reklama

Iná geometria Kochana a Gajdoša. V hlavnej úlohe zatepľovanie a kancelárske materiály

Výstava pod názvom Iná geometria prezentuje aktuálnu tvorbu dvoch mladých trnavských umelcov – ROMANA GAJDOŠA a MARTINA KOCHANA (absolventov Pedagogickej fakulty TU v Trnave a Fakulty umení VUT v Brne). Prinášajú odlišný pohľad na geometrické umenie, ktoré je vytvorené zatepľovaním panelákov (Kochan), alebo kancelárskymi potrebami a lepiacimi páskami (Gajdoš).

Vernisáž výstavy Romana Gajdoša a Martina Kochana Iná geometria sa uskutoční v stredu 16. marca o 18. hodine v kaplnke západného krídla radnice na Hlavnej ulici 1. Kurátorom výstavy je Vladimír Beskid.

Martin Kochan (nar. 1981 v Trnave) – finalista Ceny Oskara Čepana 2014 sa dlhodobo venuje umeniu vo verejnom priestore, analyticky aj s istou dávkou nadsádzky a irónie operuje v tomto prostredí.

kochan1

Z tvorby M. Kochana

Osobitnú pozornosť venuje motívu panelových domov, panelákových sídlisk a ich trendového zatepľovania (napr. výstavy: Katedrály periférie, GJK Trnava 2010; Zatepľovanie, Žilina 2014; Superkompozície, Photoport Bratislava 2015). Prezentovaná séria fotografií zachytáva práve detaily zateplených panelákov.

Vytvárajú dojem minimalistických, geometrických kompozícií, ktoré intenzívne pripomínajú maliarske tendencie „farebných polí“. Súčasne Kochan prenáša tieto geometrické motívy aj do módnych návrhov ženských šiat.

Pre Romana Gajdoša (nar. 1983 v Trenčíne) – finalistu súťaže VÚB Maľba 2014 je charakteristické médium maľby, kde vytvára štylizované, geometrické tvary a objemy (napr. výstavy: Slovenská geometria 1, Plzeň 2010; Beginer Layer by Layer, Brno 2013; Geo-text, Košice 2014).

V poslednom období sa sústredil na vytvorenie série abstraktných obrazov a koláži, kde prevládala osobitá „byrokratická“ abstrakcia – využívajúca kancelárske materiály (papiere A4, lepky, uhlové papiere, korektory).

Postupne rozširoval svoj arzenál vyjadrovacích prostriedkov používaním fólií, lepiacich pások, drobnými zásahmi farbou, zväčšením formátu a pod. Často sa objavujú aj absurdné situácie – prelepovanie pásky páskou, stopa po korektore, ktorý nezabieľuje a nezatiera chyby, ale ich zvýrazňuje.

Výstava Iná geometria prezentuje živý dialóg dvoch trnavských umelcov, ktorí využívajú neklasické podoby geometrie na vyjadrenie svojich odlišných autorských programov.

Výstava potrvá do 13. apríla 2016.

Výstava: ROMAN GAJDOŠ – MARTIN KOCHAN: INÁ GEOMETRIA
Miesto: Kaplnka na nádvorí radnice, TRNAVA
Kurátor: Vladimír Beskid
Otvorenie: 16. marec (streda) 2016 o 18.00 hod
Trvanie: 16. 3. – 13. 4. 2016

Ulož ako PDF
Napísal 15. marca 2016 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.