reklama

Návrh aktualizácie rozpočtu mesta Trnava počíta s výpadkom podielových daní vo výške 3,5 milióna eur

Mesto Trnava pripravilo na základe mimoriadnej situácie úpravy v rozpočte na rok 2020. Aktualizáciu rozpočtu a jeho navrhované úpravy budú schvaľovať mestskí poslanci.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila informácie o potenciálnych vplyvoch pandémie koronavírusu na ekonomický vývoj a verejné financie v roku 2020. So zreteľom na veľkú neistotu, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť nedokázala zostaviť najpravdepodobnejší vývoj ekonomiky a dopad pandémie na ekonomiku Slovenska, uvádza sa v úvode návrhu 1. aktualizácie rozpočtu mesta Trnava na rok 2020, ktorý predkladá poslancom prednostka Mestského úradu v Trnave Katarína Koncošová.

Dokument zverejnený Radou pre rozpočtovú zodpovednosť obsahuje tri scenáre možného vývoja, ktoré kombinujú pokles reálneho HDP v tomto roku a vládne opatrenia v rôznom trvaní.

Podľa prepočtov Mestského úradu v Trnave scenáre možného vývoja môžu postihnúť mesto Trnava v podobe výpadkov príjmu z podielových daní v intervale od 450-tisíc eur až do 6,1 milióna eur.

Ilustračné foto

„Mesto Trnava v návrhu 1. aktualizácie rozpočtu počíta so znížením podielových daní na rok 2020 vo výške 3 500 000 eur. Vplyv pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a dopady na ekonomiku štátu a na subjekty pôsobiace na území mesta ovplyvnia väčšinu príjmových položiek mesta. Nakoľko nie je možné v tomto čase presne kvantifikovať dopady na vývoj príjmov, v rámci 1. aktualizácie sú premietnuté niektoré zníženia príjmov. Momentálne prebiehajú mechanizmy nastavení pre zmiernenie dopadov vplyvu koronavírusu na občanov – fyzické osoby a právnické osoby pôsobiace na území mesta. Po rozhodnutiach prijatých Mestskou radou a Mestským zastupiteľstvom budú prijaté opatrenia premietnuté aj do rozpočtu mesta. Okrem individuálnych rozhodnutí Mesta Trnava majú vplyv na rozpočet mesta aj legislatívne normy prijímané vládou a NR SR,“ konštatuje dôvodová správa návrhu 1. aktualizácie rozpočtu.

Aktualizácia rozpočtu obsahuje zmeny v príjmovej časti rozpočtu aj šetrenie vo výdavkovej časti vo všetkých programoch.

Na vyrovnanie schodku rozpočtu je navrhované na financovanie investičných akcií (kapitálové výdavky) použitie 2,2 milióna eur z rezervného fondu, 356-tisíc eur z fondu poplatku za rozvoj, 108-tisíc eur z fondu združených prostriedkov na rekonštrukciu areálu AŠK Slávia a suma 11-tisíc eur z fondu zdravé mesto na nákup
hygienických a čistiacich prostriedkov v súvislosti s ochorením COVID-19.

Ulož ako PDF
Napísal 14. apríla 2020 8:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Návrh aktualizácie rozpočtu mesta Trnava počíta s výpadkom podielových daní vo výške 3,5 milióna eur”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.