reklama

V južnej veži trnavskej baziliky otvorili Noc kostolov

O necelé dva týždne, v piatok 27. mája ohlási začiatok Noci kostolov zvonenie zvonov. V stredu 18. mája ohlásilo zvonenie zvonov o 10.00 otvorenie tohto podujatia v južnej veži Baziliky sv. Mikuláša v Trnave.

Na stretnutí s novinármi v tomto nezvyčajnom priestore sa zišli trnavský arcibiskup Róbert Bezák, operný spevák Miroslav Dvorský, členovia prípravného tímu Noci kostolov a svojich zástupcov mali aj zúčastnené cirkvi – Rastislav Hargaš z Evanjelickej a.v. cirkvi a Juraj Kohút z Cirkvi bratskej.

Priestor južnej veže baziliky bol zvolený zámerne: veže budú počas Noci kostolov prvýkrát sprístupnené verejnosti. Ich význam zdôraznil v príhovore aj trnavský arcibiskup Róbert Bezák: „Je to znak našej otvorenosti. Veľa sa hovorí o cirkvi, o náboženstve. My teraz máme možnosť ukázať naše vnútorné priestory. Preto sme vás aj dnes pozvali do veže, kde inak nechodievame.“

Arcibiskup Bezák (druhý sprava) hovorí počas tlačovej besedy vo veži Bazilky sv. Mikuláša

Veže arcibiskup prirovnal k starodávnemu GPS. „Ľudia sa kedysi orientovali podľa veží kostolov. Rovnako sú tieto priestory pre nás dôležité aj dnes: ako priestor oddychu a premýšľania o živote, o zmysle, o hodnotách. Človek by si mal žiť aj svoju vertikálnu veľkosť a chrámy sú postavené do výšky, do neba. Toho pozemského, horizontálneho, je veľa, veď každý deň má dosť svojho trápenia. My ľudia cirkvi cítime, že je to šanca pre všetkých vstúpiť, popozerať sa a vnímať, vidieť aj priestory, kde inokedy nevstupujeme. Je to znakom, že otvárame najvnútornejšie priestory a že nič nechceme skrývať.“

Operný spevák Miroslav Dvorský bol špeciálnym hosťom otvorenia Noci kostolov v južnej veži. Jeho vystúpenie je naplánované aj počas samotnej noci v Bazilike sv. Mikuláša o 21. hodine. Chrámy a hudba sú preňho odjakživa neoddeliteľne spojené, hudbu ako žáner prirovnal k malému kúsku neba: „Hudba v akejkoľvek forme je určitá vibrácia, ktorá oslovuje všetkých, veriacich aj neveriacich. Rád by som mojím spevom trochu rozvibroval aj inú frekvenciu ľudskej duše, aby to človek vnímal nielen ako hudbu, ale aj ako krok, ponuku cirkevnej obce k tým ľuďom, ktorí možno nevnímajú túto dimenziu tak ako my.“

V trnavských kostoloch okrem spevu Miroslava Dvorského pripravili aj iné zaujímavosti. Medzi ďalšie známe mená, ktoré čakajú na návštevníkov kostolov v historickom centre Trnavy, patria speváčky Zuzana Smatanová či Katarína Koščová. Predstavia sa v hlavnom večernom programe v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

V katedrále okrem spomínaných speváčok dostane priestor aj diskusia o tomto chráme. Hovoriť budú reštaurátor Vladislav Plekanec, akademický sochár Otmar Oliva z Velehradu, ktorý realizuje obnovu interiéru katedrály a generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Ladislav Kuna.
V bazilike okrem operného koncertu a návštevy veží majú návštevníci možnosť zúčastniť sa aj prehliadky krypty a karnera.

V Kostole sv. Jozefa bude prednášať Max Kašparů, český diakon a psychiater, takisto sa tam budú premietať filmy z produkcie Ústavu pamäti národa o Akcii K.

V priestoroch Cirkvi bratskej bude svoje dosiaľ nepublikované Malé mýty čítať Daniel Pastirčák.

V okolitých kostoloch Trnavy čakajú návštevníkov komentované prehliadky, vystúpenia miestnych zborov, organové koncerty či prezentácie dobových fotografií. V Križovanoch nad Dudváhom sa predstaví sólistka Opery SND Iveta Matyášová, vo Vlčkovciach bude opravár píšťalových organov Ján Valovič hovoriť o miestnom organe. Takmer v každom z kostolov je pripravený aj atraktívny program pre deti.

Arcibiskupský úrad v Trnave na Ulici Jána Hollého tiež sprístupní verejnosti počas Noci kostolov časť zo svojich priestorov – konkrétne Kaplnku sv. Kríža. Múry kaplnky zdobia nástenné maľby a iluzívna freska z roku 1758 od Vavrinca Musingera. Námetom sú scény zo Zjavenia sv. Jána Evanjelistu.

Takmer každý z trnavských kostolov ponúka možnosť prehliadky interiéru kostola, veží či krýpt. Noc kostolov sa v nich začne 27. mája pred 18. hodinou zvonením zvonov.

(Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 19. mája 2011 7:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.