reklama

Na Katarínke bolo po roku prvé verejné kultúrne podujatie – úspešná Noc hradov a zrúcanín aj s predstavením Babylonská veža

Uplynulú sobotu večer – 22. augusta 2020 – sa na Katarínke, v ruinách kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach uskutočnilo po zrušení ostatných plánovaných verejných akcií tradičné podujatie Noc hradov a zrúcanín zastrešené združením Zachráňme hrady, na ktorom okrem omše a sprístupnenia krypty, vystúpili sólisti Eva Šušková a Peter Mazalán s programom Babylonská veža, informovala Michaela Stareková z Občianskeho združenia Katarínka.

Z dôvodu koronavírusových opatrení bola už tento rok na Katarínke zrušená tradičná júnová akcia Noc kostolov a Deň otvorených dverí na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Organizátori – dobrovoľníci z občianskeho združenia Katarínka a zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže sa rozhodli, že tento rok jedno tradičné podujatie zorganizujú, aj keď v komornejšom duchu a bez veľkej propagácie.

Spoluorganizátor Peter Herceg z občianskeho združenia Katarínka k tomu povedal: “Tento rok je pre nás špecifický, a ešte v júni sme nemali istotu, či letná sezóna vôbec začne. Napokon som rád, že dobrovoľníci môžu už dvadsiatyšiesty rok prichádzať na Katarínku a celé leto tu v šiestich turnusoch po 40 dobrovoľníkov pokračovať v projekte záchrany ruín kláštora svätej Kataríny – známej ako Katarínka.“

Celé podujatie sa nieslo v komornejšej atmosfére, s rúškami a bez propagácie kvôli COVID-19 opatreniam, avšak v príjemnej atmosfére spolu s priateľmi, priaznivcami a dobrovoľníkmi.

Program začal večernou svätou omšou, ktorú slúžili František Moško z Kútov a Branislav Popelka z Piešťan, ktorý je aj správcom Katarínky.

Po tradičnom občerstvení pre návštevníkov nasledoval vokálny interaktívny koncert Evy Šuškovej, Petra Mazalána a ženskej časti pezinského chrámového zboru Ad Una Corda.

Zaujímavou formou odprezentovali moderné diela klasickej hudby od Mauricia Kagela: Der Turm zu Babel a od Meredith Monk: Three Heavens and Hells, pričom interpreti sa presúvali a spievali z rôznych častí kostola i veže.

Program vyvrcholil nočným sprevádzaním, prezentáciou histórie kláštora a novozrekonštruovanej krypty v lodi kostola.

Zaujímavou časťou sprevádzania bolo aj nočné odhalenie práve prebiehajúceho archeologického výskumu kláštorného krídla a nádvoria, ktoré bolo nasvietené a archeologička Ivana Kvetánová tam prezentovala ešte “horúce” objavy posledných dní.

Napriek hroziacim búrkam, ktoré Katarínku zázračne obišli, si návštevníci do neskorého večera vychutnávali atmosféru nasvietených ruín kostola.

“Bolo to tento rok veľmi zaujímavé a veríme, že budúci rok už budeme môcť takýto zážitok sprostredkovať aj na viacerých podujatiach a čo najväčšiemu počtu návštevníkov. Teší nás, že vyše 200 návštevníkov, ktorí sa tento večer a noc prestriedali na Katarínke, odchádzalo spokojných a naplnených,” zhodnotil Peter Herceg.

(o.z. Katarínka)

Ulož ako PDF
Napísal 24. augusta 2020 13:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.