reklama

Hodiny v trnavskej Mestskej veži fungujú už 290 rokov

Je len málo ľudí, ktorí by nepoznali ikonickú Mestskú vežu v Trnave. Vedeli ste však, že jej srdce bije už 290 rokov? Pri tejto príležitosti si nenechajte ujsť výnimočný výstup do veže s Karolom Nemčekom, ktorého rodina sa o hodinový stroj stará posledných sto rokov.

Písal sa rok 1574, keď murársky majster Jakub písomne vyhlásil, že vežu, ktorú začal stavať na rohu námestia, dokončí.

Prvé hodiny v nich osadili už v roku 1590, tie sa však nezachovali. Druhý hodinový stroj zostrojili v roku 1729 a pochádzal z dielne významného Franza Langa. Fungujú dodnes bez akéhokoľvek elektrického pohonu. Jeho hnacou silou sú už generácie ruky pánov trnavského času z rodu Nemčekovcov.

V rámci tohto významného jubilea sa budú konať komentované výstupy na Mestskú vežu s hodinárom Karolom Nemčekom. Budete si môcť vyskúšať natáčanie hodín a zároveň sa dozviete všetky detaily o tom, ako hodinový stroj funguje. Taktiež vám porozpráva rôzne historky zo života vo veži rodiny Nemčekovcov.

Ilustračné foto

„Hodinový stroj môžeme v podstate rozdeliť na tri časti, ktorú každú z nich poháňa závažie. Starajú sa oň dvaja ľudia. V minulosti túto dvojicu tvorili vždy otec so synom, a tak je tomu aj teraz. Tým, že hodiny idú nepretržite 24 hodín, je nevyhnutné, aby bol jeden z hodinárov vždy prítomný v meste,“ vysvetľuje hodinár Karol Nemček, ktorého život je úzko spätý s hodinovým strojom.

Do Mestskej veže začal chodiť už ako šesťročný. O stroj sa stará posledných osem rokov so svojím otcom.

„Rodina Nemčekovcov je úzko spojená s dejinami Mestskej veže. Sme veľmi radi, že sa Karol Nemček podujal sprevádzať návštevníkov a zasvätiť ich do tohto unikátneho remesla. Komentované výstupy na Mestskú vežu budú 17. januára a 21. februára o 17:30 hod. . Výstup bude trvať 1,5 hodiny, počet miest je limitovaný na 15 osôb. Preto je potrebné si vopred zarezervovať svoje miesto v Turistickom informačnom centre – Región Trnava,“ dodáva na záver Michaela Sendeková, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Otváracie hodiny Mestskej veže:
Október – Apríl : 10.00 – 17.00 hod.
Máj – September : 10.00 – 18.00 hod.

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2020 9:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.