reklama

Zastupiteľstvo schválilo vyššie dane z nehnuteľností

Trnavčanom sa bude od 1. januára 2020 jednoduchšie vypočítavať daň z nehnuteľností. Poslanci Lepšej Trnavy odhlasovali na rokovaní 3. decembra 2019 návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), podľa ktorého za byty a rodinné domy zaplatia obyvatelia mesta po novom okrúhle 1 euro za meter štvorcový, vlastníci objektov na podnikanie a nebytových priestorov budú platiť rovných 5 eur.

Schvaľovaniu návrhu VZN o dani z nehnuteľnosti predchádzala takmer dvojhodinová rozprava poslancov, v ktorej odzneli argumenty za aj proti razantnému zvyšovaniu daní.

Nezávislý poslanec Eduard Guniš počas rozpravy navrhol sadzbu dane 0,70 eura pre byty a rodinné domy, no tento návrh nezískal dostatočnú podporu a väčšina poslancov ho zamietla.

Za zvýšenie daní hlasovalo 23 poslancov, piati boli proti a jeden sa hlasovania zdržal.

Mesto Trnava naposledny zvyšovalo dane za byty, pozemky či stavby na podnikanie v roku 2012. Pri bytoch a rodinných domoch vtedy vzrástla daň o 12 centov na 0,35 eura za meter štvorcový, stavby na podnikanie zdanilo mesto o 58 centov na 3,50 eura.

Ilustračné foto

Za priemerný trojizbový byt s výmerou 70 m2 zaplatí po novom rodina ročnú daň 70 eur namiesto doterajších 24,50 eura. Vlastníci rodinných domov s priemernou rozlohou 120 metrov štvorcových prispejú 120 eurami, kým dnes je to 42 eur.

Vyššie dane sa budú platiť mestu aj za stavebné pozemky (1,50 % zo základu dane 53,11 eura za m2 namiesto terajšieho 1 percenta), za záhrady, zastavané plochy a nádvoria (1,50 % zo základu dane 5,31 eur za m2 zo súčasných 0,70 %), ako aj za ornú pôdu na 1,25% zo základu dane 0,9075 za m2 zo súčasných 0,54%).

Seniori, zdravotne znevýhodnení občania a ľudia v hmotnej núdzi majú po novom nárok na úľavu z dane vo výške 75 percent, doteraz bola výška zľavy 50 percent.

Radnica zdôvodňuje potrebu zavedenia vyšších sadzieb daní legislatívnymi zmenami štátu, ako sú novelizácia zákona o dani z príjmov fyzických osôb, novelizácia zákona o odpadoch, tzv. chodníková novela, obedy ‘zadarmo’, povinná valorizácia miezd či rekreačné poukazy, ktoré spôsobia mestu na jednej strane výpadok príjmov a na druhej strane vyššie náklady a tlak na rozpočet.

Práve zvýšením daní chce radnica zabezpečiť aj ďalší rozvoj mesta a dostatok finančných zdrojov pre nové investičné akcie.

Daň z nehnuteľností má priniesť do mestského rozpočtu 11 miliónov eur, čo je o 3,7 milióna viac ako je predpoklad pre rok 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 3. decembra 2019 23:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

33 komentárov pre “Zastupiteľstvo schválilo vyššie dane z nehnuteľností”

 1. 1
  tentokrat says:

  Ups, tak som sa raz sekla pri volbach….take ubohe od niekoho, kto si neda siahnut na svoj takmer 6000 eurový plat….sklamanie veľké pre mňa osobne :(

 2. 2
  maxim says:

  Takých bolo 12 000, čo sa sekli?
  6 000 € plat – to je ich rečou 50 centov mesačne od každého voliča.

  • 2.1
   MiRo says:

   Uverili kampani, že pred Bročkom Trnava neexistovala a že KDH-ci nič neurobili. Ale aj Google Streetview a staršie ročníky potvrdia, aké to po socíku bolo – mesto samý asfalt, šeď… a keď sa pozrieme do minulosti, tak do roku 2014 sa urobilo fakt dosť… za tých podmienok, ktoré boli (recesia, postsocialistické obdobie).

   Navyše: mesto založilo spoločnosť Trnavainvest, ktorá urobila podmienky pre Peugeot. Ľudia, ktorých poslal Majský z TAZky na dlažbu, sa mali kde zamestnať.

   To ale nebola doba facebooku. Dnes nemá popularitu pilná včelička niekde v kúte za stolom, ale dobrá fotka na facebooku. Tak to je. Žiaľ.

   • 2.1.1
    jozef says:

    Presne tak, obyčajná populistická politika , tieto zvýšené dane postihnú všetkých hlavne malých a stredných podnikateľov a to si páni poslanci vôbec neuvedomili a preto treba petíciu podporiť, zvýšiť áno, ale s mierou

    • 2.1.1.1
     Ahoj says:

     v konecnom dosledku to nebude mat vplyv na maleho a stredneho podnikatela ale na cloveka, ktoremu tento maly a stredny podnikatel zvysi cenu za sluzbu alebo tovar, pretoze niekde na tu dan bude musiet zarobit. doplatia zase len ti, co volili…

     • 2.1.1.1.1
      ABC says:

      Dobrá správa je že zľavy na filmové predstavenia sa dôchodcom nebudú poskytovať na 15 návštev kina ročne ale iba na 5. Takže sa začalo s reálnymi úspornými opatreniami , tak to sa musí zapáčiť všetkým. Alebo už aj dôchodcovia sú hodený cez palubu. V návšteve filmu SVIŇA im to nezabráni ,aj keď si nedajú večeru.

 3. 3
 4. 4
  matematik says:

  Dvojnásobok proti Nitre, Trenčínu alebo Košiciam. Im nerástli výdavky na “obedy zadarmo”, odpratávanie snehu, a pod.?
  https://img.projektn.sk/wp-static/2019/12/ba.png?fm=jpg&q=85&w=1920
  Dotiahli sme to na úroveň hlavného mesta, ktoré ale dopláca na množstvo cp-čkárov, za ktorých podielové dane dostávajú iné mestá.
  Gratulujem vedeniu.

  • 4.1
   Parva Roma says:

   Predsa sa nebudeme skrývať za nejakú Nitru, Trenčín, či Košice…
   Najkrajšie mesto a európske mesto športu musí byť vpredu.

 5. 5
  jozef says:

  Primátor zareagoval na petíciu, v tomto roku sa s ňou zaoberať nebudeme, a ktohovie či má všetky parametre riadnej petície, takže takto mu chutí moc, vyhral som môžem všetko aj to boli slová nášho nedotknuteľného bývalého /chvála bohu/ premiéra.

 6. 6
  A R O G A N C I A says:

  odpoved ” hodná ” vraj pána primátora krajského mesta :

  ” odporúčam však vždy si dať pozor na to, či akákoľvek petícia spĺňa aj všetky formálne náležitosti, aby mohla byť vybavená podľa zákona,“ povedal Bročka.”

  žiadna pokora, pochopenie, úcta, iba aroganica, dešpekt, nadutosť.
  Ovce , čo na otto hovoríte ? ešte stále nič ?

  link na článok :

  https://www.trnavskyhlas.sk/c/27591-v-trnave-vznikla-internetova-peticia-proti-razantnemu-zvyseniu-dani.htm

  • 6.1
   sprava says:

   Nero nie je dôležité či tá petícia spĺňa formálne nálážitosti, ale že už ťa ľudia teba a LT prehliadli.

 7. 7
  Odchod do ... says:

  Ktosi, žijúci z platu takmer 6000.-€ mesačne stratil kontakt s realitou bežného života.
  Otázne je tiež, prečo tento návrh podporilo toľko poslancov, či z poslušnosti, neznalosti alebo nevnímavosti daného problému.
  Poslanecký zbor by mal byť výkvetom voličov. Označiť tento zbor výkvetom by bolo dehonestáciou slova výkvet. Táto mozgová “skupinka” stratila morálne právo o čomsi zmysluplnom hlasovať.
  Na čo pôjdu tieto peniaze? Na ďalšie množstvá chujov.n za desať až stotisíc €, nazývaných štúdie, s ktorými sa chrabro šabličkuje na fasabuku?
  Odchod do rici.

 8. 8
  senior says:

  Domácnostiam od nového roka zdražie elektrina, plyn aj teplo
  https://www.hlavnespravy.sk/domacnostiam-noveho-roka-zdrazie-elektrina-plyn-aj-teplo-potvrdil-regulator/1977831

  A čo seniori s dôchodkom 350 € ktorí celý život robili ?
  Počula už 24ka o takýchto ľuďoch že existujú ?
  Ste presne ako všetky tupé politické strany.

 9. 9
  maja says:

  Nero aktuálne propaguje nejaký Dánsky kontajner a vizualizácie ihrísk na ktoré nemá peniaze, namiesto toho aby riešil katastrofálny finančný kolaps rozpočtu.
  Nemyslím že žije v tejto realite. Potrebuje asi odbornú pomoc.
  Debilkovia mu dávajú palčeky hore.

  • 9.1
   Jozef Fero says:

   … a ešte sa snaží silou mocou získať ornú pôdu – nejakú pôvodne bažinu od Farmy Majcichov aby spravil močiar pri diaľnici v Zelenči v blízkosti s ČOV,
   akurát nemá nemá čo ponúknuť tak je nešťastný… to je ďalšia zbytočností na ktoré sa zameral…
   Ale už je polovica decembra, vodca určite čoskoro odlieta a vráti sa niekedy s víťazným februárom 2020, kto by predsa robil za taký smiešny plat.

   • 9.1.1
    Amater says:

    Jeho cieľ je zrejme zadržať vodu v krajine. Pri búrkach voda z čističky odteká voľne preč bez akej koľvek úpravy. Takže to by sa dalo pochopiť, využiť na to europske fondy je snáď cesta pochopiteľná. To isté by sa malo spraviť aj s rybníkmi v Kamenáči. Rybníky opraviť a napustiť ich vodou. Zadržanie vody v krajine je cesta v boji s klimatickými zmenami. Argument že vody na napustenie rybníkov vodou nie je ,neobstoja po vybudovaní Orešanskej priehrady. Čache mache s pôdou v Kamenáči napovedajú skôr o chystaní Kamenáča na developersky projekt. Preto taký dôraz na nezmyselnú výstavbu bačoriny v Štrkoch. Na Hlavnej 1 momentálne prebýva škodná, ktorej cieľ je čo najviac poškodiť občanov mesta.

  • 9.2
   R.Y.W. says:

   Rituálne virtuálne šabličkuje

 10. 10
  Dan says:

  Aký súvis má rozloha bytu / nehnuteľnosti / s využívaním služieb mesta ? Rozumieme a chápeme, že mestské dane sa použijú na osvetlenie mesta, správu ciest, chodníkov a desiatky iných verejných služieb, ale čo s tým všetkým má výmera bytu ? To akože čím väčší byt má občan tým častejšie chodí po chodníku ?

 11. 11
  Hrdinovi says:

  Matador, ktorý navrhol trojnásobnú daň a ktorému to poslančekovia schválili, by sa teraz mohol prihlásiť. Veď je Kápo, keď mu to takto prešlo. Na celom Slovensku.
  Mohol by si sa nám hrdinsky predstaviť?

 12. 12
  sprava says:

  Naša gerilová 24 ide ako parný valec z Kalvárie, obdivuhodné. Keď som ráno videl spolupatričnosť občanov Prešova ochotný pomôcť spoluobčanov nezlomíte nás.

 13. 13
  Otázka says:

  Prečo si toto chrapúnske zvýšenie daní zvolení komunálni zdvíhači rúk nedali aj do volebného programu?

 14. 14
  sprava says:

  Košické MZ spestril jeden z poslancov, keď privolal políciu aby skontrolovala primátora či nevedie MZ pod vplyvom alkoholu. Naše Trnavské starosti by vyriešili kompetencie českej polície ktorá môže kontrolovať prítomnosť aj iných návykových látok ako alkoholu. Dúfam že novo tvoriaca politická garnitúra to zabezpečí pre slovenskú políciu ako prioritu .

  • 14.1
   Trúnok says:

   Pred vstupom na pracovisko má veľa firiem možnosť kontroly na neprítomnosť návykových látok. Nielen chľastu.

 15. 15
  Dejepis says:

  Táto daňová reforma určite vojde aj do moderných učebníc slovenského dejepisu. Takisto by sa patrilo zvečniť tento historický počin aj v ďalšej knihe o Trnave.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.