reklama

Arcibiskup Róbert Bezák pozýva verejnosť na Noc kostolov 2012

Noc kostolov 2012 sa uskutoční 1. júna. Do konca februára sa do podujatia prihlásilo 56 kostolov a ďalšie budú pribúdať.

Keď som minulý rok otváral projekt Noci kostolov u nás v Trnavskej arcidiecéze, vyslovil som túžbu, aby táto výnimočná príležitosť postupne rozsvietila Európu. Aby sa svetlo z chrámov rozšírilo a zvýšilo šancu ľuďom uvedomiť si, že vo svojom živote potrebujú svetlo. Minulý rok v tme májovej noci svietili nielen naše trnavské chrámy, žiarili aj ďalšie na mnohých iných miestach Slovenska. A dnes rozmýšľam, koľko sa ich rozžiari tento rok? Koľko z toho množstva krásnych kostolov, ktoré máme, otvorí dvere všetkým ľuďom, ktorí budú mať záujem prísť hoci len nahliadnuť?,“ prihovoril sa verejnosti na oficiálnom webe podujatia trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák.


Záujem o prehliadku chrámov bol v Trnave mimoriadny

V minulom roku sa na území Trnavskej arcidiecézy do akcie zapojilo 57 miest a 82 kostolov, organizátori spolu zaznamenali až 60 miest a 94 prihlásených chrámov z regiónu západného Slovenska.

Možnosť prehliadnuť si kostoly zvnútra, a často aj jedinečné a bežne neprístupné priestory, využili vlani tisícky ľudí.

V priestore chrámu sa teda otvára ďalší, nový a doteraz často nevyužívaný priestor v našich podmienkach: priestor pre laikov a laické spoločenstvá, či už existujúce alebo sa práve vytvárajúce pri tejto príležitosti. V našich chrámoch je priestor pre všetkých ľudí. Možno v nich zužitkovať a odovzdať to dobré, čo v nás je. Je to priestor pre osobný rast, motiváciu a pre prehĺbenie vlastného vzťahu s Bohom. Zároveň sa otvára aj možnosť v týchto nových a náročných časoch hlásať evanjelium – a to univerzálnym jazykom, ktorému rozumejú všetci bez ohľadu na vierovyznanie,“ zdôraznil trnavský arcibiskup.


V Katedrále sv. Jána Krstiteľa vystúpila v rámci Noci kostolov 2011 aj Zuzana Smatanová

V roku 2012 sa do Noci kostolov okrem Trnavskej arcidiecézy zapájajú aj Nitrianska diecéza, Žilinská diecéza, Banskobystrická diecéza, Košická arcidiecéza, Spišská diecéza, Bratislavská gréckokatolícka eparchia, Košická gréckokatolícka eparchia a Prešovské gréckokatolícke arcibiskupstvo.

Do príprav Noci kostolov sa zapájajú aj Pravoslávna cirkev, Evanjelická metodistická cirkev, Evanjelická cirkev augsburgského vyznania, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Reformovaná kresťanská cirkev a bratská jednota baptistov.

Ulož ako PDF
Napísal 2. marca 2012 7:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Arcibiskup Róbert Bezák pozýva verejnosť na Noc kostolov 2012”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.