reklama

Nájsť pre dieťa miesto v škôlke je problém, voľných miest je málo

Zápis detí do materských škôl dnes končí. A hoci presné čísla zatiaľ nepoznáme, je zrejmé, že desiatky trnavských rodičov majú aj v tomto roku zásadný problém – získať pre svoje dieťa miesto.

„V budúcom školskom roku môžeme prijať maximálne 25 detí. Prihlásených máme už viac ako osemdesiat,“ ilustruje súčasnú situáciu riaditeľka MŠ na Beethovenovej ulici Oľga Žideková. „Už s predstihom je jasné, že bude veľkým problémom umiestniť dvojročné detičky, len minimálne šance zapísať dieťa majú rodičia s trvalým pobytom mimo Trnavy,“ zhodnotila.

Umiestniť svoju ratolesť v škôlke nie je v súčasnosti vôbec jednoduché

Podobná situácia je aj v ďalších devätnástich materských školách, ktoré prevádzkuje mesto Trnava.
Aj preto podľa slov vedúceho kancelárie primátora Pavla Tomašoviča trnavská samospráva uvažuje, že na území mesta otvorí jednu alebo dve ďalšie materské školy.

Demografický vývoj naznačuje, že stúpajúca krivka novonarodených detí bude v súčasnom trende pokračovať ešte asi päť rokov. Mesto preto zvažuje možnosti, ako zabezpečiť ďalšie priestory pre zriadenie jednej či dvoch nových škôlok,“ uviedol.

Samospráva chce pre zriadenie materských škôl využiť v prvom rade vlastné budovy. Príkladom je ZŠ V jame, kde sa dnes nachádza dostatok voľných a vhodných priestorov. „Chceme efektívne využiť existujúce školské budovy. Možnosť sa núka aj v podobe zriadenia základnej školy spolu s materskou v spoločnom objekte. Týmto spôsobom funguje napríklad ZŠ Vančurova alebo ZŠ v Modranke. Výhodu tohto typu spojenia chápeme aj v priblížení sa základnej školy k deťom zo škôlky. Menšie deti si už v mladšom veku zároveň vytvárajú vzťah k základnej škole, ktorú budú o niekoľko rokov navštevovať, plynulejší je aj prechod do vyššieho vstupňa školskej výchovy,“ vysvetľuje P. Tomašovič.

O konkrétnych riešeniach je dnes predčasné hovoriť. Chýbajú – ako inak – peniaze. Rekonštrukcia priestorov, zakúpenie potrebného vybavenia a ďalšie náklady si vyžiadajú investíciu asi 200-tisíc eur pre jednu materskú školu. Tie ale mesto v súčasnom rozpočte nemá. „Stále ide o podstatne nižšie náklady ako v prípade výstavby nových priestorov,“ pripomenul.

Ulož ako PDF
Napísal 15. marca 2011 13:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nájsť pre dieťa miesto v škôlke je problém, voľných miest je málo”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.