reklama

Návrh aktualizácie rozpočtu mesta Trnava počíta s výpadkom podielových daní vo výške 3,5 milióna eur

Mesto Trnava pripravilo na základe mimoriadnej situácie úpravy v rozpočte na rok 2020. Aktualizáciu rozpočtu a jeho navrhované úpravy budú schvaľovať mestskí poslanci.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila informácie o potenciálnych vplyvoch pandémie koronavírusu na ekonomický vývoj a verejné financie v roku 2020. So zreteľom na veľkú neistotu, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť nedokázala zostaviť najpravdepodobnejší vývoj ekonomiky a dopad pandémie na ekonomiku Slovenska, uvádza sa v úvode návrhu 1. aktualizácie rozpočtu mesta Trnava na rok 2020, ktorý predkladá poslancom prednostka Mestského úradu v Trnave Katarína Koncošová.

Dokument zverejnený Radou pre rozpočtovú zodpovednosť obsahuje tri scenáre možného vývoja, ktoré kombinujú pokles reálneho HDP v tomto roku a vládne opatrenia v rôznom trvaní.

Podľa prepočtov Mestského úradu v Trnave scenáre možného vývoja môžu postihnúť mesto Trnava v podobe výpadkov príjmu z podielových daní v intervale od 450-tisíc eur až do 6,1 milióna eur.

Ilustračné foto

“Mesto Trnava v návrhu 1. aktualizácie rozpočtu počíta so znížením podielových daní na rok 2020 vo výške 3 500 000 eur. Vplyv pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a dopady na ekonomiku štátu a na subjekty pôsobiace na území mesta ovplyvnia väčšinu príjmových položiek mesta. Nakoľko nie je možné v tomto čase presne kvantifikovať dopady na vývoj príjmov, v rámci 1. aktualizácie sú premietnuté niektoré zníženia príjmov. Momentálne prebiehajú mechanizmy nastavení pre zmiernenie dopadov vplyvu koronavírusu na občanov – fyzické osoby a právnické osoby pôsobiace na území mesta. Po rozhodnutiach prijatých Mestskou radou a Mestským zastupiteľstvom budú prijaté opatrenia premietnuté aj do rozpočtu mesta. Okrem individuálnych rozhodnutí Mesta Trnava majú vplyv na rozpočet mesta aj legislatívne normy prijímané vládou a NR SR,” konštatuje dôvodová správa návrhu 1. aktualizácie rozpočtu.

Aktualizácia rozpočtu obsahuje zmeny v príjmovej časti rozpočtu aj šetrenie vo výdavkovej časti vo všetkých programoch.

Na vyrovnanie schodku rozpočtu je navrhované na financovanie investičných akcií (kapitálové výdavky) použitie 2,2 milióna eur z rezervného fondu, 356-tisíc eur z fondu poplatku za rozvoj, 108-tisíc eur z fondu združených prostriedkov na rekonštrukciu areálu AŠK Slávia a suma 11-tisíc eur z fondu zdravé mesto na nákup
hygienických a čistiacich prostriedkov v súvislosti s ochorením COVID-19.

Ulož ako PDF
Napísal 14. apríla 2020 8:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

13 komentárov pre “Návrh aktualizácie rozpočtu mesta Trnava počíta s výpadkom podielových daní vo výške 3,5 milióna eur”

 1. 1
  Jojo says:

  Dajte tie nezmyselne vysoké dane dolu!!!
  nastala veľká zmena, tak to zmente, robte iba veci aby mesto fungovalo a pár rokov neskrášľujte…
  Ja som bez práce, žena na OČR… nie je z čoho platiť Vami vymyslené dane!!!
  a určite nás bude viac…

 2. 2
  no toto says:

  No toto. Aký je problém s výpadkom 3,5 mil € keď Nero prevzal pred 5 rokmi rozpočet s rezervným fondom 8,5 mil €, ktorý slúži na nepredvídane udalosti a vyššiu moc ? Zostáva mu predsa krásných 5 mil € k dispozícii.
  To vie každý kto sa učil počty na základke.
  Čo by za to dali iné samosprávy
  Prečo plače a klame ? Kde je tých 5 melónov ?
  Prosím prosím analýzu rozhajdákaných mestských peňazí a konkrétnych zodpovedných páchateľov a vyvodenie konkrétnych dôsledkov.
  Občania v karanténe ďakujú za info.

  • 2.1
   trnava says:

   Podla zaverecneho uctu je v rezervnom fonde 8.7 mil a pocitaju ze vypadok by mohol byt od 1.5 do vyse 6 mil takze si odpovedz sam, ked bude kriza trvat viac ako 3 mesiace co spravis?

   • 2.1.1
    rezerva says:

    trnava mýliš si pojmy. V tomto záverečnom učte str. 12 od. VI. boli presunuté nevyčerpané !! kapitálové zdroje 7,476 mil, teda naplánované investície sa nerealizovali a peniaze sa presunuli. V zmysle účtovníctva na ( poloprázdny ) rezervný fond. Nemôžu sa totiž presunúť do cykloveže .
    Brok a spol nedokázali z rôznych pseudodôvodov tieto vlastné naplánované investície v r. 2019 splniť. K tomu bola plejáda výhovoriek.
    Rozpočet 2020 je formálne vyrovnaný ale bez šialených daní z nehnuteľnosti a inej vaty v skutočnosti mínusový, deficitný.
    To bolo odsúhlasené v časoch hojnosti.
    Z hentou analýzou – že od výpadkov príjmu z podielových daní v intervale od 450-tisíc eur až do 6,1 milióna eur by mali Koncošovú ihneď prepustiť
    Absolutne netuší nič o reálnej ekonomike a rozpočtovaní to si asi vycucala z fejsbuku precedu.

    • 2.1.1.1
     Rozpocet says:

     Výsledok rozpočtového hospodárenia roku 2019 po vylúčení zostatku nepoužitých účelových
     prostriedkov vo výške 462 302,20 eur a vylúčení prebytku cudzích finančných prostriedkov vo výške
     16 945 eur je 7 014 056,57 eur.

     + Presunuli sa napr uvery na skoly a dostavbu na botovej co je 2.5 miliona. Niektore dokoncene veci sa platili zaciatkom roka , uz teraz je vyplatenych 1.6 mil a dalsie ako prerabky mestkych budov 600 tis. budu zaplatene neskor a takisto rekonstrukcia Kukucinovej, cyklac na salezianskej a vnutrobloky na vodarni , zatvore a hospodarskej.

 3. 3
  paragraf says:

  Zákon č. 583/2004 Z. z.Zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov

  Použitie rezervného fondu :
  Podľa § 10 ods. 9 zákona č. 583/2004 Z. z., ak v priebehu rozpočtového roka vznikne potreba úhrady bežných výdavkov na:
  • odstránenie havarijného stavu majetku obce, alebo
  • na likvidáciu škôd spôsobených živelnými pohromami alebo
  • inou mimoriadnou okolnosťou,
  ktoré nie sú rozpočtované a kryté príjmami bežného rozpočtu, môže obec na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva použiť prostriedky rezervného fondu.
  § 15 ods (4) Obec a vyšší územný celok vytvárajú rezervný fond vo výške určenej ich zastupiteľstvom, najmenej však 10 % z prebytku rozpočtu zisteného podľa § 16 ods. 6.

 4. 4
  Jojo says:

  No p.Tónko,
  tomu neuveríte – zamestnávateľ je dal na výber- buď ju prepustí alebo ešte sa môže dať na OČR a potom neskôr sa uvidí. Ale to keď človek nezažije, tak neverí,napr. že aj 20€ v mesiaci je veľmi veľký peniaz

 5. 5
  ergosum says:

  halooo – nemám peniaze — neinvestujem. Na čo ťahať eurá z rezervy??? Pozastavím investície a idem na nevyhnutné veci! Zamestnancom siahli na tie “fantastické” platy, aby participovali … ale investície musia ísť. Trocha sedláckého rozumu…

  • 5.1
   ABC says:

   Veď si len predstav že by Trnava prišla o takú investíciu ako ozelenenie lávky pri poliklinike. Lávka stále zelená aj v zime. Veď touto investíciou sa Trnava zaradila medzi mestá v trópoch. A to iba touto jednoduchou investíciou je lávka stále zelená a to v rôznych odtieňoch zelenej. Takže mesto Trnava sa zaradilo pričinením Nera k mestám kde zajtra znamená už dnes, alebo nemožné zabezpečí hneď a zázrak za tri dni.

 6. 6
  brovce says:

  Nero simuluje a fabuluje nejaké aktivity tak, že chodí žobrať o peniaze.
  Bol u nejakej Remišovej a nejakého Neštického pre penáze. Hlavný bod boli selfíčka.
  Potom si Nero naložil plné mechy peňazí ( virtuálnych ) a išiel kŕmiť kapre.
  Potom bude kŕmiť brovce na FB.

  https://trnava.dnes24.sk/vyzera-to-ze-si-sadli-brocka-sa-stretol-s-remisovou-ohladom-eurofondov-358809

 7. 7
  hustilka says:

  Nech nerobí LenOn a tá prednostná z Nitry paniku.
  Peňazí na dane a roboty bude dost. Farkaš bude stavať spalovňu, Uhrík z vlastných zdrojov západný obchvat, Fúzak ide búrať haly a stavať dve nové, Cabanová zdanila stredné školy ale svoju nie. Novota chváli že keď budú nezamestnaní to je dobre a keď je poslanec a brovce ho zvolili tak je to správne.
  Ostatní idú natierať lavičky, kosiť a kŕmiť kapre.
  Len On nám ten blahobyt zabezpečí
  Nevím čo sa vám furt nepáči banda nevdačná.

  • 7.1
   Jan says:

   Máš pravdu aj ja si myslím že peňazí bude dosť, Igor požičia tlačiareň a je to. Keď to môže robiť Europska banka, Americký Fed, aj naša cesta je správna. Igor poplače pred kamerami a požiada o podporu a tí dôverčivejší môžu požičať aj štátu, veď Slovač má v bankách odložené na horšie časy tuším 35,5 miliardy eur. Ono to je v podstate jedno či vám bubáčky znehodnotia tlačením nových nekrytých peňazí alebo vám ich rozhajdáka Nero a kolektív, alebo tí o poschodie vyššie, to ako že v Blave.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.