reklama

Noc hradov a zrúcanín sa na Katarínke niesla v tónoch komorného koncertu františkánskych skladateľov

V noci zo soboty na nedeľu 18. augusta 2018 sa v areáli ruín kláštora a kostola sv. Kataríny Alexandrijskej konalo tradičné letné podujatie Noc hradov a zrúcanín, na ktorom sa zúčastnilo viac než 400 návštevníkov. Tento rok sa celá akcia niesla v znamení pokračujúcich osláv 400 rokov od založenia františkánskeho kláštora grófom Kryštofom Erdödym a jeho manželkou Barborou Thurzovou.

Program začal slávnostnou sv. omšou, ktorú celebroval františkán Felix Mária za účasti dechtického kňaza Miroslava Kováča. Po omši, v rámci kultúrneho programu vystúpila s pásmom Deus Meus et Omnia Františkánska schóla Bratislava.

Predviedla krásu barokovej sakrálnej hudby pochádzajúcej zo Slovenska od františkánskych skladateľov Gaudentia Dettelbacha a Pantaleona Roškovského, ktorí na Katarínke pôsobil v noviciáte.

Po ukončení koncertu si návštevníci mohli vychutnať nočné sprevádzanie ruinami za svetla petrolejok. Mladí dobrovoľníci im v rámci výkladu predstavili nielen históriu kláštora, ale aj práce dobrovoľníkov a ich spôsob života na táboroch dnes.


Katarínka počas Noci Hradov a zrúcanín


Podujatie si nenechalo ujsť viac ako 400 návštevníkov

Jedným z nevšedných zážitkov a vrcholov večera bola benefičná výstava výtvarných diel priamo v kostole. Svoje diela od poobedia do neskorých nočných hodín vystavovali katolícky kňaz a maliar Martin Šafárik a fotograf Marek Mičuda.

Prínosom bola i účasť autorov a ich interpretácia diel. Výstava oslovila mnoho návštevníkov a podarilo sa predať viaceré obrazy. Výťažok poputuje na pokračovanie dobrovoľníckeho projektu záchrany Katarínky.

Aktuálnu sezónu dobrovoľníci pracujú okrem iných konzervačných prác aj na príprave sprístupnenia zničenej krypty rodu Erdödyovcov v lodi kostola, ktorú v uplynulých sezónach objavili a archeologicky preskúmali.

Noc hradov a zrúcanín je už tradičné celoslovenské podujatie združení, zachraňujúcich ruiny hradov a kostolov, ktoré sa každoročne koná v druhej polovici augusta. Aj tento rok sa doň zapojili členovia Zachráňme hrady, napríklad na hradoch Lietava, Čeklís, Jasenov, Zborov, Revište či na Považskom hrade.

Združenie Zachráňme hrady zastupuje 28 dobrovoľníckych združení, ktoré zachraňujú pamiatkové objekty – predovšetkým ruiny po celom Slovensku. Tento rok oslavuje 15 rokov existencie. Okrem vytvárania spoločnej platformy sa snaží o zdieľanie skúseností, podporu tradičných technológií obnovy pamiatok, o pozitívnu zmenu vo vnímaní pamiatok a kultúrneho dedičstva na Slovensku a zlepšovanie ich finančnej i legislatívnej podpory, či organizovanie spoločných podujatí.


Autori vystavovaných diel maliar Martin Šafárik a fotograf Marek Mičuda


Františkánska schóla Bratislava na Katarínke

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok vstúpil projekt do 24. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci budú opäť aktívne venovať záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke organizuje Občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM).

Od založenia projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo takmer 1700 dobrovoľníkov. V nasledujúcej sezóne budú pokračovať archeologické práce, či konzervácia ruín v objekte kláštora. Zároveň budú prebiehať oslavy 400. výročia založenia kláštora. Zakladacia zmluva bola vydaná grófom Kryštofom Erdödym v Chtelnici, dňa 21. decembra roku 1618.

Text a foto: o. z. Katarínka

Ulož ako PDF
Napísal 20. augusta 2018 9:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.