reklama

Na radnici otvoria výstavu originálnych historických fotografií Sto rokov na Hlavnej ulici v Trnave

V utorok 20. mája otvoria v kaplnke trnavskej radnice výstavu Sto rokov na Hlavnej ulici v Trnave. Organizátormi podujatia sú mesto Trnava a Západoslovenské múzeum v Trnave.

Návštevníci sa môžu zoznámiť s viac ako 70 reprodukciami starých pohľadníc z obdobia rokov 1900 – 1960, ktoré pochádzajú zo zbierky trnavského zberateľa Jozefa Benku.

Mix fotografií a reklám spolu so starou mapou Hlavnej ulice z roku 1895 bude kolážou prevádzok v jednotlivých domoch a vytvorí doplnok výstavy v strede kaplnky vo dvoch pultových vitrínach.

Na titulnej stene bude 16 fotografií Blažeja Vitteka z jeho výstavy, ktorá bola pred niekoľkými rokmi v Západoslovenskom múzeu v Trnave – pod názvom Trnava v minulosti a dnes. Ide o osem dvojíc fotografií, kde hore je umiestnená stará a dolu nová fotka toho istého miesta.

pozvanka-storokov
Na pozvánke je pohľadnica z obdobia okolo rokov 1910-18, ktorá ukazuje ukazuje, ako si Trnavčania predstavovali svoje mesto v budúcnosti

Najstaršie zábery tvoria dve kolorované kresby z prvých tzv. litografických pohľadníc približne z roku 1898. Tieto litografické pohľadnice sú viacobrázkové – tzv. okienkové. To znamená, že na jednej sa nachádza niekoľko kresieb rôznych trnavských pamiatok doplnených ornamentovým okrajom. Obrázky Hlavnej ulice sú vyňaté a upravené v počítači grafikom. Najmladšia fotografia pochádza z apríla 2014,“ priblížila autorka výstavy Simonne Jurčová zo Západoaslovenského múzea.

Zaujímavé pre návštevníkov budú samotné fotografie zoskupené do blokov, ktoré spolu súvisia – v jednom ráme zobrazujú istú časť ulice alebo budovu vo viacerých časových obdobiach.

Obrazový materiál v pultoch sa viaže na plán hlavnej ulice vyňatý z plánu Trnavy z roku 1895, ktorý je natoľko podrobný, že sa na ňom nachádzajú dokonca aj niektoré miery domov a – čo je unikátne- mená majiteľov domov v tom roku. Na základe plánu sa návštevník zorientuje, kde sa na ulici nachádza a príslušný obrazový materiál zasa doplní dom vizuálne, prípadne reklamou obchodu, či podniku, ktorý sa tam nachádzal. Výstava je pohľadom z makrosveta do mikrosveta ulice,“ vysvetľuje Jurčová.

Výstava Sto rokov na Hlavnej ulici v Trnave je založená na obrazovom materiáli. Texty tvoria iba popisky k pohľadniciam a fotografiám v rámoch.

Spočíva v spracovaní dobre naskenovaných pohľadníc starej Trnavy, ktoré dal k dispozícii na tento účel zberateľ Jozef Benko s pravdepodobne najväčšou takouto zbierkou. Príprava samotnej výstavy trvala dva týždne.

Výstave predchádzal článok Simonne Jurčovej Na Hlavnej ulici kedysi pulzoval život. Dostaneme ho späť? zverejnený v májovom vydaní mesačníka Novinky z radnice, ako aj dva internetové blogy na adrese simonnejurcova.blog.sme.sk nazvané Trnavská hlavná ulica 1 a 2.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 20. mája o 17. hodine. Originálne pohľady do histórie centra mesta prostredníctvom fotografií a obrazových artefaktov si môžu návštevníci pozrieť do 30. septembra.

STO ROKOV NA HLAVNEJ ULICI V TRNAVE

Autori výstavy
Scenár a texty: PaedDr. Simonne Jurčová
Grafika a výtvarné riešenie: Tomáš Vlček

Na výstave budú použité tieto materiály:
– fotografie Západoslovenského múzea v Trnave
– z výstavy Blažeja Vitteka Trnava v prítomnosti a minulosti
– pohľadnice starej Trnavy zo zbierky Jozefa Benku
– fotografie autorov Blažeja Vitteka, Jozefa Filípka, Viktora Michalca, Petra Babku, Jozefa Šelestiaka a anonymných autorov
– z webových kolekcií Štefana Chovančáka a Juraja Hlobena

Reklamy z publikácií:
Adresár mesta Trnavy, G. A. Bežo 1920
Almanach mesta Trnavy, Urbánek a spol., 1926
Adresár trnavského a hlohoveckého okresu, Urbánek a spol., 1930
Mesto Trnava, Banská Bystrica, 1932
Adresár mesta Trnavy a okolia, Urbánek a spol., 1934
Sprievodca Trnavou, 1946
a podrobná mapa Trnavy z roku 1895

Ulož ako PDF
Napísal 15. mája 2014 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.