reklama

Zastupiteľstvo schválilo vyššie dane z nehnuteľností

Trnavčanom sa bude od 1. januára 2020 jednoduchšie vypočítavať daň z nehnuteľností. Poslanci Lepšej Trnavy odhlasovali na rokovaní 3. decembra 2019 návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), podľa ktorého za byty a rodinné domy zaplatia obyvatelia mesta po novom okrúhle 1 euro za meter štvorcový, vlastníci objektov na podnikanie a nebytových priestorov budú platiť rovných 5 eur.

Schvaľovaniu návrhu VZN o dani z nehnuteľnosti predchádzala takmer dvojhodinová rozprava poslancov, v ktorej odzneli argumenty za aj proti razantnému zvyšovaniu daní.

Nezávislý poslanec Eduard Guniš počas rozpravy navrhol sadzbu dane 0,70 eura pre byty a rodinné domy, no tento návrh nezískal dostatočnú podporu a väčšina poslancov ho zamietla.

Za zvýšenie daní hlasovalo 23 poslancov, piati boli proti a jeden sa hlasovania zdržal.

Mesto Trnava naposledny zvyšovalo dane za byty, pozemky či stavby na podnikanie v roku 2012. Pri bytoch a rodinných domoch vtedy vzrástla daň o 12 centov na 0,35 eura za meter štvorcový, stavby na podnikanie zdanilo mesto o 58 centov na 3,50 eura.

Ilustračné foto

Za priemerný trojizbový byt s výmerou 70 m2 zaplatí po novom rodina ročnú daň 70 eur namiesto doterajších 24,50 eura. Vlastníci rodinných domov s priemernou rozlohou 120 metrov štvorcových prispejú 120 eurami, kým dnes je to 42 eur.

Vyššie dane sa budú platiť mestu aj za stavebné pozemky (1,50 % zo základu dane 53,11 eura za m2 namiesto terajšieho 1 percenta), za záhrady, zastavané plochy a nádvoria (1,50 % zo základu dane 5,31 eur za m2 zo súčasných 0,70 %), ako aj za ornú pôdu na 1,25% zo základu dane 0,9075 za m2 zo súčasných 0,54%).

Seniori, zdravotne znevýhodnení občania a ľudia v hmotnej núdzi majú po novom nárok na úľavu z dane vo výške 75 percent, doteraz bola výška zľavy 50 percent.

Radnica zdôvodňuje potrebu zavedenia vyšších sadzieb daní legislatívnymi zmenami štátu, ako sú novelizácia zákona o dani z príjmov fyzických osôb, novelizácia zákona o odpadoch, tzv. chodníková novela, obedy ‘zadarmo’, povinná valorizácia miezd či rekreačné poukazy, ktoré spôsobia mestu na jednej strane výpadok príjmov a na druhej strane vyššie náklady a tlak na rozpočet.

Práve zvýšením daní chce radnica zabezpečiť aj ďalší rozvoj mesta a dostatok finančných zdrojov pre nové investičné akcie.

Daň z nehnuteľností má priniesť do mestského rozpočtu 11 miliónov eur, čo je o 3,7 milióna viac ako je predpoklad pre rok 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 3. decembra 2019 23:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zastupiteľstvo schválilo vyššie dane z nehnuteľností”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.