reklama

Noc hradov a zrúcanín môžete prežiť aj pod ruinami kláštora Katarínka

Dobrovoľníci z projektu Katarínka v sobotu 19. augusta 2017 opäť otvoria ruiny kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pre verejnosť. Tento rok sa po piatykrát zapoja do projektu Noc hradov a zrúcanín, ktorý na Slovensku organizuje združenie Zachráňme hrady.

Podujatie Noc hradov a zrúcanín začne o 18:45 hod. svätou omšou pod holým nebom priamo v lodi kostola. Po sv. omši čaká návštevníkov barokový koncert v podaní dvoch mladých umelcov: Adama Štefunka – organ a Michala Klasa – spev/barokové husle.

Hudobníci interpretujú skladby od známych skladateľov – Veracini, Gemiani, Fesch, Roškovský. Po ukončení koncertu bude pre návštevníkov pripravené občerstvenie v podaní mastných chlebov s cibuľou. Program bude pokračovať nočným sprevádzaním Katarínkou za svetla lampášov, fakieľ a sviečok, a zároveň bude možnosť stíšenia sa v modlitbe pri San Damiánskom kríži.

Organizátori predpokladajú ukončenie podujatia o 23. hodine. Zároveň upozorňujú návštevníkov, že sprevádzanie vo veži bude možné len do začiatku svätej omše.

Ilustračné foto: OZ Katarínka

Návštevníci sa na Katarínku dostanú pešo, po vyznačených a vysvietených turistických trasách z okolitých obcí Naháč, Dechtice alebo Dobrá voda.

Zároveň je možné využiť aj odstavné parkovisko pod Katarínkou, na ktoré sa dá dostať odbočkou medzi obcami Naháč a Dechtice. Medzi parkoviskom a Katarínkou bude v prípade potreby k dispozícii „kyvadlová doprava – biela kocábka“.

Zachráňme hrady je záujmové združenie, ktoré spája členské organizácie zachraňujúce hrady, kláštory, kostoly a iné zaujímavé historické objekty na Slovensku. V roku 2002 vznikli ako občianske združenie nadšencov, ktorých spája záujem o pamiatky a vízia záchrany ruín a torzálnej architektúry s cieľom zachovania pre ďalšie generácie.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok projekt vstupuje už do 23. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej pamiatky.

Letné tábory na Katarínke sú vedené pod zastrešujúcou organizáciou ZKSM a od založenia, sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1602 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky škárovania a murovania. V nasledujúcej sezóne je naplánované dokončovanie konzervačných prác kláštora. V kostole sa bude pracovať na posledných dvoch hlaviciach pilierov a ich následnom zatrávnení. Zároveň, okrem hrubých prác budú prebiehať aj archeologické výskumy.

Ulož ako PDF
Napísal 11. augusta 2017 14:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.