reklama

Na mape pribudlo nové chránené vtáčie územie medzi Špačincami a Nižnou

Územie o rozlohe viac ako päťtisíc päťsto hektárov rozprestierajúce sa medzi obcami Špačince a Nižná bude od 15. februára vyhlásené Ministerstvom životného prostredia SR za chránené vtáčie územie (CHVÚ) a stane sa súčasťou európskej sústavy Natura 2000.

“Cieľom ochrany chránených vtáčích území, ktoré sú súčasťou európskej sústavy Natura 2000, je zachovanie a obnova biotopov druhov vtákov európskeho významu alebo sťahovavých druhov vtákov v ich prirodzenom prostredí, ale aj zabezpečenie podmienok pre zachovanie populácie týchto druhov v priaznivom stave ochrany,” uviedla PhDr. Dana Gregorová z ministerstva životného prostredia.

Trnavské rybníky sú tiež zaradené do európskej sústavy Natura 2000

Chránené vtáčie územie Špačinsko – nižnianske polia s rozlohou 5533 ha sa nachádza v trnavskom okrese.
“Územie je významným hniezdnym a potravným biotopom pre druhy vtákov, viazaných na otvorenú poľnohospodársku krajinu. Špačinsko – nižnianske polia sú jedným z piatich najvýznamnejších území na Slovensku pre hniezdenie sokola rároha,” poznamenala Gregorová.

V trnavskom regióne patria do európskej sústavy CHVÚ Natura 2000 aj Malé Karpaty (56-tisíc hektárov), územie medzi Pustými Uľanmi a Zelenčom (21-tisíc ha) a Trnavské rybníky (74 ha). V rámci celého Slovenska je vyhlásených už 40 takýchto území.

Vyhlásením ďalších troch chránených vtáčích území s účinnosťou od 15. februára 2011 sa Slovenská republika blíži k naplneniu záväzku, vyplývajúceho z európskej smernice. Podľa nej sú členské štáty Európskej únie povinné určiť a klasifikovať najvhodnejšie územia ako osobitne chránené územia. Ich je cieľom zachovať druhy vtákov európskeho významu ako aj pravidelne sa vyskytujúce sťahovavé druhy vtákov na týchto územiach a zároveň im zabezpečiť príslušný ochranný režim.

Ulož ako PDF
Napísal 14. februára 2011 15:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

2 komentáre pre “Na mape pribudlo nové chránené vtáčie územie medzi Špačincami a Nižnou”

  1. 1
    Richard says:

    Nechápem čo tým myslia “chránené vtáčie územie”. Medzi Zelenčom a Voderadmi je tiež také niečo … volá sa to Ulanská mokrad… zaberá velkú časť Podunajskej roviny… kúsok je jazero Ronava kde hniezdia všelijaké druhy vtákov… a presne v strede je postavený SAMSUNG+ dalsie firmy k nemu prilepené.. dalej obrovská príjazdová cesta k dielnici a ráta sa tu s úplným zastavaním územia… inak 1,5 tej najkvalitnejšej spraše… a jediné čo spravili pre tých vtákov je že im zastavali plochu a myši už jaksi nevedia robiť dierky do betonu…. tak neviem veru.. mi to pripadá len ako snaha úradu ZP priživit sa na úplatkoch pri schvalovani nových stavebných povolení… pretože zatial žiadny nezamietli hh…

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.