reklama

Recyklácii sa v Trnave darí veľmi dobre

recyklacny-fond-logoUž vyše dvoch rokov pracuje v Trnave závod na dotrieďovanie a lisovanie druhotných surovín. Pri spolufinancovaní z Recyklačného fondu závod postavila spoločnosť Recopap, s. r. o., Zohor a prevádzkuje ho v spolupráci so spoločnosťou .A.S.A, Trnava, s. r. o,  zaoberajúcej sa odpadovým hospodárstvom v regióne. Informoval o tom konateľ spoloč­nosti RecopapIng. Ladislav Veres.
,,Závod triedi zberový papier podľa jednotlivých tried na vlnitú lepenku, noviny a časopisy, zmiešaný papier, natierané papiere a kancelársky papier. Pre závod v Trnave boli z Recyklačného fondu poskytnuté prostriedky na projekt haly a technologické vybavenie prevádzky (veľkokapacitný hydraulický lis, vynášací dopravník k lisu, vysokozdvižný vozík, mostová váha) v celkovej výške cca 209,12 tis. EUR (6,3 mil. Sk),“ konštatoval L. Veres.
V meste Trnava sa úspešne už od roku 1996 vykonáva zber a separovanie komunálneho odpadu prostredníctvom firmy .A.S.A Trnava, v ktorej sú 50%-nými akcionármi mesto Trnava a .A.S.A. International Environmental Services GmbH. Firma vlani vyzbierala v meste Trnava spolu 19 648 ton zmesového komunálneho odpadu a vyseparovala 709 ton papiera, 399 ton skla, 203 ton plastov, 11 ton kompozitných obalov a 13 ton kovových obalov. Pri zavádzaní a intenzifikácii separovaného zberu mestu Trnava pomohol finančne Recyklačný fond, ktorý spolu poskytol 426,30 tis. EUR (12,842 mil. Sk) na dva mestské projekty a jeden spoločný s 38 obcami regiónu. Informoval o tom konateľ spoločnosti .A.S.A Trnava Ľudovít Púček. ,,.A.S.A Trnava, s. r. o., poskytuje služby na zber, prepravu a zneškodnenie ostatných a nebezpečných odpadov, nielen mestu Trnava, ale aj ďalším  mestám, 57 obciam a mnohým firmám. To predstavuje služby pre takmer 172 000 obyvateľov. Vzhľadom na prioritné postavenie zhodnocovania odpadov, spoločnosť už niekoľko rokov spracováva biologicky rozložiteľný odpad v najväčšej kompostárni svojho druhu v SR s celkovou kapacitou až  2 000 t hotového kompostu ročne,“ povedal Ľ. Puček.
Recyklačný fond v Trnavskom kraji doteraz vyhovel spolu 995 žiadostiam podnikateľov a obcí o finančné prostriedky, v celkovej sume 7,02 mil. EUR (211,6 mil. Sk). Z toho vyplatil na základe 741 žiadostí príspevky vo výške 958,15 tis. EUR (28,8 mil. Sk) pre 173 miest  a obcí za vyseparovaný komunálny odpad. Recyklačný fond vyhovel hlavne žiadostiam o podporu projektov na zber a recykláciu odpadov. Na základe 20 žiadostí od 11 podnikateľov schválil dotácie vo výške 3,93 mil. EUR (118,5 mil. Sk). Obce, mestá a združenia  – celkovo 11, dostali na základe 17 žiadostí dotácie  vo výške 1,35 mil. EUR (40,8 mil. Sk), informoval riaditeľ Recyklačného fondu Ing. Ján Líška.

Ulož ako PDF
Napísal 26. februára 2009 22:29. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.