reklama

Trnava je podľa Bročku veľmi dobre pripravená na ďalšie čerpanie eurofondov v hodnote miliónov eur

Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava na utorkovom zasadnutí schválilo bez zásadných pripomienok návrh rozpočtu na rok 2024. Trnavská radnica počíta v budúcom roku s vyrovnaným hospodárením na strane príjmov aj výdavkov v celkovej výške takmer 91 miliónov eur.

„Ukazuje sa, že niektorým mestám sa rozpočet schváliť nepodarí a sú v situáciách, ktoré im nezávidím. V Trnave, tak ako v celej novodobej histórii mesta, máme rozpočet schválený a nemusíme skloňovať slovné spojenie rozpočtové provizórium,“ uviedol primátor Peter Bročka s dovetkom, že Trnava nebude nútená v roku 2024 zvyšovať dane, poplatky či znižovať dotácie na mládež a šport, ako je to v mnohých slovenských mestách.

„Skôr naopak, mnohé dotácie navyšujeme,“ poznamenal.

Mesto bude podľa primátora pokračovať v investíciách. V rôznych štádiách príprav je rozpracovaný celý rad investičných akcií.

Z hľadiska objemu finančných prostriedkov má byť najväčšou akciou roka komplexná obnova Prachárne za 4,2 milióna eur, z plánu obnovy získalo mesto 2,3 milióna eur. Stavebné práce sa majú začať už v prvej polovici januára 2024 a hotové by mali byť do 12 mesiacov.


Primátor Bročka na tlačovej besede, 14. decembra 2023

FOTO: Patrik Pokorný/trnava-live.sk

Primátor verí, že mestu sa podarí čerpať aj ďalšie prostriedky z európskych fondov na investičné akcie, ktoré zatiaľ nie sú uvedené v rozpočte. „Ako je známe, naša úroveň pripravenosti na čerpanie zdrojov z eurofondov je veľmi vysoká,“ skonštatoval.

Ako príklad uviedol veľký projekt humanizácie sídliska Linčianska na Golianovej ulici, ktorý by sa stal v prípade získania nenávratných zdrojov z Európskej únie najväčšou akciou tohto roka s objemom investícií takmer trojnásobne vyšším ako je rekonštrukcia Prachárne.

Mesto má pre projekt územné rozhodnutie a v jarných mesiacoch očakáva vydanie stavebného povolenia.

Prednostka mestského úradu Katarína Koncošová pripomenula, že mesto robí všetko pre to, aby boli projekty čo najlepšie pripravené a uspeli vo výzvach na čerpanie eurofondov.

„Hneď v januári sa budeme uchádzať o peniaze z Plánu obnovy, komunikujeme s vládou a apelujeme na to, aby výzvy z nového programového obdobia boli vyhlásené do 30. júna 2024. Pripravenú máme sériu cyklotrás, projekty rekonštrukcií verejných priestranstiev, boja s klimatickou zmenou alebo zelenej infraštruktúry. Pripravujeme tiež kompletnú obnovu mestského kamerového systému,“ priblížila.

Výzvou pre samosprávu bude tiež príprava projektu komplexnej modernizácie mestského verejného osvetlenia.

„Tu nie je úplne jednoznačné, či sa nám podarí získať externé financie, ale ak sa pozrieme na krivku úspor energie, je možné, že sa do toho pustíme aj z vlastných peňazí. Pretože čím skôr osvetlenie obnovíme, tým viac peňazí ušetríme,“ dodal Peter Bročka.

Ulož ako PDF
Napísal 15. decembra 2023 9:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.