reklama

Kláštor Katarínka oslavoval 25 rokov záchrany aj počas Noci hradov a zrúcanín

V sobotu 17. augusta 2019 sa konalo jedno z podujatí, ktoré návštevníkom predstavuje atmosféru voľakedy rozsiahleho pútnického areálu, Noc hradov a zrúcanín. V noci zo soboty na nedeľu sa v areáli ruín kláštora a kostola sv. Kataríny Alexandrijskej rozozvučali hudobné nástroje, zapálili sviece a areál sa naplnil vyše 400 návštevníkmi.

Celý program začal slávnostnou sv. omšou, ktorú celebroval Branislav Popelka za účasti kňaza z farnosti Dechtice Miroslava Kováča. V rámci programu vystúpil s pásmom klasickej hudby komorný orchester ZOE. Po omši si návštevníci mohli vychutnať nočné sprevádzanie ruinami Katarínky, kedy mladí dobrovoľníci predstavili nielen históriu a múry kláštora, ale aj práce dobrovoľníkov a ich spôsob života na táboroch dnes.

Prekvapením pre návštevníkov bolo sprístupnenie jednej zo zrekonštruovaných krýpt priamo v ruinách kostola.

FOTO: o.z. Katarínka

Projekt záchrany kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej oslavuje tento rok 25 rokov od založenia.

Pred štvrťstoročím ruiny objavili mladí študenti a pod vedením Petra Hercega sa pustili do realizácie projektu. Spolu s odborníkmi pripravili prvé kroky ku záchrane a od leta 1995 je možné na Katarínke každoročne stretnúť desiatky dobrovoľníkov, ktorí murujú, čistia a krešú trámy a vykonávajú ďalšie práce potrebné na záchranu kláštora.

Dobrovoľníci zo všetkých kútov Slovenska sa na dva týždne prenášajú do 17. storočia a tradičným spôsobom zachraňujú múry Katarínky, pričom žijú bez výdobytkov civilizácie – bez elektriny, mobilov, počítačov či hodiniek.

Jedným z najzaujímavejších výsledkov prác dobrovoľníkov je zachránená zrekonštruovaná kostolná veža, vysoká 30 metrov. Dnes slúži ako expozícia aj ako vyhliadková veža pre návštevníkov.

Veža je sprístupnená až do 1. septembra v prípade priaznivého počasia denne od 10.00 do 17.00, avšak je určená len pre zdatnejších návštevníkov, pretože na jej vrchol vedú strmé schody.

Záchrana veže bola ocenená cenou Ministerstva kultúry SR Fénix – Pamiatka roka 2017 a občianske združenie Katarínka si odnieslo aj cenu ICOMOS za dlhodobú systematickú prácu za záchranu kultúrneho dedičstva.

FOTO: o.z. Katarínka

Projekt Katarínka pokračuje aj tento rok svojou 25. sezónou. Práve prebieha piaty turnus dobrovoľníkov, na ktorom takmer štyridsiatka prevažne mladých ľudí pracuje na konzervácii južného krídla kláštora, ohradového múra kláštornej záhrady a na archeologickom výskume predovšetkým v lodi kostola.

Zároveň sa dokončuje obnova  zničenej krypty rodu Erdődyovcov v lodi kostola, ktorú v uplynulých sezónach dobrovoľníci spolu s odborníkmi objavili a archeologicky preskúmali a bolo ju možné vzhliadnuť aj na podujatí.

o.z. Katarínka

INFO

Občianske združenie Katarínka je dobrovoľnícke združenie mladých ľudí, snažiace sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže už od roku 1994 o záchranu ruín kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach.
Počas 25 rokov dobrovoľníckych prác sa takmer 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť 2 krypty, 8 kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu.
Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.

Združenie Zachráňme hrady zastupuje 28 dobrovoľníckych združení, ktoré zachraňujú pamiatkové objekty – predovšetkým ruiny po celom Slovensku už 17 rokov.
Okrem vytvárania spoločnej platformy sa snaží o zdieľanie skúseností, podporu tradičných technológií obnovy pamiatok, o pozitívnu zmenu vo vnímaní pamiatok a kultúrneho dedičstva na Slovensku a zlepšovanie ich  finančnej i legislatívnej podpory, či organizovanie spoločných podujatí.

  

Ulož ako PDF
Napísal 18. augusta 2019 10:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.