reklama

Príjmy mesta Trnava sú v roku 2019 rozpočtované na 60,9 milióna eur

Mesto Trnava má v roku 2019 hospodáriť s príjmami v predpokladanej výške 60,9 milióna eur, čo je o bezmála 10,5 milióna menej v porovnaní s poslednou aktualizáciou rozpočtu na minulý rok. Najväčší rozdiel na strane príjmov je oproti vlaňajšku v prevode prostriedkov z rezervného fondu. Kým vlani počítalo mesto s čerpaním sumy 9,8 milióna eur z rezervného fondu, v tomto roku nie je v tejto položke rozpočtu navrhnutá žiadna čiastka. V roku 2019 predpokladá mesto aj s nižším čerpaním bankových úverov o 1,4 eur milióna eur v porovnaní s rokom 2018.

Finančné zdroje trnavskej radnice sú rozdelené na bežné príjmy v hodnote 53 miliónov eur, kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 4,7 milióna, príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 3,2 milióna eur.

V porovnaní s uplynulým rokom počíta mesto Trnava v rozpočte s navýšením príjmov z dane z nehnuteľností o 2,5 percenta (z 7,1 na 7,3 mil. eur),viac peňazí do rozpočtu majú priniesť aj podielové dane z príjmov fyzických osôb o takmer 1,5 percenta – z vlaňajších 21,9 na 22,3 mil. eur.

Minulý rok predpokladala ranica príjmy z predaja majetku mesta za 700-tisíc eur, v tomto roku to má byť 1,7 milióna. Dôvodom je plánovaný predaj budov na Halenárskej ulici, Trhovej a pozemkov pri PSA Peugeot Citroën.

Ilustračné foto

Z miestnych daní a poplatkov naplní radnica príjmovú časť rozpočtu v objeme 12,7 milióna eur, z toho najväčšou položkou je už spomínaná daň z nehnuteľností vo výške 7,3 milióna.

Z poplatkov za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu plánuje mesto získať 2,8 milióna eur, po pol milióne má pribudnúť v kolónke príjmov z miestneho poplatku za rozvoj a z poplatkov za uloženie odpadu.

Od vodičov plánuje z úhrad za parkovanie vybrať mesto v tomto roku 920-tisíc eur.

Výnosy z majetku mesta majú priniesť do pokladne 6,7 milióna eur. Z tejto sumy predstavuje nájomné 2,5 mil., príjem z finančného hospodárenia 1 milión eur, príjem zo skládky komunálneho odpadu má dosiahnuť 1,1 milióna a príjem z predaja majetku 1,7 milióna eur. Ostatné príjmy sú rozpočtované na sumu necelých 400-tisíc.

Podielové dane, ktoré dostávjú mestá a obce od štátu z príjmov fyzických osôb, naplnia rozpočet sumou 22,3 milióna eur.

Príspevky zo školného pre materské školy odhaduje mesto na 100-tisíc eur, príjmy z príspevku na režijné náklady a z príjmu na nákup potravín v školskej jedálni odhaduje mesto na štvrť milióna eur.

Výšku takmer 2,4 milióna eur majú predstavovať príjmy škôl (1,7 mil.) a zariadenia pre seniorov (660-tisíc).

Príjmová položka Transfery, granty a príspevky je rozpočtovaná na 4,5 milióna eur.

Najvyššími položkami sú tu príspevok na zariadenie pre seniorov vo výške 668-tisíc, ako aj eurofondové dotácie na vybudovanie parkovacieho domu pre bicykle (500-tis.), na projekt Plán udržateľnej mobility krajského mesta Trnava a jeho funkčného územia (577-tis.), na ozelenenie lávky (437-tis.), na vybudovanie cyklotrasy Saleziánska (370-tis.), cyklotrasy Bučianska (220-tis.), na humanizáciu obytného súboru Vodáreň, dvor č.2 (335-tis.), humanizáciu Zátvora, dvor č.1 (174-tis.), projekt Komplexná obnova časti mestského opevnenia v Trnave, Mestské opevnenie – južný úsek východnej vetvy, obnova vnútorného líca (150-tis.) alebo dotácia na vybudovanie MŠ v areáli ZŠ Gorkého 21 vo výške 182-tisíc eur.

Za prenesený výkon štátnej správy ako sú školy, matrika, stavebný úrad a podobne predpokladá mesto transfery zo štátu vo výške 8,7 milióna eur.

Z príjmovej kapitoly cudzie zdroje sa v roku 2019 naplní mestská pokladnica sumou približne 13 miliónov eur, z toho bežné príjmy majú dosihanuť 10,2 a kapitálové príjmy 3 milióny eur.

V nasledujúcich dňoch si podrobnejšie predstavíme aj výdavkovú časť rozpočtu mesta Trnava na rok 2019.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 7. januára 2019 13:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “Príjmy mesta Trnava sú v roku 2019 rozpočtované na 60,9 milióna eur”

 1. 1
  Bezdomovec says:

  Rozpočtované prímy mesta Trnava na rok 2019 – daň od fyzických osôb 22,3 milióna € daň z nehnuteľností 7,3 milióna € , takže spolu 29,6 milióna € . To sú naše financie občanov mesta . Takže, aby bol čo najväčší podiel občanov na správe vecí verejných do participatívneho rozpočtu dať 40 % týchto finančných prostriedkov a rozdeliť ich po jednotlivých volebných obvodoch. Tými sa bude môcť disponovať až keď sa k predloženému rozpočtu vyjadrí 50% občanov volebného obvodu. Plánované prímy a výdaje na sociálne zariadenia pre seniorov naplánovať tak aby aby boli porovnateľné npr. s B. Bystricou . To by mohla byť prvá úloha pani viceprimátorky a nemusí ísť ani odhŕňať sneh. To naplánovanie 50% prími a50% výdaje nie je dobré a nieje je v súlade s ostatnými mestskými zariadeniami.

  • 1.1
   Vasil says:

   Bezdomovec toto chceli komunisti

  • 1.2
   Parva Roma says:

   50% občanov sa nikdy nevyjadrí, ani 50% voličov. Posledných hlasovaní o participatívnom rozpočte sa zúčastnilo cca 4% voličov… a to účasť prekonala očakávania :)

   • 1.2.1
    Bezdomovec says:

    Moji známi bývajú v Švajčiarsku v 25 000 meste a tento systém tam funguje 15 rokov. Keď o tom rozprávali tak som sa čudoval ako je to možné. V súčastnosti keď sú už tak rozšírené mobilné telefóny a internet tak verím že problém nebude ani v Trnave, pri toľkých IT čkaroch v MZ, malina. Spraviť osvetu a mesto na tom môže len získať a iniciatíva občanov bude hnacím motorom mesta. Mesto nebude závislé na nekompetentných rozhodnutiach neodborného a neschopného dispečera. Jaro či leto, jeseň či zima občan v strese a jeho neschopnosť sa prejavuje neustále, nepravené cesty a chodníky zima nepokosené verejné priestranstvá zima, nepoliate a vyschnuté stromy v lete , nevyhrabané verejné priestranstvá na jeseň. Mám pokračovať, načo on a ľudia okolo neho sú spokojný, dokonca aj nová prednostka sa vyjadrila že je stotožnená s prácou dispečera a to je ten najlepší štartovací blok na sľubovanie krajších zajtrajškou. Práci česť, Amen. Aby som niečo nepokazil.

   • 1.2.2
    Bezdomovec says:

    Moji známi bývajú v Švajčiarsku v 25 000 meste a tento systém tam funguje 15 rokov. Keď o tom rozprávali tak som sa čudoval ako je to možné. V súčastnosti keď sú už tak rozšírené mobilné telefóny a internet tak verím že problém nebude ani v Trnave, pri toľkých IT čkaroch v MZ, malina. Spraviť osvetu a mesto na tom môže len získať a iniciatíva občanov bude hnacím motorom mesta. Mesto nebude závislé na nekompetentných rozhodnutiach neodborného a neschopného dispečera. Jaro či leto, jeseň či zima občan v strese a jeho neschopnosť sa prejavuje neustále, nepravené cesty a chodníky zima nepokosené verejné priestranstvá jaro, nepoliate a vyschnuté stromy v lete , nevyhrabané verejné priestranstvá na jeseň. Mám pokračovať, načo on a ľudia okolo neho sú spokojný, dokonca aj nová prednostka sa vyjadrila že je stotožnená s prácou dispečera a to je ten najlepší štartovací blok na sľubovanie krajších zajtrajškou. Práci česť, Amen. Aby som niečo nepokazil.

    • 1.2.2.1
     Radovan says:

     “Jaro či leto, jeseň či zima občan v strese”

     :D :D :D

     • 1.2.2.1.1
      Mat says:

      Radovan jaro 2018 komédia a tragédia s kosením , leto boj o alej a vzrastlé stromy v Ružáku, tradícia s nepohrabaním lístia sa opakuje každoročne to isté sa opakuje každoročne s jarným čistením mesta, diverzant šetrí aby mohol rozhadzovať. V horúčavách sa cesta nezmývajú , viac stromov sa vypiluje a uschne kôli neodbornej starostlivosti ako vysadí. Boj o Všivavý hájiček po protestoch výrub zastavený , to bolo zakamuflované za opravy hradieb , ktoré nikto nedobil .Čo keď kľúče od mestskej brány mal hoci kto .Ten Všivavý hájiček bol naplánovaný vyrúbať aby sa vytvorila cesta pre alternatívnu dopravu.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.