reklama

Výpoveď zvnútra: Zatepľovanie bytoviek sprevádza ľahostajnosť ľudí, a možno aj korupcia

“Ľudia sú úplne ľahostajní. Mesiac surfujú po internete, aby ušetrili pár eur za nový televízor alebo chladničku. Myslia si, že ich majetok končí za dverami ich bytu. Pritom realita je úplne iná: v činžiaku je všetko spoločné, každého sa týka strecha, fasáda, ale aj susedov balkón či výťah. V čase, kedy bytové družstvá alebo spoločenstvá vlastníkov investujú státisíce eur do zatepľovania bytoviek je problém ľahostajnosti a nezáujmu veľmi vypuklý: namiesto toho, aby sa ľudia o financovanie investície detailne zaujímali, nechávajú za seba rozhodovať hŕstku vyvolených. Pritom nevedia, že takto môžu prísť o desaťtisíce eur.”

Toto sú slová spolumajiteľa firmy, ktorá sa už niekoľko rokov úspešne venuje zatepľovaniu bytových domov a realizácii fasád. Informácie, ktoré nám na základe bohatých skúseností poskytol, idú vlastne proti jeho biznisu. Napriek tomu sa rozhodol, že už viac nechce mlčať. Ako vysvetľuje, okolnosti, za akých sa rozhoduje o pridelení zákaziek na zatepľovanie a nezáujem vlastníkov bytov, ho prinútili hovoriť.

ILUSTRAČNÉ FOTO

V 70 až 80 percentách prípadov sa výberové konania v činžiakoch nerobia tak, ako by mali. Často sa stretávame s amaterizmom, ktorý stojí vlastníkov bytov obrovské peniaze,” konštatuje.

Mechanizmus výberu dodávateľa zateplenia bytovky a fasády by mal začať výberom projektanta, ktorý bude na strane spoločenstva vlastníkov bytov. “On vytvorí projekt a poskytne ho firmám, ktoré sa budú uchádzať o získanie zákazky. Tým sa spustí výberové konanie. Zásadne neodporúčam, aby projekt dodala firma, ktorá chce zatepľovať,” upozorňuje. Rovnako je dôležité vybrať si ešte pred výberovým konaním stavebný dozor. Správcovia bytoviek disponujú zoznamom ľudí, ktorí túto profesiu ovládajú. V ideálnom prípade spoločestvo vlastníkov bytov prizve svojho projektanta a stavebný dozor na výberové konanie. To sú profesionáli, ktorí dokážu posúdiť cenové ponuky jednotlivých firiem z odborného pohľadu.

“Posudzovať cenové ponuky jednotlivých uchádzačov, kvalitu materiálov, referencie, ale aj kondíciu, v akej sa firma nachádza prostredníctvom dokladov zo Sociálnej a zdravotnej poisťovne či Daňového úradu by malo valné zhromaždenie bytového spoločenstva spoločne s projektantom a stavebným dozorom. Bohužiaľ, prax je väčšinou taká, že výberové konania robí za celý činžiak len zopár určených zástupcov majiteľov bytov bez prítomnosti odborníkov. A to je obrovská chyba,” myslí si majiteľ zatepľovačskej firmy.
Ako ďalej tvrdí, ak o zákazke za povedzme 500 – 600 tisíc eur rozhodujú štyria, piati či šiesti ľudia, navyše bez odborného krytia, môže dochádzať zo strany uchádzačov ku korupčnému konaniu. “Áno, je to tak. Myslím si, že tam, kde sa výberového konania nezúčastňujú všetci – alebo väčšina majiteľov bytov – a nechávajú všetko na pár zvolených zástupcov, je neporovnateľne vyššia možnosť ponúknutia úplatkov ako vtedy, keď spoločenstvo rozhoduje tak, ako by malo.” Obyvatelia bytoviek nemajú záujem o zdĺhavé schôdzovanie. Ani vtedy, ak ide o ich peniaze. V tomto prípade veľké peniaze. “Nezaujíma ich nič. Zo stretnutí spoločenstva utekajú domov za seriálom v televízii. Pritom ide o ich peniaze. Nechápem to,” krúti hlavou.

Tento stav využívajú vo svoj prospech niektoré zatepľovačské firmy. Vyhrávajú výberové konania s predraženými cenami, ponúkajú na porvý pohľad výhodné balíčky služieb a tovarov, ktoré sú však v zásade pre bytové spoločenstvá nevýhodné. “Obalamutiť niekoľko zástupcov spoločenstva lacnými marketingovými ťahmi, alebo ich nebodaj podplatiť, nie je problém. Zmluvy v neprospech spoločenstiev vlastníkov nemajú jasne definované mnohé podmienky ako sú termíny dokončenia, kvalita použitých materiálov, záručná doba, dôsledná kontrola uskutočnených prác či iné dodatkové služby,” prezrádza svoje skúsenosti a dodáva: “Som si istý, že aj v Trnave sú bytovky, kde by bolo možné realizovať zateplenie a fasádu o dva až dva a pol milióna korún lacnejšie. To sú obrovské peniaze, za ktoré mohli mať vlastníci bytov napríklad nový výťah, elektroinštalácie, vymaľované schodiská, kvalitnejšie balkóny, jednoducho čokoľvek…”

Téme zatepľovania bytoviek sa budeme venovať podrobnejšie aj v nasledujúcom období. Postupne si rozoberieme jednotlivé súčasti tohto technicky aj finančne náročného procesu a prinesieme vám ďalšie zaujímavé informácie.

Ulož ako PDF
Napísal 21. júna 2010 11:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

9 komentárov pre “Výpoveď zvnútra: Zatepľovanie bytoviek sprevádza ľahostajnosť ľudí, a možno aj korupcia”

 1. 1
  VlaDyka says:

  K téme by som možno pridal aj celkový prístup ku koncepcii : od opráv porúch panelových domov (ktoré sa zatepľovacím systémov iba potemkinovsky zakrývaju), cez prístup vlastníkov, či nájomníkov k súviasiacim investíciam – vyregulovanie vykurovacej sústavy, výmena okien, atď. atď a čo “hrozí”, ak sa nerealizujú či vynechajú, až po následné potrebné a nutné zmeny v správaní sa “užívateľov” v diferenciálne odlišnom prístupe k vetraniu, vykurovaniu,…a v neposlednom rade po záruky údržby fasády, a to najmä ako riešiť prípadné opravy (a nielen poruchy zlého vyhotovenia), či potrebu a formu obnovy farebnosti… A možno, ako bonus – ako sa rieši koncepcia farebnosti panelových bytových domov, ak sa vôbec rieši…

 2. 2
  helte skelter says:

  racej nezateplit.. nez pomalovat barak ako keby boli vsetci na LSD

 3. 3
  SVB says:

  Podla diskusie je zrejme, ze napriek pokusu o otvorenie oci verejnosti vsetci nadalej sladko spia napriek tomu, ze bytovych domov s lesenim pribuda ako hub po dazdi. Mozno odpovedou je aj to, ze tak ako vacsina vlastnikov k bytom prisla, sa o dianie v bytovom dome aj zaujima. Ano, tych par jednotlivcov, ktori sa do boja pustia sa moze vydarit, ale aj opak moze byt pravdou. Ale vsetci vedia , ze na to, aby mandát dostali su valné zhromazdenia ci schodze vlastníkov, ktore organizuje spolocenstvo, alebo spravca. Je chybou ak sa ich vlastnici nezucastnuju, riesia na nich malichernosti a do vyberovych komisii nanominuju kriklunov, zamestnancov ponukajucich firiem, pripadne zastupcov spravcu. Osobne by som si ani u stavebneho dozora ci projektanta nebol isty nezavislostou. Navyse komisie nepracuju podla ziadnych kriterii vyberu pre ponuky, pravidiel pre transparentnost procesu a uz vobec si neprezru kondiciu, ci referencie ponukajucich. Nie tie v kriedových obalkach, ale priamo v terene. Unik informacii, lobovania clena komisie pre konkretnu fy su potom bezne a co je horsie nik sa nad tym ani nepozastavuje. Projekt v rozsahu dodavatela, stavebny dozor dodany dodavatelom vratane toho “najvyhodnejsieho” uveru, samozrejme opat z dielne dodavatela su potom goly do vlastnej brany…. Skusili ste sa s niekym podelit o skusenosti, poradit? Ja ano. Je to uplne zbytocne.

 4. 4
  Vladala says:

  je vobec to šialenstvo s akym sa zateplovanie rozbehlo na mieste? vydrzia tie 30rocne paneláky (v nasom pripade Bratislavskej Petrzalky) taketo zasahy? co sa s tym stane o 5-10 rokov? padne nam to vsetko na hlavu?

  • 4.1
   Karol says:

   tí čo vykonávajú zateplovanie,nikdy nepriznajú negatíva,lebo ide o dobrý zárobok a samozrejme prácu v dnešnej zlej stavebnej situácii.Keď skončí zateplovanie,nebudú mať do čoho vrtnúť.Tak preto nikdy nepripustia,že robia pre niektoré budovy väčšiu skazu ako osoh.Niektoré opravy,vážne opravy,finančne náročné, rýchlo schovajú pod polystyrén a jeto.Takže keď sa bude budova rozpadať,obyvatelia to zbadajú oneskorene,možno až pri nešťastí.

 5. 5
  ... says:

  Vsimli ste si ako vyznievaju vizualne zateplene bytovky vedla seba, ako celok ? Ako blok, ako cast sidliska. Z komunistickeho parfarebneho az monotonneho vzhladu fasad do sucasnej chaotuckej vsefarebnosti. Ak sa dnes postavite napr. Na sidlisko druzba a pozrite sa z dialky na sidlisko, vyzera to, ako jedno velke smetisko. Farby bez ladu a skladu. Uplne sa stratila logika a nejaky koncept a poriadok, ktory tak v cudzine vzdy obdovujeme. Mesto opat zaspalo. Zial , z extremu do extremu.

 6. 6
  Ludo says:

  Je zaujimave ake retardovane generacie vyrastaju na cinziakoch. Nic nerobit, o nic sa nestarat. Zobudte sa, socializmus je davno prec, ked ste si tie panely kupili, len vy sa musite starat o svoje bydlo,nik iny to za vas neurobi. Alebo ste vsetci taki prachati,ze si zaplatite aj vynasanie smetneho kosa ? Poznam bytovku kde je 24 bytov a vsetci chcu len byvat a nikkoho nic ine nezaujima. Strecha sa rozpada a nikto nechce dat ani o 1 € viac. Nie je mozne urobit ziadnu schodzu, ziadnu dohodu. Neschopni pokosit par metrov stvorcovych travy okolo baraku.Ten komu zalezi na streche sa musi odstahovat. Uplny Lunikari. Keby ste si nieco urobili vlastnymi rukami, vedeli by ste co to stoji namahy a penazi. Ja si neviem predstavit, ze by o mojom rozhodoval niekto cudzi podla jeho vole. Kto si nechce sam vladnut a rozhodovat, za toho budu iny a vo svoj prospech. Ja sa musim starat od vodovodnej pripojky na ulici po posledne korytko na streche. Aj kanalizaciu na ulici kontrolujem, lebo sa obcas upchava a nebudem cakat,lez sa celkom upcha. Treba hybat zadkom a rozumom, nie hnit pri televizoroch a pocitacoch az do uplneho zblbnutia, a potom natrcat ruku ako uboziak.

  • 6.1
   Alžbeta says:

   Veľmi je sympatické čo píšete, ale prečo je situácia taká akú opisujete ,/ lebo je to skutočne tak/
   ľudia sú bezmocní nedovoláte sa spravodlivosti, stojí to veľa energie a výsledok … pokladajú vás za čudákov,Ja riešim teraz nasledujúci problém: museli sme si z fondu na údržbu vyfinancovať montáž multifunkčných cirkulačných ventilov či sme chceli alebo nie že vraj je na to zákon. Výsledok je nulový pretože teplá voda nám dotiekla aj pred namontovaním cca tak za 2O sekúnd, dokonca po namontovaní je to ešte dlhšia doba, Kto mi poradí či má bytové družstvo právo zasahovať do vlastníctva s povinným namontovaním týchto ventilov , aký je to zákon, poradí mi niekto?
   Ďakujem pekne vopred

   Alžbeta

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.