reklama

Noc hradov a zrúcanín po tretíkrát na Katarínke

V piatok 14. augusta sa dobrovoľníci z projektu Katarínka zapoja po tretíkrát do celoslovenského projektu Noc hradov a zrúcanín, ktorý organizuje združenie Zachráňme hrady.

Bohatý program otvoria o 16:00 hodine. Súčasťou bude napr. koncert vokálno – inštrumentálneho súboru Františkánska Schóla Bratislava, svätá omša, ale aj otvorenie krypty v lodi kostola a možnosť do nej vstúpiť. Predpokladané ukočenie je naplánované na 23:00.

„Jednotlivé vstupy do krypty, objavenej pri archeologickom výskume kostola, bude možné absolvovať od začiatku podujatia, v čase okrem konania svätej omše a koncertu. Svätá omša je naplánovaná na 18:30 hod, po nej bude nasledovať predstavenie oboch spolupracujúcich projektov,“ informoval člen organizačného tímu projektu Katarínka Ľubo Blišák.

noc-kat-2
Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza uprostred prírody Malých Karpát

Od 20:00 sa uskutoční koncert Františkánskej Schóly Bratislava. Na koncerte zaznejú hudobné diela františkánov Fr. Jozefa Řeháka OFM (1742 – 1815) a P. Gaudentia Dettelbacha OFM (1739 – 1818), ktorí pôsobili v kláštoroch vtedajšej Mariánskej františkánskej provincie.

Zbor tvoria hlavne františkáni, vystúpia však aj sólové hlasy (soprán, basbarytón), za doprovodu hudobných nástrojov. Chýbať nebude ani jednoduché občerstvenie návštevníkov. Podujatie, ktoré je podporené Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, ukončí večerné turistické sprevádzanie medzi vysvietenými ruinami kostola a kláštora sv. Kataríny.

Záchranu kostola a kláštora sv. Kataríny organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč.

„Za 20 rokov existencie projektu Katarínky sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1457 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky murovania, škárovania, kresania dubových trámov, či vlastnoručne tesaný rumpál. V nasledujúcej sezóne budú prebiehať dokončovacie práce na budovanom schodisku a posledné úpravy vo vnútri veže. Okrem toho za účasti archeológov a odborníkov postupne objavujeme históriu tohto zaujímavého miesta uprostred prírody,“ skonštatoval Ľ. Blišák.

noc-kat-3
Program na Katarínke otvoria približne o 16. hodine

Zachráňme hrady je záujmové združenie, spájajúce od roku 2002 členské organizácie, ktoré zachraňujú hrady, kláštory, kostoly a ďalšie historické objekty na Slovensku. Hlavnou doménou členov je záchrana ruín a torzálnej architektúry. Momentálne združuje 24 členov venujúcich sa záchrane pôamiatok po celom Slovensku.

Plagát:
noc-kat-1

Ulož ako PDF
Napísal 9. augusta 2015 19:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Noc hradov a zrúcanín po tretíkrát na Katarínke”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.