reklama

Príjmy mesta Trnava sú v roku 2019 rozpočtované na 60,9 milióna eur

Mesto Trnava má v roku 2019 hospodáriť s príjmami v predpokladanej výške 60,9 milióna eur, čo je o bezmála 10,5 milióna menej v porovnaní s poslednou aktualizáciou rozpočtu na minulý rok. Najväčší rozdiel na strane príjmov je oproti vlaňajšku v prevode prostriedkov z rezervného fondu. Kým vlani počítalo mesto s čerpaním sumy 9,8 milióna eur z rezervného fondu, v tomto roku nie je v tejto položke rozpočtu navrhnutá žiadna čiastka. V roku 2019 predpokladá mesto aj s nižším čerpaním bankových úverov o 1,4 eur milióna eur v porovnaní s rokom 2018.

Finančné zdroje trnavskej radnice sú rozdelené na bežné príjmy v hodnote 53 miliónov eur, kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 4,7 milióna, príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 3,2 milióna eur.

V porovnaní s uplynulým rokom počíta mesto Trnava v rozpočte s navýšením príjmov z dane z nehnuteľností o 2,5 percenta (z 7,1 na 7,3 mil. eur),viac peňazí do rozpočtu majú priniesť aj podielové dane z príjmov fyzických osôb o takmer 1,5 percenta – z vlaňajších 21,9 na 22,3 mil. eur.

Minulý rok predpokladala ranica príjmy z predaja majetku mesta za 700-tisíc eur, v tomto roku to má byť 1,7 milióna. Dôvodom je plánovaný predaj budov na Halenárskej ulici, Trhovej a pozemkov pri PSA Peugeot Citroën.

Ilustračné foto

Z miestnych daní a poplatkov naplní radnica príjmovú časť rozpočtu v objeme 12,7 milióna eur, z toho najväčšou položkou je už spomínaná daň z nehnuteľností vo výške 7,3 milióna.

Z poplatkov za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu plánuje mesto získať 2,8 milióna eur, po pol milióne má pribudnúť v kolónke príjmov z miestneho poplatku za rozvoj a z poplatkov za uloženie odpadu.

Od vodičov plánuje z úhrad za parkovanie vybrať mesto v tomto roku 920-tisíc eur.

Výnosy z majetku mesta majú priniesť do pokladne 6,7 milióna eur. Z tejto sumy predstavuje nájomné 2,5 mil., príjem z finančného hospodárenia 1 milión eur, príjem zo skládky komunálneho odpadu má dosiahnuť 1,1 milióna a príjem z predaja majetku 1,7 milióna eur. Ostatné príjmy sú rozpočtované na sumu necelých 400-tisíc.

Podielové dane, ktoré dostávjú mestá a obce od štátu z príjmov fyzických osôb, naplnia rozpočet sumou 22,3 milióna eur.

Príspevky zo školného pre materské školy odhaduje mesto na 100-tisíc eur, príjmy z príspevku na režijné náklady a z príjmu na nákup potravín v školskej jedálni odhaduje mesto na štvrť milióna eur.

Výšku takmer 2,4 milióna eur majú predstavovať príjmy škôl (1,7 mil.) a zariadenia pre seniorov (660-tisíc).

Príjmová položka Transfery, granty a príspevky je rozpočtovaná na 4,5 milióna eur.

Najvyššími položkami sú tu príspevok na zariadenie pre seniorov vo výške 668-tisíc, ako aj eurofondové dotácie na vybudovanie parkovacieho domu pre bicykle (500-tis.), na projekt Plán udržateľnej mobility krajského mesta Trnava a jeho funkčného územia (577-tis.), na ozelenenie lávky (437-tis.), na vybudovanie cyklotrasy Saleziánska (370-tis.), cyklotrasy Bučianska (220-tis.), na humanizáciu obytného súboru Vodáreň, dvor č.2 (335-tis.), humanizáciu Zátvora, dvor č.1 (174-tis.), projekt Komplexná obnova časti mestského opevnenia v Trnave, Mestské opevnenie – južný úsek východnej vetvy, obnova vnútorného líca (150-tis.) alebo dotácia na vybudovanie MŠ v areáli ZŠ Gorkého 21 vo výške 182-tisíc eur.

Za prenesený výkon štátnej správy ako sú školy, matrika, stavebný úrad a podobne predpokladá mesto transfery zo štátu vo výške 8,7 milióna eur.

Z príjmovej kapitoly cudzie zdroje sa v roku 2019 naplní mestská pokladnica sumou približne 13 miliónov eur, z toho bežné príjmy majú dosihanuť 10,2 a kapitálové príjmy 3 milióny eur.

V nasledujúcich dňoch si podrobnejšie predstavíme aj výdavkovú časť rozpočtu mesta Trnava na rok 2019.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 7. januára 2019 13:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Príjmy mesta Trnava sú v roku 2019 rozpočtované na 60,9 milióna eur”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.