 4
  kľudný says:

  Priatelia kľud. Nebudeme sa tu hádať kvôli neschopnému vedeniu mesta.
  Áno veľa ľudí sa pomýlilo a uverilo volebnému podvodu – volebnému programu LT, ktorý predložila skupinka 0,000369 % obyvateľov tzv úderka 24 zlobinovcov.
  Väčšina z nich nič v komunálnej politike nespravila a nič neznamenala nerozumejú podnikaniu, financiám, sociálnym systémom, rozpočtu mesta, ekonomike .
  Mesiac pred voľbami sa ani nepoznali podľa mena a ksichtu. Teraz sa boja chodiť medzi ľudí na VMČ a rokovať s nimi face to face o enormných daniach. Zbúchali to na kolene a tu máme výsledky.
  Aj im nasľuboval vodca hory doly a teraz sa ich rodiny za nich hanbia.
  Chodia si vytĺkať politický kapitál medzi zver na námestia pod vlajkami Antify. To im nakázali z centrály a na to poslúchajú. Dokonca istý LT tam zobral aj manželku a dieťa fakt neuveriteľné.
  Keď pochopili, že to pokakali tak utekali zbierať do staničáku mokré smeti :):):)

  Je dobré že sa trnafčanom otvárajú oči a objektívne vidia škody ktoré sa dejú a ktoré nás ešte čakajú. Priatelia kľud.

  • 4.1
   Tono says:

   Je potrebné na zamedzenie ďalších škôd vytvoriť hrádzu tomu bezbrehému populizmu, zorganizovať ľudí ochotných pomôcť mestu z chaosu. Riešenie by bolo pomocou žalôb vymôcť si zabezpečenie základných komunálnych služieb a stále napádať cestou súdu chaos ktorí šíria z Hlavnej 1. Formou videí zoznamovať občanov mesta s nesplnenými sľubmi a predkladať riešenia. Pranierovať cestou zriadenej internetovej stránky zlodejstvo vedenia mesta skrytou formou, zoznamovať s nimi masovo komunikačné prostriedky, ale hlavne byť vytrvalí.

   • 4.1.1
    Iks says:

    Väčšina mladých voličov volí zmenu. Je to úplne logické, chcú spoločnosť posunúť vpred. Lenže drvivá väčšina z nich berie rozumy len z internetu. Mladí aj keď vyrazia do spoločnosti, tak sa zase ponoria do hlbín internetu cez mobily. Sedieť v reštaurácii a hrať sa s mobilom je bežný reštauračný výjav. No a toto je presne skupina, ktorá sa veľmi ľahko prostredníctvom internetu ovplyvňuje sľubmi o svetlých zajtrajškoch. Nemajú vlastné skúsenosti. Idú chrabro voliť zmenu, ktorá na nich číha na webe. Lenže nevedia čo volia. Dávajú svoje hlasy všelijakým hurvínkom a sľubotechnám, ktorá z pozície najmúdrejšieho rozdáva rozumy, generuje vízie, štúdie a nápady. Úspešnosť sľubov je v reálnom čase mizivá, v dlhodobom horizonte malá.
    Atď.
    Je veľkou chybou zaradiť takýchto voličov medzi voly?

   • 4.1.2
    presnetak says:

    No mali by ste s tym okamzite zacat a nie po daromnici na internete vypisuvat. A mam pre vas tip. Pan Kocner robil taketo skvele pranierovanie, takze inspiraciu mate, uz len smelo do toho, pre lepsie zajtrajsky Trnavy.

    • 4.1.2.1
     Tono says:

     Ten náš Nero to chceš povedať že predbehol aj Kočnera. Ten už v roku 2006 bol poučený kadze vede cesta. Vec verejne známa klin sa klinom vyráža. U mňa Kočner nený pán.

  • 4.2
   Nevec Gdo says:

   o co bolo lepsie predchadzajuce vedenie mesta, ktore islo na ruku Poorovi?
   taktiez KDH, tu malo velke zastupenie, len si to svojim pristupom pohnojili.

   • 4.2.1
    budíček says:

    Načo tu po 5 rokoch vyťahuješ KDH. Už tu 5 rokov nie je.
    Neschopáci sa vždy vyhovárajú na tých druhých. ONI za nič nemôžu.
    Za každého hovoria reálne činy.
    Trnava čo sa týka rozpočtu 2020 brutálne stagnuje, svazáci hodili zbankrotovaný rozpočet na občanov a hlavne na podnikateľov.
    To KDH nikdy neurobila. Neschovávaj sa za Poora to je obohraná platňa.
    Schovaj za Nera a jeho mopslíkov to ONI nesú plnú zodpovednosť za daný stav.

    • 4.2.1.1
     Sprava says:

     Dlhorocne panovanie KDH tu budeme citit este dlhe roky, takze to akoze vyhovaranie je na mieste. Popredavali toho dost aj Poorovi , staci sa pozret na ROH a jeho okolie kde vlastni pozemky a nevie opravit ani rozpadnutu cast namestia..

     • 4.2.1.1.1
      Tono says:

      Nie že by som bol priaznivec V. Poora, ale ROHčko je dôsledok Miklošovej a Dzurindovej akcie ozdravovanie Slovenského bankovníctva.

    • 4.2.1.2
     STH says:

     KDH sa samo svojimi činmi a postojmi odpratalo do hrobky. Išla z nich bohapustá faloš.
     Vyhováranie na KDH však už nie je na mieste, to sa prakticky obrátilo na prach. Vlastná neschopnosť by sa nemala ospravedlňovať chybami predchodcov.
     To čo sa predvádza teraz, to je reálne na úrovni začiatočnícko-amatérskych schopností. Propagačná onanovačka na fasabuku už prestáva fungovať.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.