reklama

Noc kostolov 2013: cirkev nechce z kostolov viacúčelové sály alebo kultúrne domy

V priestore chrámu sa teda otvára ďalší, nový a doteraz často nevyužívaný priestor v našich podmienkach: priestor pre laikov a laické spoločenstvá, či už existujúce alebo sa práve vytvárajúce pri tejto príležitosti. V našich chrámoch je priestor pre všetkých ľudí. Možno v nich zužitkovať a odovzdať to dobré, čo v nás je. Je to priestor pre osobný rast, motiváciu a pre prehĺbenie vlastného vzťahu s Bohom. Zároveň sa otvára aj možnosť v týchto nových a náročných časoch hlásať evanjelium – a to univerzálnym jazykom, ktorému rozumejú všetci bez ohľadu na vierovyznanie.“

Tieto slová vyriekol trinásť mesiacov naspäť pred novinárskou obcou dnes už emeritný arcibiskup Róbert Bezák na tlačovej besede, počas ktorej prezentoval pripravovaný druhý ročník podujatia Noc kostolov. Vlani sa do nej zapojilo viac ako 180 farností z celého Slovenska.

Bezák vtedy pripomenul, že Noc kostolov, teda podujatie, pri zrode ktorého osobne stál, je potrebné chápať nielen ako kultúrne podujatie, ale ako otvorený priestor chrámu pre život a ľudskosť.

Jednotlivé farnosti otvorili často aj bežne neprístupné priestory, ponúkli hudobné vystúpenia, koncerty, sprístupňovali veže kostolov alebo tajomné podzemie.

Vlaňajšia Noc kostolov pritiahla len do Trnavy približne 30-tisíc ľudí. V mnohých prípadoch aj laikov, ktorí bežne do kostolov nechodia.

Ako sa zdá, v tomto roku bude zameranie akcie podstatne uzavretejšie.

noc-kostolov-smatanova
Na premiérovej Noci kostolov vystúpila v Katedrále sv. Jána Krstiteľa s veľkým úspechom aj Zuzana Smatanová

Trnavská arcidiecéza zverejnila pred niekoľkými dňami na vlastnom portáli informácie o 3. ročníku Noci kostolov. Stoja za ním noví ľudia, už bez Róberta Bezáka a väčšiny jeho niekdajších blízkych spolupracovníkov.

Z oficiálneho stanoviska je zrejmé, že vnímanie podujatia a jeho myšlienky je u nových šéfov arcidiecézy úplne odlišné, ako tomu bolo počas uplynulých dvoch rokov.

Citujeme z vyhlásenia Trnavskej arcidiecézy k Noci kostolov 2013:

„Všetkým organizátorom chceme pripomenúť usmernenia Liturgickej komisie KBS „Noc kostolov – upozornenie ohľadom rešpektovania posvätného priestoru“, ktoré boli vydané v roku 2012: „Kostoly sa nemôžu považovať za bežné „verejné“ priestory, ktoré sú k dispozícií pre zhromaždenia akéhokoľvek druhu. Sú to miesta posvätením alebo požehnaním trvale vyhradené pre bohoslužbu… Súčasný kódex kánonického práva sa o používaní posvätných miest vyjadruje v kánone 1210 nasledovne: „Na posvätnom mieste sa má pripustiť iba to, čo slúži na vykonávanie alebo napomáhanie kultu, nábožnosti a náboženstva, a zakazuje sa všetko, čo sa nezlučuje s posvätnosťou miesta. Ordinár však môže z prípadu na prípad dovoliť iné použitie, nepriečiace sa však posvätnosti miesta.“…
Bolo by chybou vytvoriť pri príležitosti podujatia Noc kostolov z našich chrámov len viacúčelové sály alebo kultúrne domy. Treba sa snažiť účastníkom a návštevníkom ponúknuť práve to posvätno, ktoré dnes mnohí ľudia hľadajú. A pri zachovaní identity kostola ako miesta, kde prebýva Boh medzi ľuďmi, aj pripravované podujatie môže takýmto spôsobom posvätno a kontakt s Bohom sprostredkovať.“

Arcidiecéza pripomína, že prvoradým cieľom Noci kostolov je predstaviť kresťanstvo ako veľmi bohaté a pestré na kultúrne i duchovné hodnoty a ponúknuť každému návštevníkovi kostola stretnutie s kresťanskými hodnotami prostredníctvom rozhovoru, náboženskej hudby, umenia či zážitku.

Noc kostolov 2013 sa uskutoční 24. mája v čase od 18. do 24. hodiny.

Podujatie podporuje sumou 5000 eur aj mesto Trnava z vlastného rozpočtu.

Ulož ako PDF
Napísal 26. marca 2013 16:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Noc kostolov 2013: cirkev nechce z kostolov viacúčelové sály alebo kultúrne domy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.