reklama

Výpoveď zvnútra: Zatepľovanie bytoviek sprevádza ľahostajnosť ľudí, a možno aj korupcia

„Ľudia sú úplne ľahostajní. Mesiac surfujú po internete, aby ušetrili pár eur za nový televízor alebo chladničku. Myslia si, že ich majetok končí za dverami ich bytu. Pritom realita je úplne iná: v činžiaku je všetko spoločné, každého sa týka strecha, fasáda, ale aj susedov balkón či výťah. V čase, kedy bytové družstvá alebo spoločenstvá vlastníkov investujú státisíce eur do zatepľovania bytoviek je problém ľahostajnosti a nezáujmu veľmi vypuklý: namiesto toho, aby sa ľudia o financovanie investície detailne zaujímali, nechávajú za seba rozhodovať hŕstku vyvolených. Pritom nevedia, že takto môžu prísť o desaťtisíce eur.“

Toto sú slová spolumajiteľa firmy, ktorá sa už niekoľko rokov úspešne venuje zatepľovaniu bytových domov a realizácii fasád. Informácie, ktoré nám na základe bohatých skúseností poskytol, idú vlastne proti jeho biznisu. Napriek tomu sa rozhodol, že už viac nechce mlčať. Ako vysvetľuje, okolnosti, za akých sa rozhoduje o pridelení zákaziek na zatepľovanie a nezáujem vlastníkov bytov, ho prinútili hovoriť.

ILUSTRAČNÉ FOTO

V 70 až 80 percentách prípadov sa výberové konania v činžiakoch nerobia tak, ako by mali. Často sa stretávame s amaterizmom, ktorý stojí vlastníkov bytov obrovské peniaze,“ konštatuje.

Mechanizmus výberu dodávateľa zateplenia bytovky a fasády by mal začať výberom projektanta, ktorý bude na strane spoločenstva vlastníkov bytov. „On vytvorí projekt a poskytne ho firmám, ktoré sa budú uchádzať o získanie zákazky. Tým sa spustí výberové konanie. Zásadne neodporúčam, aby projekt dodala firma, ktorá chce zatepľovať,“ upozorňuje. Rovnako je dôležité vybrať si ešte pred výberovým konaním stavebný dozor. Správcovia bytoviek disponujú zoznamom ľudí, ktorí túto profesiu ovládajú. V ideálnom prípade spoločestvo vlastníkov bytov prizve svojho projektanta a stavebný dozor na výberové konanie. To sú profesionáli, ktorí dokážu posúdiť cenové ponuky jednotlivých firiem z odborného pohľadu.

„Posudzovať cenové ponuky jednotlivých uchádzačov, kvalitu materiálov, referencie, ale aj kondíciu, v akej sa firma nachádza prostredníctvom dokladov zo Sociálnej a zdravotnej poisťovne či Daňového úradu by malo valné zhromaždenie bytového spoločenstva spoločne s projektantom a stavebným dozorom. Bohužiaľ, prax je väčšinou taká, že výberové konania robí za celý činžiak len zopár určených zástupcov majiteľov bytov bez prítomnosti odborníkov. A to je obrovská chyba,“ myslí si majiteľ zatepľovačskej firmy.
Ako ďalej tvrdí, ak o zákazke za povedzme 500 – 600 tisíc eur rozhodujú štyria, piati či šiesti ľudia, navyše bez odborného krytia, môže dochádzať zo strany uchádzačov ku korupčnému konaniu. „Áno, je to tak. Myslím si, že tam, kde sa výberového konania nezúčastňujú všetci – alebo väčšina majiteľov bytov – a nechávajú všetko na pár zvolených zástupcov, je neporovnateľne vyššia možnosť ponúknutia úplatkov ako vtedy, keď spoločenstvo rozhoduje tak, ako by malo.“ Obyvatelia bytoviek nemajú záujem o zdĺhavé schôdzovanie. Ani vtedy, ak ide o ich peniaze. V tomto prípade veľké peniaze. „Nezaujíma ich nič. Zo stretnutí spoločenstva utekajú domov za seriálom v televízii. Pritom ide o ich peniaze. Nechápem to,“ krúti hlavou.

Tento stav využívajú vo svoj prospech niektoré zatepľovačské firmy. Vyhrávajú výberové konania s predraženými cenami, ponúkajú na porvý pohľad výhodné balíčky služieb a tovarov, ktoré sú však v zásade pre bytové spoločenstvá nevýhodné. „Obalamutiť niekoľko zástupcov spoločenstva lacnými marketingovými ťahmi, alebo ich nebodaj podplatiť, nie je problém. Zmluvy v neprospech spoločenstiev vlastníkov nemajú jasne definované mnohé podmienky ako sú termíny dokončenia, kvalita použitých materiálov, záručná doba, dôsledná kontrola uskutočnených prác či iné dodatkové služby,“ prezrádza svoje skúsenosti a dodáva: „Som si istý, že aj v Trnave sú bytovky, kde by bolo možné realizovať zateplenie a fasádu o dva až dva a pol milióna korún lacnejšie. To sú obrovské peniaze, za ktoré mohli mať vlastníci bytov napríklad nový výťah, elektroinštalácie, vymaľované schodiská, kvalitnejšie balkóny, jednoducho čokoľvek…“

Téme zatepľovania bytoviek sa budeme venovať podrobnejšie aj v nasledujúcom období. Postupne si rozoberieme jednotlivé súčasti tohto technicky aj finančne náročného procesu a prinesieme vám ďalšie zaujímavé informácie.

Ulož ako PDF
Napísal 21. júna 2010 11:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Výpoveď zvnútra: Zatepľovanie bytoviek sprevádza ľahostajnosť ľudí, a možno aj korupcia”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.