reklama

Na radnici otvoria výstavu historických bicyklov a cenných artefaktov

V piatok 1. marca 2013 otvoria v kaplnke západného krídla trnavskej radnice jedinečnú výstavu Cyklistika časov dávno minulých.

Výstava bude otvorená počas celého marca vždy v utorok a štvrtok od 10. do 12. a od 14. do 17. hodiny, ako aj v nedeľu o 14. do 18. hodiny.

Návštevníci budú mať možnosť prezrieť si originálne historické bicykle, príslušenstvo a dokumenty, ktoré si nadšenci a priatelia voľného združenia priateľov cyklistiky čias dávno minulých Tyrnaviavelo svojpomocne vo voľnom čase rekonštruujú a občas ich aj prevetrajú trnavskými uličkami.

Organizovaná cyklistika v Trnave si v tomto roku pripomína okrúhle 120. výročie. V roku 1893 vznikol prvý cyklistický spolok Nagyszombaty Kerékpár-Egyesület – Tyrnauer Radfahrer-Verein. Pravidelne organizoval viacero podujatí, medzi nimi aj dodnes fungujúcu časovku na 6666 metrov. Tá sa jazdí počas jarmoku na Malženickej ceste.

Ďalších nasledovníkov získal prvý organizovaný spolok až o vyše tri desaťročia neskôr, kedy milovníci dvoch kolies založili v roku 1929 Robotnícky cyklistický klub JARO. O štyri roky neskôr uzrel svetlo sveta Cyklistický klub MARATON.

Zrod myšlienky usporiadať výstavu nádherných historických bicyklov a ďalších cenných artefaktov sa zrodil v mysliach členov spolku Tyrnaviavelo.

Ako sami vravia, „naším hlavným cieľom je nielen získavať nové ‚kúsky‘ do svojich zbierok, ale sa aj podeliť s ostatnými o radosť a poznatky, ktoré nám táto záľuba poskytuje, a zároveň  poukázať na to, že tieto veteránske exponáty sú plne funkčné a dodnes sa dá na nich športovať„.

cyklistika-tyrnaviavelo-plag

V priestoroch kaplnky západného krídla radnice budú vystavené aj historické fotografie, okrem iného aj fotodokumentácia z ciest na bicykli naprieč Európou, ktoré podnikli v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia traja dobrí kamaráti Ladislav Jalovec, Fritzi Režucha a Štefan Režucha z Cyklistického klubu Maratón Trnava do Rakúska, Talianska, Francúzska a iných okolitých krajín.

Zaujímavosťou podujatia bude aj fotografia bicykla L. Jalovca RU-VA zakúpeného 2. augusta 1931 v obchode na terajšej Hviezdoslavovej ulici, kde bol aj neskôr vystavený vo výklade ako hmatateľný doklad, že náročné trasy prešiel „bez ujmy na zdraví“.

Okrem toho pripravujeme pre návštevníkov aj ďalšie historické exponáty – bicykle, dokumenty aj príslušenstvo, ktoré si nadšeneckým spôsobom, svojpomocne vo voľnom čase reparujeme a občas ich aj prevetráme trnavskými uličkami,“ konštatujú členovia voľného spolku Tyrnaviavelo a srdečne pozývajú na návštevu expozície v priestoroch trnavskej radnice milovníkov bicyklov a histórie.

Výstavu organizujú spoločne členovia združenia Tyrnaviavelo a mesto Trnava.

Z histórie – Tours d´ Italia 1934

Na jar, v roku 1934, podnikli traja Trnavčania, Ladislav Jalovec, Fridrich Režucha a Štefan Režucha –  na svoju  dobu ojedinelú a náročnú cestu.

Na BICYKLOCH prešli  Rakúsko s jeho náročným alpským terénom, Pádsku nížinu a napokon celý Apeninsky poloostrov.

Cesta tam a späť im  trvala dva mesiace a zachovalo sa z nej niekoľko autentických  predmetov – mapa, cestovný pas či okuliare, ako aj na tu dobu bohatá fotodokumentácia.

Čo sa bohužiaľ nezachovalo, boli ich bicykle. Tie si odniesli ruskí vojaci, keď Trnavou prechádzal front.

Cesta sa stretla  so záujmom Talianov aj Trnavčanov. Pri zástavkách v talianskych mestách, ich obklopovali hlúčiky zvedavcov.

Ulož ako PDF
Napísal 25. februára 2013 17:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.