reklama

Na Katarínke sa opäť zapoja do projektu Noc kostolov

Dobrovoľníci a priaznivci z projektu Katarínka sa aj tento rok zapoja do projektu Noc kostolov. Podujatie sa uskutoční v piatok 10. júna a spolu s Katarínkou sa doň zapoja aj ďalšie kostoly a dobrovoľnícke iniciatívy z rôznych oblastí Slovenska.

Katarínkovci pripravujú pre širokú verejnosť zaujímavý program, medzi ktorým nebude chýbať svätá omša, komorný koncert, ako aj nočné sprevádzanie a názorné ukážky techník konzervácie tejto kultúrnej pamiatky.

Podujatie na Katarínke začne podvečer o 18:00 voľným programom a od 19:45 bude v lodi kostola sv. Kataríny celebrovaná svätá omša.

Účasť na svätej omši prisľúbil tiež trnavský arcibiskup Ján Orosch. V danom čase bude vysielaný priamy prenos v TV Lux. Od 21:00 bude ruinami kostola a kláštora znieť operný spev Zuzany Barochovej a skladby Ave Maria, Panis angelicius a ďalšie.

DSC_0082

DSC_0116
Informácie nájdete aj na www.katarinka.sk

Od 21:30 bude paralelne prebiehať program v podobe nočného sprevádzania o histórii a súčasnosti tohto miesta, názornými ukážkami techník murovania a škárovania s dôrazom na dobové postupy zo 17. storočia. Pre návštevníkov pripravia dobrovoľníci jednoduché občerstvenie v podobe teplého čaju a mastných chlebov s cibuľou.

Rovnako nebude chýbať priestor pre tichú modlitbu pri sviečkach. V prípade nepriaznivého počasia bude podujatie organizované v menšom rozsahu, avšak svätá omša prebehne v plnom režime.

Priaznivci a návštevníci s autom sa na Katarínku dostanú odbočením na lesnú cestu medzi obcami Dechtice a Naháč, až po záchytné parkovisko. Návštevníkov prichádzajúcich od parkoviska čaká príjemná pešia prechádzka (približne 20 min.) lesnou cestičkou osvetlenou sviečkami pri jednotlivých zastaveniach.

Na Katarínku sa dá prísť taktiež po modrej turistickej značke z obce Naháč (40 min.), z obce Dobrá Voda (1h 20 min.), alebo po žltej turistickej značke z obce Dechtice (1h 20 min.). Tohtoročné motto podľa hlavných organizátorov Noci kostolov znie: „Jeho brány sa cez deň nezavrú a NOC tam nebude“. (Zjv. 21,25).

Záchranu kostola a kláštora sv. Kataríny organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč.

Počas 22 rokov existencie projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1531 dobrovoľníkov, ktorí sa venovali záchrane historickej pamiatky a zveľaďovaniu blízkeho okolia.

Na konzervovanie ruín sa využívajú dobové techniky murovania, škárovania, kresania dubových trámov, či vlastnoručne tesaný rumpál.

V nasledujúcej sezóne bude prebiehať oprava hlavíc pilierov, konzervácia múrov v presbytériu, archeologický výskum, dokončovacie práce vo veži a osadenie točitého schodiska za účelom zriadenia vyhliadky.

Noc kostolov 2016_plagat

Ulož ako PDF
Napísal 7. júna 2016 7:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.