reklama

Na mape pribudlo nové chránené vtáčie územie medzi Špačincami a Nižnou

Územie o rozlohe viac ako päťtisíc päťsto hektárov rozprestierajúce sa medzi obcami Špačince a Nižná bude od 15. februára vyhlásené Ministerstvom životného prostredia SR za chránené vtáčie územie (CHVÚ) a stane sa súčasťou európskej sústavy Natura 2000.

„Cieľom ochrany chránených vtáčích území, ktoré sú súčasťou európskej sústavy Natura 2000, je zachovanie a obnova biotopov druhov vtákov európskeho významu alebo sťahovavých druhov vtákov v ich prirodzenom prostredí, ale aj zabezpečenie podmienok pre zachovanie populácie týchto druhov v priaznivom stave ochrany,“ uviedla PhDr. Dana Gregorová z ministerstva životného prostredia.

Trnavské rybníky sú tiež zaradené do európskej sústavy Natura 2000

Chránené vtáčie územie Špačinsko – nižnianske polia s rozlohou 5533 ha sa nachádza v trnavskom okrese.
„Územie je významným hniezdnym a potravným biotopom pre druhy vtákov, viazaných na otvorenú poľnohospodársku krajinu. Špačinsko – nižnianske polia sú jedným z piatich najvýznamnejších území na Slovensku pre hniezdenie sokola rároha,“ poznamenala Gregorová.

V trnavskom regióne patria do európskej sústavy CHVÚ Natura 2000 aj Malé Karpaty (56-tisíc hektárov), územie medzi Pustými Uľanmi a Zelenčom (21-tisíc ha) a Trnavské rybníky (74 ha). V rámci celého Slovenska je vyhlásených už 40 takýchto území.

Vyhlásením ďalších troch chránených vtáčích území s účinnosťou od 15. februára 2011 sa Slovenská republika blíži k naplneniu záväzku, vyplývajúceho z európskej smernice. Podľa nej sú členské štáty Európskej únie povinné určiť a klasifikovať najvhodnejšie územia ako osobitne chránené územia. Ich je cieľom zachovať druhy vtákov európskeho významu ako aj pravidelne sa vyskytujúce sťahovavé druhy vtákov na týchto územiach a zároveň im zabezpečiť príslušný ochranný režim.

Ulož ako PDF
Napísal 14. februára 2011 15:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na mape pribudlo nové chránené vtáčie územie medzi Špačincami a Nižnou”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.