reklama

Záverečný účet 2022: Príjmy mesta Trnava presiahli vlani 100 miliónov eur, výdavky boli o desať miliónov nižšie

Mesto Trnava zverejnilo výsledky hospodárenia za uplynulý rok 2022. Záverečný účet bude predložený na aprílové zasadnutie poslancov mestského zastupiteľstva.

V minulom roku dosiahlo Mesto Trnava bežné príjmy vo výške 75,8 milióna eur, čo je o 3,4 milióna viac ako predpokladal rozpočet.

Vyššie bežné príjmy boli podľa dôvodovej správy dokumentu dosiahnuté najmä z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb, z poplatku za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu, z príjmu zo skládky komunálneho odpadu, z výberu dane z nehnuteľností zo stavieb a z príjmov poplatku za rozvoj.

Nižšie príjmy zaznamenal rozpočet z príspevkov pre školstvo, z poplatku za uloženie odpadu a na grantových položkách.

Kapitálové príjmy mesta boli v roku 2022 oproti predpokladom stanoveným v rozpočte nižšie o 9,1 milióna a dosiahli takmer 6,6 milióna eur „z dôvodu nenaplnenia príjmov z grantových zdrojov“.

Bežné výdavky rozpočtované vo výške 72 miliónov eur boli v skutočnosti použité vo výške 67,5 miliónov eur, čo predstavuje úsporu takmer 4,6 mil. eur.

Podstatne nižšie boli v porovnaní s predpokladmi kapitálové výdavky na investičné akcie. Z plánovaných vyše 38 miliónov eur trnavská radnica v roku 2022 preinvestovala 21,3 milióna eur. „Všeobecne možno uviesť, že dôvodmi boli nevhodné klimatické podmienky, opakovaný proces verejného obstarávania a iné objektívne dôvody,“ zdôvodňuje mesto.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Bežné príjmy mesta dosiahli v roku 2022 sumu 75,8 milióna eur, bežné výdavky 67,5 mil.

Kapitálové príjmy boli vlani na úrovni 6,6 milióna eur, kapitálové výdavky sa vyšplhali v roku 2022 na sumu 21,3 milióna eur.

Príjmové finančné operácie mesta Trnava dosiahli úroveň 19,1 milióna eur, výdavkové finančné operácie 2,2 milióna.

Celkovo mesto Trnava operovalo v roku 2022 so zdrojmi vo výške 101,5 mil. eur, použitých bolo 91 miliónov eur.

Celkový výsledok hospodárenia mesta Trnava v roku 2022 dosiahol prebytok 10,5 milióna eur.

Najviac peňazí – 4,2 mil. eur je navrhnuté presunúť do rezervného fondu, 1,8 mil. eur do fondu poplatku za rozvoj, 4,4 mil. eur chce mesto použiť v tomto roku a 59-tisíc navrhuje mesto prideliť do fondu opráv a údržby bytových budov.

Ako bude z prostriedkami z prebytku hospodárenia naložené, rozhodnú hlasovaním poslanci mestského zastupiteľstva na konci apríla.

Dlhová zaťaženosť mesta ku koncu roka 2022

K 31. decembru 2022 dosahovala úverová zaťaženosť mesta Trnava takmer 23 percent bežných príjmov predchádzajúceho roka, čo je o vyše 10 percent viac ako v predošlom roku. Zo zákona nesmie úverová zaťaženosť samospráv prekročiť 60% bežných príjmov.

V minulom roku zároveň kleslo percentuálne zaťaženie splátok dlhu z 5,05 na 3,98% bežných príjmov. Suma splátok podľa zákona nesmie prekročiť 25 percent skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Celková suma bankových úverov ku konca roka 2022 dosahovala 16,1 milióna eur, ročné splátky úverov boli na úrovni 2,1 milióna eur.

Ulož ako PDF
Napísal 20. apríla 2023 19:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.