reklama

Polyfunkčný dom Leonardo pozitívne dotvorí historické centrum Trnavy

Polyfunkčný dom LEONARDO na Hollého ulici v Trnave by mal podľa vyjadrení investora “ponúkať vyvážený mix navzájom sa dopĺňajúcich funkcií ako obchod, služby, administratíva a bývanie”. Realizácia projektu začala ešte v roku 2009. Investor už začal s predajom priestorov. Podľa slov Andreja Matysa z trnavskej realitnej kancelárie Neoreal “ďalšia výstavba bude pokračovať so zreteľom na želania konkrétnych klientov”.

Zjednodušene povedané, celkové usporiadanie a rozdelenie vnútrorných priestorov polyfunkčného domu Leonardo bude závisieť od toho, čo budú zákazníci požadovať. “Investor nechce stavať priestory, o ktoré nebude záujem. Rozhodol sa preto, že objekt postaví na mieru budúcim majiteľom či nájomníkom,” konkretizuje Michal Žitník z Neorealu.

Polyfunkčný dom Leonardo je situovaný v severovýchodnej časti historického jadra mesta Trnava. Obklopuje ho palácová zástavba univerzitných budov, Arcibiskupský úrad či ranobarokový Chrám sv. Jána Krstiteľa. Navrhovaný objekt Leonardo rešpektuje hodnoty cenného územia, do ktorého sa snaží vstupovať veľmi citlivo prostredníctvom súčasných výrazových prostriedkov.

Funkčná pestrosť má mestotvorný charakter s ambíciou oživiť túto časť historického jadra a ponúknuť kultivované mestské prostredie a verejný priestor. Súčasťou domu je podzemná garáž pre obyvateľov a návštevníkov domu.

Základná koncepcia vychádza z charakteru klasického mestského domu zo sedlovou strechou uzatvárajúceho nárožie mestského bloku. Trojpodlažný objekt s podkrovím je napojený na štítovú stenu susedného hotela Holliday Inn v severnej časti. Hmota a mierka budovy sa podriaďuje okolitej dominantnej barokovej architektúre, výška rímsy uličného krídla nepresahuje 9 metrov. Do seba uzavretý dom v pôdorysnom tvare písmena ‘L’ disponuje malým nádvorím – átriom – piazzou. Piazza Leonardo je čitateľná ako otvor v hlavnej uličnej fasáde objektu z Hollého ulice, odkiaľ sú hlavné vstupy do budovy, poskytuje príjemný poloverejný priestor a prepája zeleň vonku zo zeleňou vnútri. Napriek tomu, že sa odkazuje na intímne stredoveké dvory a malé vnútorné námestia vytvárajúce priehľady do vnútroblokov je výrazovo súčasným prvkom a je dôležitou funkčnou, priestorovou a významovou súčasťou budovy,” čítame z projektovej dokumentácie.

Leonardo má jedno podzemné a štyri nadzemné podlažia, z toho najvyššie je podkrovné. Na prízemí sa budú nachádzať obchodné priestory, dve podlažia zaplnia bytové a kancelárskej priestory. Na 3. poschodí sú navrhnuté podkrovné byty. Dostatok svetla poskytujú priestorom francúzske okná, strešné okná a loggie. Nadzemmné podlažia ponúkajú exkluzívne výhľady na okolité historické budovy.

Leonardo ponúka jedinečné výhľady

V podzemnom podlaží je navrhnutá hromadná garáž pre obyvateľov domu a zamestnancov kancelárií a obchodov s 34 parkovacími státiami vrátane miesta pre imobilných, 24 pivničných kobiek a technické priestory. Rampa pre vjazd a výjazd vozidiel ústi do komunikácie ktorá sa pripája na Hollého ulicu.

Bližšie informácie o projekte, možnostiach a aktuálnych cenách, vrátane dohodnutia si osobného stretnutia, získate na e-mailovej adrese neoreal@neoreal.sk.

(Reklamný článok)


Ulož ako PDF
Napísal 11. októbra 2010 11:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

30 komentárov pre “Polyfunkčný dom Leonardo pozitívne dotvorí historické centrum Trnavy”

 1. 1
  no otras says:

  A kedy toto mesto pozitivne dotvori aj nejaka pekna, vkusna fontana? Za najkrajsiu fontanu v TT zial povazujem fontanu na Studentskej, a aj ta je komunisticka. Kadehaci tu za 20 rokov, co tu vladnu zial nedokazali vybudovat ani len jednu peknu fontanu v celom meste! Zial, aj ti komunisti boli asi ovela modernejsi, ako skostnateli Kadehaci, ktori jednoducho vobec nemaju na to riadit toto mesto v tejto dobe a pan Butko uz vobec nie. On by bol “moderny” mozno na zaciatku 20. storocia a aj to by nemohol byt arogantny a musel by vediet aspon odzdravit ludom, ked uz chce byt primatorom. Ved ako vizera to nase centrum mesta je nieco hrozne, pesia zona, stefanikova, trojicne namestie by mali byt perlami Trnavy, ale je to nieco otrasne! Uz hociktora dedina ma na namesti krajsiu fontanu, ako ma Trnava!! Pozrite sa na take Madunice, maju krajsie namestie a krajsiu fontanu, ako my v celej Trnave a kolko maju obyvatelov? A nehovoriac o tom, ake je centrum mrtve, ved vecer alebo cez vikend sa tadial pomaly clovek boji prejst, co tam okrem bezdomovcov a buzerujucich policajtov pomaly nikoho nestretne. A blahozelam Kadehakom, ze znicili mliecny bar, lebo pan Cechovic si s nim chce robit svoje ksefty, ze znicili restauraciu na trojicnom namesti a dovolili tam dat mobilneho operatora, ktory o 18:00 zavrie a desiatky podobnych prikladov, preco tu mame MRTVE mesto! Dakujem KDH, ze mi z rodneho mesta spravili MRTVE mesto! A nezabudnite sa mi tu zacat vychvalovat tym, jak tu len budujete parkoviska a podobne priklady aki ste len vlastne dobri, lebo to je vasa psia povinnost, aby mal vas danovy poplatnik aj kde zaparkovat. S tym sa nemate ani co chvalit, ze nam tu za nase peniaze robite konecne zopar zufalych parkovisk! Vy by ste sa mali chvalit uplne s niecim inym napr. aku peknu fontanu ste nam slubili a aj vybudovali na pesej zone atd.

  • 1.1
   deMayer says:

   fontanu? v ramci setrenia ci skraslenia mesta? jedna je velmi pekna v parciku pri kniznici v obkluceni bezdomovcov a este fajnovejsia je na trojicnom namesti – s kupajucimi sa a grcajucimi bezdomovcami za bieleho dna.
   dakujem, neprosim si dalsiu.

 2. 2
  allan says:

  Ked som bol v Košiciach tak ma najviac upútala tá ich fontána.To isté bolo v Budapešti či v Prahe.V dnešnéj dobe je to ukážka modernizácie mesta.Príjemné zladenie svetla a hudby.Ale to nám tu v Trnave nehrozí.Kríza.Nemáme peniaze.
  A aj to málo čo máme nám okupujú bezdomovci alebo cigáni.Kto bol taký múdry a prehajdákal naše peniaze pri vystavbe kruhovéj križovatky pre peších na linčianskéj.To si chcel niekto spravit reklamu pred volbami.Tak už to mohli aspon niekam inakam umiestnit a nie vedla cigánského baráku.Škoda sa rozčulovat.

 3. 3
  danTT says:

  K všetkému vyššie sa pripájam….treba to ale vyjadriť vo voľbách….ak to ostane opäť po starom, tak nám niet pomoci….

  Trnava pome!!!.

 4. 4
  LOLOFON says:

  potom nam uz ostane len povestne panboh nam pomahaj. zdochol tu pes a uz aj dost smrdi.)))

 5. 5
  Rozalia Rajcherova says:

  Pripájam sa k vsetkym co tu komentovali,trnavské fontany!!! Boli ste v Pieštanoch,nieco famozne!tak upravene,ze v lete ked je naozaj horučava si do tych fontán možete aj lahnut!! v Trnave si tak akurat možem pri pošte sadnut vedla bezdomovca a pozerat sa na vycvrkujucu tzv.fontanu!trápne!

 6. 6
  vlaDyka says:

  ad : fontany – nechcem velmi “stuuurat”, ale odporucam si pozriet, co sa momentalne dokoncuje napr. v Bardejove ! – “Park Dlhy rad”
  http://arenabardejov.sk/portal/index.php?option=com_k2&view=item&id=164:tip-pozrite-si-fotoreport%C3%A1%C5%BE-stavebn%C3%BDch-pr%C3%A1c-pri-dlhom-rade-v-bardejove&Itemid=5
  alebo
  http://korzar.sme.sk/c/5507331/rekonstrukcia-parku-v-bardejove-finisuje.html
  ale staci trochu guuuglit. Myslite si, ze by nieco v podobnom duchu, hoc aj v okoli opevnenia nebolo mozne zrealizovat ?

  • 6.1
   • 6.1.1
    VlaDyka says:

    Vynikajuco ! Dakujem za lokalne – trnavske – doplnenie…..presne toto tu malo byt. ;)

   • 6.1.2
    danTT says:

    Dik za linky, velmi zaujimave, len skoda ze sa tu nic v podstate nerealizuje….

    • 6.1.2.1
     vlaDyka says:

     …to je bohuzial pravda. Toto boli iba ideove studie, i ked je dobre vidiet a vediet, ze sa z casu na cas nieco riesi(-lo) aj v tomto duchu. Skoda, ze su to IBA ideove studie, ktore nikoho k nicomu neviedli a nevedu….
     A ako vidiet dnes, v duchu tychto studii sa zjavne riesit nic/vela neriesilo a ani nebude, kedze sa napr. riesena situacia v centra mesta uz vo vela veciah zmenila. A s arealom Cukrovaru to stale moze dopadnut stale akokolvek (resp. co vznikne iba “na jednom stole” – podobne ako s arealom okolo stadiona…). I ked to je priam mestotvorny priestor vo vsetkych jeho zlozkach…. (detto).
     Kazdopadne – REALIZACIA takychto myslienok by urcite ukazala zaujem, …nielen mesta.

    • 6.1.2.2
     . says:

     No ja to zasa vidím tak, že sa dosť presne pokračuje podľa toho zámeru. Pozri sa dobre na Návrh konceptu Ecocity , staré mesto (STU BA) a uvidíš čo sa v zmysle toho už spravilo alebo robí:
     – výstavba objektov vyznačené fialovou farbou – Malý Paríž, Holiday Inn, Dom u kráľa Ľudovíta, a i práve predmetný objekt v tomto článku Leonardo je súčasťou toho zámeru.
     – prestavba objektov vyšrafované fialovo – realizuje sa budova univerzity, pošta. Nedarí sa tá časť na Jerichovej, kde sídlia hasiči, ale iste vieš o snahe najprv ich presídliť zo súčasne nevyhovujúcej lokality k severnému obchvatu pri letisku s vybudovaním moderných priestorov vrátane heliportu, o snahe a aktivitách premiestniť vojenský archív tiež do tej istej lokality, čo už bolo veľmi nádejne rozbehnuté, ale MNO od tejto investície počas krízy odskočilo. Je tam predpoklad riadne veľkej investície (presahuje miliardu býv. SK), ale o túto lukratívnu investíciu má záujem i Bratislava. Je to škoda, že sa to nedarí, lebo ak sa archív presťahuje, tak má šancu v tých priestoroch univerzita a mojim očakávaním je zmena na najšpatnejšej ulici v centre a to Jerichovej, ktorú lemujú bývalé maštale (teraz garáže našej armády).
     – zelené plochy – verejná zeleň – tak to sa darí najmenej, ale pokus je nájsť pre plochu na parkovisko s parkom na povrchu investora pri pošte. Tu vidím udičku pre majiteľov Holiday Inn, aby sa toho chytili, pretože majú ambíciu ročne mať 50 tis. hostí, čo si samozrejme vyžaduje vytvoriť pre tých hostí podmienky. Zelené plochy pri voj. archíve a hasičoch je problém, ktorý som uviedol v predchádzajúcej odrážke. Súčasní vlastníci čakajú na nové riešenia a tak tam proste nič robiť nebudú.
     – mestský bulvár Rybníková – asi obrovské očakávanie, ale zasa je to podmienené dokončením severného obchvatu a tak posun v tomto možno príde o nejaké dva roky.
     Ešte si sa kdesi s obavou vyjadril o nedostatku parkovísk, akože ktovie čo bude s parkoviskom pri športovej hale, no tak na tom obrázku to vidíš zakreslené i naďalej a možno práve tam bude ten vytúžený parkovací dom. A na druhom konci mesta, kde je navrhnuté športovo – obchodné centru (štadion a ostatné švajčiarské aktivity) tak tam sa už vážne ráta s vybudovaním 600+600+250 parkovacích miest, čo sa mi zdá spolu veľmi slušné číslo oproti terajšemu stavu.
     Ale od tej túžby po fontánke som prešiel úplne inde. Ja tiež chcem niekde fontánku, možno i dve by nezaškodili.

    • 6.1.2.3
     danTT says:

     . {bodka :}, vymenoval si vsetky najdevastovanejsie casti stareho mesta, ak by sa to pohlo bolo by to super…hlavne TU v archive[zial pri tom ako vsetko v TT trva tomu neverim…snad ked budem mat 70], ja len doplnim Hviezdoslavovu, Stefanikovu,Halenarsku, Holleho a Orolsku zahradu…ak by sa toto dalo do pucu bolo by to uz celkom fajn…
     Bodka vidim ze mas dost info, mal by som este 2 otazky ak vies odpovedz prosim… Pozemky okolo hradieb za poziarnikmi medzi Jerichou a Hornopotocnou patrie mestu?? [byvala ulica teraz zahradena]Dal by sa tu spravit pekny prechodovy parcik…a spristupnili hradby v lokalite
     2 otazka, tie budovy[mastale, garaze] na jerichovej patria stale Min.obrany?? Planuje s atu zastavba alebo park??? [ak si dobre pametam tak tom projekte ecocity bola tusim zelena plocha.
     Dik.

    • 6.1.2.4
     . says:

     No bodaj by to bolo dovtedy, keď ja budem mať 70 (mám 62). Tá univerzita v areále terajšieho voj. archívu, to by bolo ozaj vrátenie historickej pamäte mesta. Tento areál ešte Mária Terézia odňala jezuitom, stal sa útulkom pre vojenských vyslúžilcov (Invalidovňa) a odvtedy to stále patrí armáde. Neviem ale posúdiť, či sa využilo dostatočne nedávne obdobie, keď sa armáda zbavovala nadbytočného majetku po celej SR. Možno aspoň tie garáže mohlo mesto získať. Keď som tam bol ešte za komunistov, tak tam bola vojenská technika, konkrétne hygienicko – epidemiologický materiál a patrilo to Vojenskej nemocnici v Bratislave. Či to tak zostalo, neviem.
     O majiteľoch iných nehnuteľností až tak neviem. Máš pravdu, pri hasičoch sa tiež uvažuje s tou zelenou plochou. Ale ak by sa podarilo vypratať tých hasičov, tak si to viem predstaviť veľmi zaujímavé z oboch strán tých hradieb.

    • 6.1.2.5
     vlaDyka says:

     . Reply:
     Október 16th, 2010 at 17:11
     —————————
     Ano aj nie (som hold detailsta – i ked to je iba navrh konceptu). Ako som uz bol byval spomenul – sme v urbanizovanej zastavbe, a preto je jasne a priam samozrejme, ze vsetky plochy v starom meste su skor ci neskor “odsudene” za zastavbu. To plati aj pre nie tak davno prazdne uzemie oproti Vojenskemu archivu (dens Maly Pariz), ktore bolo vzdy zastavane. Podobne to je aj v pripade priestoru za byv. Lekarskou fakultou (dnes Holiday Inn a Leonardo), aj na mieste dnesneho “radoby” parkoviska, ci na mieste byv. Szelepcsenyiho domu (U krala Ludovita). Nikde v meste, dajme tomu od cias baroka nebol park v pravom slova zmysle. Az (hned) za hradbami…. To je zname, zrejme a viac menej jednoznacne.
     – zamer premiestnenia Voj. archivu i Hasicov su mi samozrejme zname ;) A aj jeho stav. A pokial sa “stat” nerozhodne k tomu, co je zatial iba v plane/zamere, nema vyznam to nejako riesit. Som realista.
     Problemom by som skor nazval ten rozdiel medzi zaujimavo vyzerajucim navrhom koncepcie a realitou.
     – navrhovane zelene plochy nemozno povazovat za plochy verejnej zelene – ani v pripade Holiday Inn, ani U krala Ludovita, ani zatial nerealizovaneho priestoru parkoviska (bodaj by, ale fakt to mu neverim…) a nebojim sa tvrdit, ani tie dalsie este nerealizovanie uzemia dopadnu rovnako – hasici, ci areal “univerzitneho” kostola. A ten fliacik travniku medzi komunikaciou Rybnikova a parkoviskom….ani nekomentujem. Takze toto urcite nie je podla tohto navrhu
     – prestavby sa deju, to ano. V podstate sa mohlo takto vysrafovat takmer cele jadro. ;)
     – v navrhu vyznacene “hlavne pesie tahy” su sice super, ale v tomto smere sa neurobilo pre ich “skvalitnenie” nic. A nemyslim si, ze hoci aj (vzdy komunalnopredvolebne vytahovany) priestor pred univerzitnym kostolom bez dopravy by niecomu pomohol (odnikadial-nikam).
     Pokial by sa vsak vsade na tych tahoch vylucila (!) doprava a podporila vybavenost na partery iba pre pesich – to by bola ina kava. To sa ale nedeje (auta stoja pred kazdou prevadzkou, ktora existuje, priam pred vykladom…) a nemyslim, ze vobec bude. Auta su stale aj pri DK, aj na Trojicnom nam., na Pekarskej, na Hviezdoslavovej, Jerichovej, Jeruzalemskej,…hotel, kostol byvanie, atd., atd… vsade. Takze detto – 0 bodov.
     – Liniova zelen ? No, ani smiat sa mi uz nechce….. Mozno tak linove zamkove dlazby bez napadu a naznaku mobiliaru, “architektury”…. Este ze aspon pred sv. Mikulasom presadili tie stromove kvetinace do zeme.
     – investicia v armadnom areali s univerzitnym kostolom, az po spominanych hasicov, je/bude urcite lukrativna. To je taka casovana “realitno-stavebna bomba”, o ktorej sa zatial vela nehovori.
     A len cas ukaze, kam (ak vobec) sa upravi myslenie “odsuhlasujucich”…. Ale tak skoro to urcite nebude. A vzhladom na obdobne akcie v centre – pocitam, ze tam bude hlavne byvanie (navratnost)+parterova OV. No pozrite sa, ako dopadli realizacie na Frantiskankej, ci Vajanskeho…Ale opakujem, cas ukaze.
     – paci sa mi nazov “bulvar Rybnikova” ! To by bolo priam idealne – zmena najhorsej dopravnej tepny mesta na “siroku velkomestsku triedu”. Viem si to predstavit – ziadne auta, plno ludi, obchodov, kaviarni….No bodaj by ! Ale uz pri terajsej opravenej povodnej zastavbe “nizsej kategorie”, v kontraste toho, co je a mozno bude na opacnej strane ….no, bude to min. rozporuplny bulvar. Ale bodaj by.
     – sportovy/futbalovo stadionovy areal s byvanim a OV na opacnej strane mesta je, a to budem tvrdit vzdy, nevhodny a nespravny priklad. Uz len spomenutie “600+600+250 parkovacich miest” je scestne, lebo tieto budu zapecpecovat miesto pre to, co sa tam postavi ! : byty, OV – administrativa, obchody,…a futbalovy stadion. A nie pre to, co existuje. To je ako tvrdit, ze novopostavene nakupne centra v BA, ZA, KE,… ponukali parkovanie pre svoje okolie a nie pre seba. (Co je, bez urazky, blbost.) Takze ak sa naplny ucel arealu, tak potom nebude kde parkovat ! A ani tak, kde este dnes mozne je.
     Ak by sa ale nic ine ako tie garaze, a dajme tomu novy stadion, nepostavili – beriem. Ale takto….. Takze nie.
     No, mozno to vyznelo trochu pesimisticky….ale cas ukazal, ze je to iba navrh konceptu (a iba jeho navrh) a nic viac. Bohuzial….

  • 6.2
   danTT says:

   Vladyka posli linky z Bardejova na radnicu :].

   • 6.2.1
    vlaDyka says:

    Ja verim tomu, ze na radnici o tomto projekte, a jemu podobnych, vedia dostatocne dobre. Ved sa (nielen ako ZMOS) stretavaju dost casto…

 7. 7
  rasto says:

  je mi doplaču keď vidím ako sa zo slávneho starobylého mesta stáva architektonický chaos, krásne historické budovy univerzitného komplexu už nebude takmer ani vidieť, tieto “perly” čo sa tam v okolí začali stavať to je hnus velebnosti.
  Keď si pozerám staré fotky, maľby tak mi je strašne smutno, že v takej krásnej Trnave už nikdy nebudeme žiť …. A to sme voľakedy nadávali na komunistov za “dary ” ako kulturák na námestí a pod. Nič sa nezmenilo, likvidujeme jedno z najkrajších miest, ktoré sa v týchto končinách vyskytovalo.

  • 7.1
   . says:

   hmm, naozaj? A mne sa zdá, že niektoré tie stavby sú takmer repliky toho, čo tam bolo predtým.

  • 7.2
   danTT says:

   . no neviem neviem, na starých fotkách a malbách je TT tak zastavaná že vidíš po najbližší roh, velké preluky a buraniská v TT vytvorili práve komunisti… mne sa takmer uplne vyburana hornopočná od námestia po Rybnikovú vonkoncom nepáčila….

   • 7.2.1
    rasto says:

    asi si zle porozumel, nechválil som to čo sa dialo za komunistov, to bol samozrejme tiež grc …
    videl si napríklad ako volakedy vyzerali Dolné bašty ? a to nie je až tak strašne strašne dávno.
    A o Trojičnom námestí a Hviezdoslavovej ani nehovorím, to tam akože vyrástli repliky ? asi odpadnem(to je reakcia k tomu nad tebou)

 8. 8
  • 8.1
   danTT says:

   Dík, niektoré fotky z galerie som videl prvý krát….
   “Budovatelia” centra by si zaslužili zavesit za gule do prúvanu….

 9. 9
  Marek says:

  Krasne foto ale to už je minulosť, nikdy to už nebude, treba sa pozerať dopredu. Nech už sa ta “modernizacia” centra mesta udiala akymkolvek sposobom, sme na to troska prilis precitliveli. Trnava sa vyvyjala starocia a takisto ako my sme teraz zhrozeny tym co sa tu postavilo a co sa zburalo aj ked kruto…tak isto mohli byt aj generacie pred nami…Proste bolo treba postavit v meste plnom malych domcekov bez vody,kanalizacie atd jeden velky obchodak a pychu komunizmu dom kultury….a soudruzi to vyriesili takto…nikto to uz nikdy nezbura a nepostavi…aj ked mne sa to tiez velmi paci na tych starych foto

 10. 10
  vlaDyka says:

  A ja mam v talone, ak sa to niekomu podari viidiet, taketo trnavske…z cas davnejsich : http://www.facebook.com/album.php?aid=40602&id=100000010047855&l=f2c735edc4

 11. 11
  mirec says:

  Asi tak, vďaka súčasnému vedeniu sa z Trnavy stala mŕtvola. :-(((

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.