reklama

Trnava bude v roku 2015 hospodáriť s príjmami vo výške 45,3 milióna eur

V roku 2015 bude hospodáriť mesto Trnava s príjmami vo výške 45,3 miliona eur, čo je o 6,2 milióna menej ako v tomto roku.

Bežné príjmy mestského rozpočtu sú predpokladané vo výške 41,2 milióna eur (40,4 mil. v roku 2014), kapitálové príjmy, teda príjmy z predaja hnuteľného a nehnuteľného majetku sú na budúci rok rozpočtované na 1,1 milióna eur v porovnaní s 3,6 milióna v roku 2014.

Z príjmových finančných operácií plánuje použiť mesto tri milióny eur, až o 4,5 milióna menej ako v roku 2014.

Schválený rozpočet počíta v budúcok roku s použitím zdrojov rezervného fondu vo výške 2,5 milióna (7,5 mil. v roku 2014), pol milióna eur je zostatok nepoužitej dotácie vlády na rekonštrukciu mosta pri Bernolákovej bráne, ktorý má byť vyčerpaný v budúcom roku.

Pozrime sa teraz bližšie na to, z akých zdrojov bude čerpať mestská samospráva prostriedky na financovanie rozpočtu.

trnava

Ilustračné foto

Príjmová položka Miestne dane a poplatky je navrhnutá vo výške 11,7 milióna eur, čo je rovnako ako v tomto roku. Najväčší prínos pre mestskú pokladnicu prináša Daň z nehnuteľností v predpokladanej výške takmer 7 miliónov eur.

Z poplatkov za zber prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu získa mesto 2,6 milióna, správne poplatky prinesú takmer pol milióna, poplatky za uloženie odpadu rovnako 500-tisíc eur. Z parkovného plánuje mesto získať 780-tisíc, príjmy z pokút sú odhadované na 150-tisíc eur.

Výnosy z majetku mesta majú v roku 2015 prispieť do mestskej kasy sumou 4,7 milióna eur, čo je o 2,3 milióna menej ako v roku 2014.

Z nájomného získa trnavská samospráva približne 2,2 milióna, príjem z finančného hospodárenia má dosiahnuť 600-tisíc, príjem zo skládky komunálneho odpadu 800-tisíc a v položke ostatné príjmy je predpoklad prínosu vo výške 450-tisíc eur. Príjem z predaja majetku je navrhnutý v hodnote 700-tisíc eur.

V položke Podielové dane predpokladá mesto príjem zo štátneho rozpočtu 16,5 milióna eur, o vyše 1,2 milióna viac ako v tomto.

Vlastné príjmy rozpočtových organizácií mesta majú dosiahnuť bezmála 1 milión eur, čo je rovnako ako v roku 2014. Z tejto sumy sú príjmy zo škôl viac ako 430-tisíc eur a príjmy zo Zariadenia pre seniorov na Vansovej ulici vo výške cez 550-tisíc eur.

Príjmová položka Transfery, granty a príspevky prinesie do mestského rozpočtu 1,4 milióna eur, čo je o 0,6 mil. menej ako v tomto roku.

V tejto položke sú zahrnuté okrem iných aj finančné príspevky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na financovanie sociálnych služieb v hodnote 260-tisíc eur, príspevok 570-tisíc eur pre Zariadenie pre seniorov, príspevok z úradu vlády na výstavbu multifunkčného športového ihriska s atletickou dráhou ZŠ s MŠ Vančurova vo výške 190-tisíc eur či dotácia 150-tisíc z environmentálneho fondu na zateplenie a výmenu okien na ZŠ Kubinu.

Poslednou položkou príjmovej časti rozpočtu sú Transfery za prenesený výkon štátnej správy, kde sú zahrnuté finančné prostriedky napríklad za matriku, školy či školský úrad zo štátneho rozpočtu v celkovej výške 6,8 milióna eur.

Ulož ako PDF
Napísal 2. decembra 2014 9:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Trnava bude v roku 2015 hospodáriť s príjmami vo výške 45,3 milióna eur”

 1. 1
  Fero says:

  z toho 40 miliónov sa j*bne na cesty a obrubníky (automobilová lobi). 5 miliónov zhrabne cirkev na kostolné programy. 300 tisíc na mecheche na námestí.. Trnava bude žit, kultúrnejšie počítam :)…

 2. 2
  alica hanáková says:

  Trnava je moc malé mesto aby sa tu automobilová doprava rozmáhala ako v hlavných mestách. Ved nakoniec aj zožere väčšinu verejného rozpočtu . Hluk smrad, málo miesta na odpočinok ( všade parkoviská) buldozéri vykopávajúce jamy atd.. Navrhovala by som aby Trnavčania pohli svojím zadkom a zakúpili si aspoň 2 bicykle do jednej domácnosti.

 3. 3
  hugo says:

  Ide o to, že v roku 2014 mesto – KDH/Smer “vrhlo” enormné zdroje oproti r. 2011, 2012, 2013 na realizáciu rôznych projektov ( aj dobrých ale predražených ) z dôvodu volebnej kampane. Fakticky rozhajdákalo rezervu – 3 násobné čerpanie t.j. o 300 % viac ako pred tým, predalo majetok za 2,395 mil € – čiže znížilo bonitu mesta napr. slobodárka Kollárova ( peniaze sú už fuč ). Platí že majetok sa nepredáva ale zveľaďuje! Takto by sme napr. mohli za chvíľu predávať aj Mestskú vežu.
  Rozpočet má byť vyvážený celé 4 roky a nie navýšený iba pred voľbami.
  Na rok 2015 nechalo bývalé vedenie pasívny, rozpočet bez možnosti väčších investícii s nášľapnými mínami napr. uvedený plánovaný predaj majetku ( prečo ? ) 700.000 € – nie je isté či bude kupec za danú cenu, čo sa predá a ak áno hneď sa to “preje”. atd atd. Stratilo sa 1,695 mil € za predaj majetku ako v 2015.
  Rozpočet je navrhnutý ako vyrovnaný, ale je tam skrytá “sekerka”.
  Takto si súdruhovia z KDH a Smeru predstavujú plánovanie rozpočtu. Dva tri roky po voľbách útlm, stagnácia a pred voľbami enormný rozmach.

  • 3.1
   sanitar says:

   No keď čítaš predkladaný rozpočet tak “kapitálové príjmy, teda príjmy z predaja hnuteľného a nehnuteľného majetku sú na budúci rok rozpočtované na 1,1 milióna eur v porovnaní s 3,6 milióna v roku 2014”.
   Takže akú hľadal, takú našiel. Bohužiaľ v Trnave sa gazduje od buka do buka. Žiť z predaja, čo som nevybudoval a čo nie je moje je tu v móde. Čo to hovoril pán nový primátor, aký odborník na ekonomiku a riadenie mestského úradu tam chce nechať? “Príjmová položka Transfery, granty a príspevky prinesie do mestského rozpočtu 1,4 milióna eur, čo je o 0,6 mil. menej ako v tomto roku”. Ako sa ten úrad riadi, keď na rozdiel od iným miest každoročne máme menej a menej grantov a príspevkov?

   • 3.1.1
    alfaromeo says:

    Tak aj bez grantu sa dajú robiť super veci.(Štadion postaviť, smerákom financovať kampaň, štát riadiť atd.. (Jedna šikovná privatizácia a je to v kapse.)

  • 3.2
   jozo says:

   Suhlas- správny hospodár nepredava-ale zveladuje ! A pokiaľ predá napr. Pozemky tak kúpim nové … Napr. Pod navrhovane lesoparky, cyklochodniky …. Peniaze z predaja sa nemozu pouzit na prevadzku…a pokiaľ mi chybaju peniaze na prevadzku tak treba setrit

 4. 4
  citatel says:

  Ziadne peniaze z mestskej kasy na ‘sukromne’ akcie!

 5. 5
  gabo says:

  Predávať je ešte stále čo, ale kúpiť nie je za čo? Zvláštne hospodárenie.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.