reklama

Navrhovaný Národný park Podunajsko má siahať aj na územie Trnavského kraja. Župa jeho vznik podporuje

Trnavský samosprávny kraj podporuje iniciatívu ministra životného prostredia SR Jána Budaja a skupiny poslancov Národnej rady SR na vznik Národného parku Podunajsko. Trnavský župan Jozef Viskupič počas spoločnej tlačovej konferencie v utorok 24. januára 2023 vyzdvihol význam oblasti, ktorá sa nachádza aj v okrese Dunajská Streda.

„Vítam snahu o vytvorenie prvého nížinného národného parku na Slovensku. Vymedzené územie Podunajska zasahuje aj do Trnavského kraja, konkrétne do okresu Dunajská Streda. Žijú tu vzácne živočíchy, najmä vodné vtáky a mäkkýše. Oblasť delty Dunaja je bohatá aj na chránené druhy rastlín. V neposlednom rade zámer považujem za dôležitý aj z hľadiska ochrany európsky významných vodných zdrojov na Žitnom ostrove. Práve ochranu pitnej vody na tomto území sme sa zaviazali chrániť v programovom vyhlásení župy v tomto volebnom období. Iniciatíva vzniku národného parku je zároveň v súlade s víziou našej Nízkouhlíkovej stratégie, ktorá nás zaväzuje využívať zdroje na rozvoj kraja trvale udržateľným spôsobom. Verím preto, že táto iniciatíva bude úspešná a vláda SR čoskoro vyhlási toto územie za národný park. To nám otvorí nové možnosti rozvoja udržateľného cestovného ruchu a cezhraničnej spolupráce s partnermi z Maďarska a Rakúska,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Cieľom návrhu predkladateľov z radov poslancov Národnej rady SR je vytvorenie legislatívneho rámca pre vznik 10. národného parku v našom štáte. Vláda SR by ho mala vyhlásiť do 30. marca budúceho roka.

Zasahovať by mal do okresov Bratislava II, Bratislava IV, Bratislava V, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky.

Podrobnosti určí odborná dokumentácia, ktorú pripraví Štátna ochrana prírody SR. Financovanie vzniku nového národného parku má byť zabezpečené aj pomocou európskych fondov.


Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy pri obci Bodíky v okrese Dunajská Streda

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 25. januára 2023 15:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.