reklama

Trnava by mala v roku 2015 hospodáriť s nižším, ale vyrovnaným rozpočtom

Poslanci mestského zastupiteľstva budú na svojej poslednej schôdzi 11. novembra 2014 hlasovať o návrhu rozpočtu mesta Trnava na rok 2015.

Rozpočet je navrhnutý ako vyrovnaný so zdrojmi vo výške 45,3 milióna eur na strane príjmov aj výdavkov.

Trnavská radnica počíta v budúcom roku s bežnými príjmami vo výške 41,2 milióna eur, bežné výdavky sú rozpočtované na takmer 38,5 milóna eur.

Kapitálové príjmy majú v roku 2015 dosiahnuť 1,1 milióna eur, kapitálové výdavky predpokladá mesto vo výške 5 miliónov eur.

Výška prijímových kapitálových výdavkov je navrhnutá na 3 milióny eur, na strane výdavkových finančných operácií sa predpokladá s 1,8 miliónom eur.

Pre ilustráciu, v septembri aktualizovaný rozpočet na rok 2014 uvádza zdroje na strane príjmov vo výške 51,5 milióna a na strane výdavkov 50 miliónov eur.

pesia-zona-trnava

Ilustračné foto

„Rozpočet na rok 2015 je navrhnutý ako zdrojovo vyrovnaný. Bežný rozpočet je prebytkový a kapitálový rozpočet schodkový, pričom schodok kapitálového rozpočtu je vyrovnaný z prebytku bežného rozpočtu, z rezervného fondu a zo zostatku účelovo viazaných finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu poskytnutých v roku 2014 na rekonštrukciu mosta na Radlinského ulici. Prostriedky rezervného fondu sú rozpočtované aj na financovanie splátok istín úverov,“ konštatuje dôvodová správa návrhu mestského rozpočtu.

Bežné príjmy sú rozpočtované vo výške 41,2 milióna eur, čo je o 773 – tisíc eur viac ako v roku 2014. Výška miestnych daní zostáva zachovaná. Nárast súvisí aj s predpokladaným vyšším príjmom z podielových daní, ktorý súvisí s vyšším podielom na výnose dane z príjmov fyzických osôb pre mestá a obce od roku 2015.

Kapitálové príjmy sú rozpočtované vo výške 1,1 mil. eur, čo je v porovnaní s rokom 2014 pokles o 2,5 mil. eur. „Súvisí to s nižším očakávaným príjmom z predaja majetku či nižšími grantovými príjmami,“ uvádza dôvodová správa.

V bežných výdavkoch sú plánované všetky aktivity vyplývajúce zo samosprávnych funkcií mesta a výdavky na prenesený výkon štátnej správy a sú porovnateľné s rokom 2014.

Kapitálové výdavky na rok 2015 sú rozpočtované vo výške 5 miliónov eur. Prostriedky budú použité na investície pokračujúce z roku 2014 a aj na novo zaradené investičné akcie najmä v programoch doprava, životné prostredie, verejné osvetlenie, školstvo, mládež a šport. V porovnaní s rokom 2014 sú kapitálové výdavky rozpočtované nižšie o 3,9 mil. eur.

„Je to hlavne z dôvodu, že v roku 2014 boli realizované veľké investičné akcie ako rekonštrukcia pešej zóny, výstavba križovatky Bratislavská-Strojárenská, výstavba herného areálu Beethovenova, prípadne výstavba tribúny na atletickom štadióne a ďalšie,“ vysvetľuje sprievodná správa.

V roku 2015 plánuje použiť mesto 2,5 milióna eur z rezervného fondu na financovanie schodku kapitálového rozpočtu vo výške 660-tisíc eur a na financovanie splátok istiny úverov vo výške 1,8 mil. eur.

K 31. decembru 2014 má zostať v rezervnom fonde spolu 4,8 milióna eur, z toho je už 2,5 milióna zakomponovaných na použitie v budúcom roku.

Finančná komisia odporúča schváliť mestskému zastupiteľstvu návrh rozpočtu bez pripomienok.

Ulož ako PDF
Napísal 3. novembra 2014 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava by mala v roku 2015 hospodáriť s nižším, ale vyrovnaným rozpočtom”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.