reklama

V severnej veži hrubého kostola našli historické listiny

Počas rekonštrukčných prác severnej veže Dómu sv. Mikuláša objavili tento týždeň kovový valec s historickým odkazom v podobe listín, mincí a ďalších predmetov.
Podľa odborníkov vzácne artefakty uložené vo veži tzv. hrubého kostola pochádzajú zo 17. až 19. storočia.
Jedna z listín podľa správcu trnavskej farnosti Imricha Poláka bola napísaná v roku 1825.
Obdobný nález čakali odborníci už počas obnovy južnej veže pred rokom, bohužiaľ obsah mosadznej gule nad renovovanou kopulou ale našli vykradnutý.
Jozef Alchus z občianskeho združenia Trnavské dominanty, ktoré má zásadný podiel na realizácii rekonštrukčných prác veží Dómu sv. Mikuláša predpokladá, že obsah z južnej veže padol pravdepodobne za obeť natieračom, ktorí pracovali na vežiach v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Aj preto bolo nájdenie pôvodného obsahu v severnej veži neočakávané a prekvapivé.
Rekonštrukcia dómu potrvá do septembra 2008 a vyžiada si investíciu vo výške deväť miliónov korún.

Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2008 1:04. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.