reklama

Čerti nad Trnavou sa ženili, Noc kostolov aj tak nezdolali

Otvorenie kostolov a mnohých bežne neprístupných zákutí chrámov v Trnave a blízkom okolí sa stretlo v piatok 27. mája s absolútnym úspechom. Už krátko po osemnástej hodine, kedy vyzváňanie zvonov oznamovalo svetu začiatok Noci kostolov, sa v okolí trnavských chrámov začali zbiehať prvé desiatky a stovky návštevníkov. V konečnom účtovaní ich organizátori napočítali niekoľko tisíc.
Mnohí z nich prišli z blízkeho aj ďalekého okolia, výnimkou neboli ani početné skupiny turistov zo zahraničia.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa krátko pred búrkou

Na území Trnavskej arcidiecézy sa do akcie zapojilo 57 miest a 82 kostolov, organizátori spolu zaznamenali až 60 miest a 94 prihlásených chrámov z regiónu západného Slovenska.

Väčšina kostolov pripravila zaujímavý program, nechýbali hudobné a kultúrne vystúpenia, prehliadky interiérov, odborné prednášky. Najväčší záujem bol o výstup na vežu Baziliky sv. Mikuláša, zostup do podzemia a prehliadku krýpt. Návštevníci mimoriadne pozitívne prijali možnosť vidieť na vlastné oči Kaplnku sv. Kríža v Arcibiskupskom úrade, dlhý rad vytvorili aj záujemcovia o výstup na vežu Evanjelického kostola.

Dlhý rad záujemcov o výstup na vežu Baziliky sv. Mikuláša
[jwplayer mediaid=“11928″]

Mnohí z účastníkov podujatia nešetrili slovami chvály nad nápadom zorganizovať podujatie tohto druhu, aké už niekoľko rokov úspešne prebieha napríklad v Rakúsku či Česku.

„Som nadšená. Videla som interiéry Arcibiskupského úradu, Baziliky, teraz vyrážame s priateľkou na koncert do Katedrály. Kostol navštevujem len sporadicky, ale tento nápad vítam,“ vyznala sa pani Božena. O príjemné pocity sa s nami podelil aj mladý manželský pár z Cífera: „Pred chvíľou sme síce ukážkovo zmokli, ale naše cestovania po trnavských kostolov to predsa nemohlo zastaviť. Je to nádherné podujatie, nabudúce sem pozveme aj našich známych. Nech vidia, čo všetko sa v Trnave dá vidieť a zažiť,“ zhodli sa.

S veľkým úspechom sa stretol aj koncert Zuzany Smatanovej, Katky Koščovej a vystúpenia ďalších umelcov v priestoroch Katedrály sv. Jána Krstiteľa. Hudobný zážitok ešte umocnila jedinečná akustika interiérov katedrály spolu s vkusným nasvietením historických priestorov.

Zuzana Smatanová – Čerešne (Katedrála sv. Jána Krstiteľa) HD

A hoci avizované búrky a očakávané silné lejaky do Trnavy napokon po 21. hodine dorazili, ani besnenie živlov nemohlo skvele rozbehnuté podujatie zastaviť. Ľudia prečkali svadbu čertov v kostoloch, aby sa v prestávke popod neustále blýskajúcou nočnou oblohou presunuli z jedeného kostola do druhého.

Fotogaléria (23 snímok):

Ulož ako PDF
Napísal 29. mája 2011 23:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Čerti nad Trnavou sa ženili, Noc kostolov aj tak nezdolali”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.