reklama

Hasiči vlani zaznamenali najväčší počet udalostí za posledných 11 rokov

Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali v roku 2011 pri 2908 udalostiach. Ide o najvyšší evidovaný počet za posledných jedenásť rokov.

Z celkového počtu udalostí hasiči na území Trnavského kraja zasahovali pri 1346 požiaroch, 651 zásahov bolo technického charakteru, absolvovali 781 výjazdov k dopravným nehodám a 58-krát riešili ekologické zásahy. V štatistikách evidujú aj 72 planých poplachov.

V minulom roku sme riešili zvýšený počet požiarov, najvyšší od roku 2006. Za úlohu sme mali aj reorganizáciu operatívneho riadenia Integrovaného záchranného systému či riešenie rekonštrukcií hasičských staníc na území kraja z prostriedkov európskych fondov. Za zmienku stojí skutočnosť, že v roku 2011 klesla požiarovosť v bytoch a zaznamenali sme najnižšie materiálne škody spôsobené požiarmi za posledných šesť rokov,“ zhrnul uplynulých dvanásť mesiacov z pohľadu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Trnave jeho riaditeľ Vladimír Mrva.


Hasiči hodnotili rok 2011 na tlačovej besede. Tretí sprava riaditeľ V. Mrva

V porovnaní s rokom 2010 vzrástol počet výjazdov o 256, hasiči zaznamenali nárast požiarovosti až o 403 prípadov. Najvyššiu zásahovosť evidujú štatistiky v mesiacoch marec, august a september.

Teší nás dlhodobá priazeň verejnosti. Hasičský zbor patrí dlhodobo medzi najdôveryhodnejšie inštitúcie na Slovensku. Škoda len, že rovnakú priazeň nepociťujeme aj zo strany štátneho rozpočtu. Napriek stále narastajúcemu počtu povinností a kompetencií či finančných nárokov zostáva financovanie zboru už niekoľko rokov na nezmenenej úrovni,“ skonštatoval trnavský krajský šéf.

V Trnavskom kraji pracuje na plný úväzok približne 360 hasičov. Podľa slov vedúcej osobného úradu KR HaZZ v Trnave Oľgy Pitekovej tabuľkové miesta sa priebežne darí zapĺňať. „O prácu v hasičskom zbore je záujem. Uchádzači si však musia uvedomiť, že kritériá prijatia, či už z pohľadu minimálneho dosiahnutého vzdelania, fyzickej či psychologickej pripravenosti, sú náročné. Nie každý môže v zbore pracovať,“ pripomenila.

Podľa slov Vladimíra Mrvu ideálny stav by nastal, ak by mohli na území Trnavského kraja zamestnávať asi o 50 ľudí viac. „Najmä na menších staniciach sa stretávame s problémom priveľkej vyťaženosti našich ľudí,“ dodal.

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov vo viac ako polovici prípadov bola nedbalosť a neopatrnosť. Celkové škody sa na území kraja vyšplhali na 3,1 milióna eur. Uchránené hodnoty predstavovali sumu 38,5 milióna eur. V okrese Trnava vlani horelo 344-krát so škodami vo výške 994-tisíc eur.

Krajskí hasiči vykonali v minulom roku 770 protipožiarnych kontrol vo firmách a podnikateľských objektoch. Celkovo zistili 6998 nedostatkov. Viac ako 5100 z nich boli nedostatky technického charakteru.

V roku 2012 okrem bežnej kontrolnej činnosti zameriame svoju pozornosť na objekty skolaudované v rokoch 2006-2011. Sústredíme sa na súlad schválenej dokumentácie s reálnym stavom,“ upozornil vedúci oddelenia požiarnej prevencie Róbert Simeonov.

NAJ roku 2011 KR HaZZ v Trnave:

– najväčšie množstvo techniky bolo využité pri požiari skládky v Pastuchove v okrese Hlohovec (45 vozidiel)
– zásah s najväčšou škodou – výbuch a požiar v Paroplynovej elektrárni v Malženiciach (400-tisíc eur)
– plošne najväčší požiar bol v Horných Zeleniciach. Zasiahnutá plocha dosiahla 1 mil. metrov štvorcových
– najväčší počet nasadených hasičov: 192 pri požiari skládky v Pastuchove
– časovo najdlhší zásah bol rovnako v Pastuchove, trval 163 hodín
– najstaršia zásahová technika: Praga V3S, vyrobená v roku 1972, slúži v Senici

Ulož ako PDF
Napísal 12. februára 2012 20:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.