reklama

Noc hradov a zrúcanín uzavrelo tohtoročnú sezónu verejných podujatí na Katarínke

V piatok 12. augusta sa v ruinách kostola sv. Kataríny Alexandrijskej, v blízkosti obcí Dechtice a Naháč, konalo posledné verejné podujatie v tomto roku. Po štvrtý raz sa dobrovoľníci z Katarínky zapojili do projektu Noc hradov a zrúcanín, ktoré na Slovensku organizuje združenie Zachráňme hrady. Pri tejto príležitosti zavítalo na Katarínku viac ako 250 návštevníkov a priaznivcov.

Začiatok podujatia o 18:00 mal na programe historické sprevádzanie po ruinách kostola a kláštora s výkladom. O hodinu neskôr sa v prítmí múrov niesla hudba duetu Jozefa Guldána a Márie Chríbikovej, ktorí zahrali na gitare a priečnej flaute.

Nasledovala svätá omša, ktorú celebrovali františkán Felix Mária (ThLic. Zdenko Žiška) z Bratislavy, Miroslav Kováč z Dechtíc a Ľudovít Kubán z Dunajskej Stredy. Omša sa niesla v pokojnej nálade, pričom kostol bol vysvietený horiacimi sviecami. Podujatie následne pokračovalo podávaním občerstvenia v podobe mastených chlebov, koláčov a teplého čaju, ktoré pripravili prítomní dobrovoľníci a približne do 23:00 prebiehalo historické sprevádzanie za svetla lampášov, fakieľ a sviečok.

Podľa organizátorov Noci hradov a zrúcanín na Katarínke Mateja Kollára a Ľuba Blišáka, bola atmosféra veľmi príjemná a komorná, poslední návštevníci odchádzali aj po 23. hodine.

kat-2
kat-3
Na Katarínku opäť zavítalo množstvo návštevníkov

Ľubo Blišák: „Posledné podujatie hodnotíme pozitívne, podobne ako predošlé v tomto roku. Spolu s ďalšími organizátormi a mnohými, šikovnými dobrovoľníkmi sme na Katarínke usporiadali Bielonedeľnú púť, Deň otvorených dverí, zapojili sme sa do projektu Noc kostolov a teraz do projektu Noc hradov a zrúcanín. Počas zmienených podujatí sme privítali spolu viac ako 2.500 návštevníkov a priaznivcov, čím by sme tohtoročnú sezónu mohli zaradiť medzi najviac navštevovanú. Tento fakt potvrdzuje tiež početnosť turistov, ktorí chodili v lete cez pracovný týždeň a najmä cez víkendy.“

Zachráňme hrady je záujmové združenie, ktoré spája členské organizácie zachraňujúce hrady, kláštory, kostoly a iné zaujímavé historické objekty na Slovensku. V roku 2002 vznikli ako občianske združenie nadšencov, ktorých spája záujem o pamiatky a vízia záchrany ruín a torzálnej architektúry s cieľom zachovania pre ďalšie generácie.

Záchranu kostola a kláštora sv. Kataríny organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč.

Počas 22 rokov existencie projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1531 dobrovoľníkov.

Na konzervovanie ruín sa využívajú dobové techniky murovania, škárovania, kresania dubových trámov, či vlastnoručne tesaný rumpál. V nasledujúcej sezóne bude prebiehať oprava hlavíc pilierov, konzervácia múrov v presbytériu, archeologický výskum, dokončovacie práce vo veži a osadenie točitého schodiska za účelom zriadenia vyhliadky.

(o. z. Katarínka)
Foto: Ľ. Blišák a N. Šnajdar

kat-1
kat-4

Ulož ako PDF
Napísal 16. augusta 2016 8:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.