reklama

Noc kostolov na Katarínke sa vydarila, prekvapilo počasie aj záujem návštevníkov

V piatok 25. mája 2018 sa dobrovoľníci z Katarínky zapojili do projektu Noc kostolov. Projekt s medzinárodným pôsobením každoročne približuje sakrálne pamiatky rôznym vekovým kategóriám a záujemcom.

Podľa organizátorov sa podujatia zúčastnilo okolo 300 návštevníkov a priaznivcov. Večerný program zahájila svätá omša. S plynúcim časom sa okolie Katarínky postupne ponorilo do ticha a tmy, čo vyhovovalo Sláčikovému kvartetu ZOE a ich komornému koncertu. Medzi múrmi kostola tak zazneli známe skladby od J. S. Bacha, Giulia Cacciniho, Tomasa Albinoniho, či napr. Štyri ročné obdobia od Antonia Vivaldiho.

Program neskoro v noci zavŕšilo turistické sprevádzanie s historickým výkladom po okolí kostola a kláštora. Pred zahájením podujatia mali turisti tiež možnosť vystúpiť na vrchol zrekonštruovanej veže kostola.

Prítomným návštevníkom bolo ponúknuté aj drobné občerstvenie a čaj. Okrem veľmi dobrej účasti prekvapilo organizátorov aj počasie, ktoré počas dňa nevyzeralo veľmi priaznivo. Nakoniec aj to prispelo k zdarnému priebehu a k celkovej spokojnosti.

FOTO: o.z. Katarínka

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok vstupuje projekt do 24. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci budú opäť aktívne venovať záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke organizuje Občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM).

Od založenia projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo takmer 1700 dobrovoľníkov. V nasledujúcej sezóne budú pokračovať archeologické práce, či konzervácia ruín v objekte kláštora.

Zároveň budú prebiehať prípravy na oslavu 400. výročia založenia kláštora. Zakladacia zmluva bola vydaná grófom Kryštofom Erdödym v Chtelnici, dňa 21. decembra roku 1618.

www.katarinka.sk

FOTO: o.z. Katarínka

Ulož ako PDF
Napísal 9. júna 2018 8:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.